e-Konsultacja z Receptą Online

Helicid Forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Helicid Forte? Cena, refundacja

Lek Helicid Forte 40 mg jest obecnie refundowany — jego cena 100% wynosi 28,53 zł. Helicid Forte w postaci kapsułek może być bezpłatny lub częściowo refundowany dla pacjentów, którzy mają do tego uprawnienia. 

Cena tego leku w przyszłości może ulec zmianie.

Helicid Forte – jak działa, na co i dla kogo?

Omeprazol, będący substancją czynną w preparacie Helicid Forte, klasyfikowany jest jako inhibitor pompy protonowej. Jego działanie polega na zmniejszaniu wydzielania kwasu solnego w żołądku.

U osób dorosłych lek Helicid Forte jest stosowany w leczeniu choroby refluksowej przełyku, która charakteryzuje się cofaniem się kwaśnej zawartości żołądka do przełyku, wywołując ból, zapalenie oraz zgagę. Lek stosuje się zarówno w przebiegu ostrej, jak i przewlekłej terapii refluksowego zapalenia przełyku, także po ustąpieniu objawów. 

Lek Helicid Forte jest również wskazany w leczeniu owrzodzeń dwunastnicy i żołądka, w tym tych wywołanych przez zakażenie bakterią Helicobacter pylori. W takich przypadkach może być stosowany równolegle z antybiotykami w celu eradykacji zakażenia i gojenia owrzodzeń. Helicid Forte jest także stosowany w leczeniu owrzodzeń wywołanych przez niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) oraz w profilaktyce ich powstawania podczas terapii NLPZ. 

Wskazaniem do stosowania leku jest również zespół Zollingera-Ellisona, który charakteryzuje się nadmierną produkcją kwasu solnego w żołądku na skutek obecności guza trzustki.

Helicid Forte może być stosowany u dzieci powyżej 1. roku życia i o masie ciała ≥ 10 kg w leczeniu choroby refluksowej przełyku, manifestującej się zarzucaniem treści żołądkowej, wymiotami oraz problemami z przyrostem masy ciała. Dzieci i młodzież powyżej 4. roku życia mogą otrzymywać lek w celu leczenia owrzodzeń dwunastnicy spowodowanych przez Helicobacter pylori, gdzie również może być stosowany w kombinacji z antybiotykami w celu eliminacji zakażenia i leczenia owrzodzeń.

Helicid Forte – skład leku

Helicid Forte zawiera jako substancję czynną omeprazol. W każdej kapsułce znajduje się 40 mg omeprazolu.
Substancje pomocnicze znajdujące się w składzie kapsułki to: sacharoza ziarenka (zawierająca sacharozę, skrobię kukurydzianą oraz wodę oczyszczoną), laktoza bezwodna, hypromeloza 2910/6, hydroksypropyloceluloza, sodu laurylosiarczan, fosforan dwunastowodny disodu, makrogol 6000, talk oraz kopolimer kwasu metakrylowego i etylu akrylanu (w postaci 1:1 dyspersji 30%).
Składniki tworzące otoczkę kapsułki to żelatyna oraz barwniki: tlenek żelaza czarny (E172), tlenek żelaza czerwony (E172), dwutlenek tytanu (E171) i tlenek żelaza żółty (E172). Wieczko kapsułki składa się z żelatyny, barwników: tlenek żelaza czerwony (E172), dwutlenek tytanu (E171), tlenek żelaza żółty (E172) oraz indygokarminy – FD&C Blue 2 (E132).

Helicid Forte – dawkowanie

Dawkowanie leku Helicid Forte jest uzależnione od indywidualnych potrzeb pacjenta, uwzględniając jego stan zdrowia oraz wiek. 

Dawkowanie u dorosłych pacjentów w leczeniu choroby refluksowej przełyku: 20 mg dziennie, z możliwością zmniejszenia dawki do 10 mg w zależności od reakcji na leczenie. W sytuacji braku poprawy po 4 tygodniach, zaleca się przeprowadzenie dodatkowych badań. W terapii refluksowego zapalenia przełyku standardowa dawka wynosi 20 mg na dobę, z opcją przedłużenia kuracji o kolejne 4 tygodnie lub zwiększenia dawki do 40 mg w przypadku ciężkich postaci zapalenia. Dla zapobiegania nawrotom po przebytym zapaleniu, stosuje się 10 mg dziennie, z możliwością zwiększenia do 20-40 mg.

W leczeniu owrzodzeń dwunastnicy zaleca się 20 mg dziennie przez 2 tygodnie, z opcją przedłużenia o kolejne 2 tygodnie lub zwiększenia dawki do 40 mg w przypadku braku pełnej remisji. W przypadku owrzodzeń żołądka, dawka wynosi 20 mg na dobę przez 4 tygodnie, z podobnymi opcjami przedłużenia i zwiększenia dawki. Do zapobiegania nawrotom owrzodzeń stosuje się 10 mg lub 20 mg dziennie, z możliwością zwiększenia do 40 mg.

W terapii owrzodzeń wywołanych przez NLPZ, zalecana dawka to 20 mg na dobę przez 4-8 tygodni, a do zapobiegania owrzodzeniom podczas stosowania NLPZ – 20 mg dziennie. W leczeniu owrzodzeń spowodowanych przez Helicobacter pylori oraz zapobieganiu nawrotom, stosuje się 20 mg dwa razy na dobę przez tydzień, w połączeniu z antybiotykami. W przypadku nadmiernej produkcji kwasu solnego, dawka wynosi 60 mg dziennie, chyba że lekarz zaleci inaczej. 

Dzieci powyżej 1 roku życia i o masie ciała powyżej 10 kg mogą przyjmować lek w dawce dostosowanej do masy ciała. 

Dzieci powyżej 4 roku życia w przypadku leczenia owrzodzeń dwunastnicy wywołanych przez Helicobacter pylori, mogą przyjmować lek również z dawką dostosowaną do masy ciała i w połączeniu z antybiotykami.

Zaleca się zażywać lek rano, niezależnie od posiłku. Kapsułki należy połykać w całości, aby nie uszkodzić osłonek chroniących lek przed działaniem kwasu żołądkowego. W przypadku trudności z połykaniem, można otworzyć kapsułkę i przyjąć jej zawartość bezpośrednio lub po wymieszaniu z wodą, sokiem owocowym lub przecierem jabłkowym, spożywając przygotowaną zawiesinę w ciągu 30 minut.

W razie przyjęcia większej niż zalecana dawki, konieczny jest natychmiastowy kontakt z lekarzem lub farmaceutą. W przypadku pominięcia dawki, pacjent powinien przyjąć ją jak najszybciej, chyba że zbliża się czas następnej dawki – wówczas tę pominiętą należy opuścić, nie stosując dawki podwójnej.

Helicid Forte – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Helicid Forte:

  • uczulenie na omeprazol lub jakikolwiek składnik leku,
  • alergia na inne inhibitory pompy protonowej (np. pantoprazol, lanzoprazol, rabeprazol, ezomeprazol),
  • stosowanie leku zawierającego nelfinawir (w zakażeniu HIV).

Środki ostrożności:
Wymagana jest konsultacja z lekarzem przed zastosowaniem leku Helicid Forte. 

W trakcie stosowania Helicid Forte pacjenci zgłaszali występowanie działań niepożądanych, jak ciężkie reakcje skórne, takie jak zespół Stevensa-Johnsona, toksyczna rozpływna martwica naskórka, zespół DRESS oraz AGEP. W przypadku wystąpienia objawów wskazujących na te reakcje należy natychmiast przerwać przyjmowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Efektem ubocznym przyjmowania leku może być również zapalenie nerek. Objawy takie jak zmniejszenie objętości moczu, obecność krwi w moczu, gorączka, wysypka, sztywność stawów powinny być niezwłocznie zgłoszone lekarzowi.

Omeprazol może maskować objawy innych schorzeń. Należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w przypadku wystąpienia niepokojących symptomów, takich jak utrata masy ciała, problemy z połykaniem, bóle żołądka, wymioty krwią, czarne stolce, przewlekła biegunka, ciężkie zaburzenia czynności wątroby, czy wcześniejsze reakcje skórne na leki zmniejszające wydzielanie kwasu żołądkowego.

Przed przystąpieniem do specyficznego badania krwi (stężenie chromograniny A), należy poinformować o tym lekarza. W przypadku wystąpienia wysypki, zwłaszcza po ekspozycji na słońce, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem. Długotrwałe stosowanie leku może nieznacznie zwiększyć ryzyko złamań kości, zwłaszcza u osób z osteoporozą lub przyjmujących kortykosteroidy.

W przypadku długotrwałego stosowania leku (powyżej 1 roku), regularne badania kontrolne mogą być konieczne. Wszelkie nowe lub niepokojące objawy powinny być zgłaszane lekarzowi.

Interakcja z innymi lekami

Lek Helicid Forte nie powinien być stosowany równocześnie z lekami zawierającymi nelfinawir. Istnieje szereg leków, które mogą wchodzić w interakcje z Helicid Forte, dlatego konieczne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych preparatach. Do leków, które mogą wchodzić w reakcję ze składnikami Helicid Forte, należą:

  • leki przeciwgrzybicze: ketokonazol, itrakonazol, pozakonazol, worykonazol,
  • digoksyna: stosowana w terapii serca,
  • diazepam: stosowany jako lek przeciwlękowy, relaksujący mięśnie lub w leczeniu epilepsji,
  • fenytoina: lek przeciwpadaczkowy, przy którym wymagane jest monitorowanie pacjenta podczas rozpoczynania i kończenia terapii Helicid Forte,
  • leki przeciwzakrzepowe: warfaryna i inne inhibitory witaminy K, przy których może być potrzebna kontrola stanu pacjenta,
  • ryfampicyna: stosowana w leczeniu gruźlicy,
  • atazanawir: stosowany w terapii HIV,
  • takrolimus: stosowany po przeszczepach narządów,
  • ziele dziurawca: stosowane w łagodnej depresji,
  • cylostazol: stosowany w chromaniu przestankowym,
  • sakwinawir: stosowany w terapii HIV,
  • klopidogrel: lek przeciwzakrzepowy,
  • erlotynib: stosowany w terapii nowotworowej,
  • metotreksat: chemioterapeutyk stosowany w dużych dawkach, przy którym może być konieczna przerwa w terapii Helicid Forte.

W przypadku stosowania antybiotyków amoksycyliny i klarytromycyny w terapii zakażenia Helicobacter pylori niezbędne jest poinformowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Stosowanie leku Helicid Forte w ciąży oraz podczas karmienia piersią: 

Kobiety ciężarne, karmiące piersią, podejrzewające ciążę lub planujące macierzyństwo powinny skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem terapii. Omeprazol przenika do mleka matki, ale przy zastosowaniu dawek terapeutycznych, jego wpływ na niemowlę jest mało prawdopodobny.

Helicid Forte – skutki uboczne 

Możliwe działania niepożądane leku Helicid Forte:

  • Częste (1-10/100 pacjentów):
    • ból głowy,
    • dolegliwości żołądkowo-jelitowe,
    • nudności, wymioty.
  • Niezbyt częste (1-10/1000 pacjentów):
    • obrzęk stóp, 
    • bezsenność, 
    • zawroty głowy, 
    • zmiany w wynikach badań dotyczących wątroby, 
    • wysypka, świąd skóry,
    • złe samopoczucie, 
    • złamania kości biodrowej, nadgarstka, kręgosłupa.
  • Rzadkie (1-10/10 000 pacjentów):
    • zaburzenia krwi, 
    • alergia, 
    • małe stężenie sodu we krwi, 
    • pobudzenie, 
    • depresja, 
    • zaburzenia smaku, 
    • zaburzenia widzenia, 
    • skurcz oskrzeli, 
    • suchość w jamie ustnej, 
    • pleśniawki, 
    • zapalenie wątroby, 
    • zapalenie jelita grubego, 
    • łysienie, 
    • bóle stawów i mięśni, 
    • nadpotliwość. 
  • Bardzo rzadkie (<1/10 000 pacjentów):
    • zmiany w liczbie krwinek, 
    • zachowania agresywne, 
    • omamy, 
    • zaburzenia wątroby, 
    • wysypka i łuszczenie się skóry, 
    • osłabienie mięśni, 
    • powiększenie mięśni u mężczyzn. 

Dodatkowe informacje:

  • długotrwałe stosowanie leku może prowadzić do hipomagnezemii,
  • w przypadku infekcji z gorączką i pogorszeniem stanu ogólnego należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem,
  • regularne badania krwi mogą być zalecane do monitorowania poziomu magnezu.

Przechowywanie leku Helicid Forte

Lek Helicid Forte powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym dla dzieci i w temperaturze nieprzekraczającej 25ºC.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Helicid Forte (4)

Zamiennikiem leku Helicid Forte w postaci kapsułek jest m.in.: Bioprazol, Polprazol PPH czy Ortanol 40 Plus.

Podczas stosowania leku Helicid Forte 40 mg spożywanie alkoholu jest niewskazane.

Nie, kapsułki Helicid Forte są dostępne wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.

O czasie trwania terapii Helicid Forte 40 mg powinien zadecydować lekarz, uwzględniając stan zdrowia i chorobę, z jaką zmaga się pacjent.

e-Konsultacja z Receptą Online
Helicid Forte

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem