Auroxetyn
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Auroxetyn – lek na ADHD
- Auroxetyn to lek stosowany w leczeniu ADHD (nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi).
- Substancją czynną leku Auroxetyn jest atomoksetyna – selektywny inhibitor wychwytu zwrotnego noradrenaliny.
- Lek Auroxetyn jest przeznaczony dla dzieci od 6. roku życia, młodzieży i osób dorosłych.
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę. Podczas konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Auroxetyn.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadpobudliwość psychoruchowa z deficytem uwagi (ADHD) |
postać | kapsułki twarde |
dawka | 10 mg, 18 mg, 25 mg, 40 mg |
Informacje o leku - do pobrania:
Auroxetyn to lek zawierający atomoksetynę, stosowany w terapii ADHD u dzieci od 6. roku życia, młodzieży i dorosłych. Lekarz dobiera dawkę stopniowo, rozpoczynając od dawki niższej i dążąc do dawki podtrzymującej zapewniającej optymalne funkcjonowanie pacjenta. Auroxetyn należy przyjmować codziennie, o stałej porze. W razie pytań można skorzystać z telekonsultacji na Receptomat.pl, tam też można uzyskać e-receptę na Auroxetyn.
Auroxetyn – co to za lek?
Auroxetyn jest lekiem dla osób ze zdiagnozowaną nadpobudliwością psychoruchową z deficytem uwagi (ADHD). Jest to zaburzenie neurorozwojowe, które może występować zarówno w dzieciństwie, jak i w dorosłym życiu. Cechuje się zaburzeniami uwagi, nadmierną ruchliwością i impulsywnością. Osoby z ADHD mogą doświadczać problemów z planowaniem, kończeniem rozpoczętych zadań, dostrzeganiem szczegółów, zapamiętywaniem terminów, organizacją pracy czy współpracą. Co ważne, nie są winne swoim trudnościom. Niestety często spotykają się z odrzuceniem i niepowodzeniami w relacjach międzyludzkich, mają niską samoocenę, zmagają się z zaburzeniami snu i okresową depresją. Szacuje się, że ADHD występuje u ok. 3-8% dzieci oraz 2-5% dorosłych.
Na co stosuje się Auroxetyn?
Auroxetyn jest wskazany w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Jest stosowany wyłącznie jako element kompleksowego programu leczenia, obejmującego również metody niefarmakologiczne (np. poradnictwo i terapię zachowań).
Jak działa Auroxetyn?
Substancja czynna leku Auroxetyn to atomoksetyna, która jest wysoce selektywnym inhibitorem wychwytu zwrotnego noradrenaliny. Noradrenalina pełni funkcję neuroprzekaźnika w ośrodkowym układzie nerwowym. Auroxetyn zwiększa jej dostępność w synapsach nerwowych, dzięki czemu poprawia przekaźnictwo noradrenergiczne, szczególnie w obszarach mózgu odpowiedzialnych za uwagę i kontrolę impulsów. Nie wykazuje działania psychostymulującego i uzależniającego. Całkowite ustąpienie objawów może nastąpić po kilku tygodniach od rozpoczęcia leczenia.
Dla kogo jest przeznaczony lek Auroxetyn?
Lek Auroxetyn może być stosowany przez osoby dorosłe, młodzież i dzieci powyżej 6. roku życia.
Co wchodzi w skład leku Auroxetyn?
Preparaty Auroxetyn 10 mg, Auroxetyn 18 mg, Auroxetyn 25 mg i Auroxetyn 40 mg zawierają substancję czynną atomoksetynę (w postaci atomoksetyny chlorowodorku) w ilości odpowiednio 10 mg, 18 mg, 25 mg lub 40 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w leku: skrobia żelowana, kukurydziana, symetykon emulsja (30%),
- zawarte w wieczku: tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, żelaza tlenek żółty (E 172) (tylko dla 18 mg), indygotyna (E 132) (tylko dla 25 mg i 40 mg), żelatyna, woda oczyszczona,
- zawarte w korpusie kapsułki: tytanu dwutlenek (E 171), sodu laurylosiarczan, indygotyna (E 132) (tylko dla 40 mg), żelatyna, woda oczyszczona,
- zawarte w tuszu do druku: szelak (E 904), żelaza tlenek czarny (E 172).
Auroxetyn – zamienniki
W przypadku leku Auroxetyn zamiennik to m.in. Atomoksetyna Medice, Konaten.
Auroxetyn – dawkowanie
Auroxetyn zazwyczaj przyjmuje się 1 lub 2 razy na dobę – rano oraz późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem. Dzieci powinny przyjmować Auroxetyn pod nadzorem dorosłych. W przypadku wystąpienia senności lub złego samopoczucia podczas stosowania leku raz na dobę, lekarz może zalecić podział dawki na dwie porcje. Kapsułki Auroxetyn należy połykać w całości, najlepiej w trakcie posiłku lub między posiłkami, bez otwierania lub dzielenia. Regularne przyjmowanie leku o stałej porze może ułatwić pamiętanie o dawce.
U dzieci powyżej 6. roku życia i nastolatków lekarz określa dawkę Auroxetyn na podstawie masy ciała pacjenta. Dla pacjentów o masie ciała do 70 kg początkowa dawka wynosi około 0,5 mg/kg masy ciała na dobę przez 7 dni, z możliwością zwiększenia do około 1,2 mg/kg masy ciała na dobę. Dla pacjentów ważących powyżej 70 kg początkowa dawka to 40 mg na dobę przez 7 dni, z możliwością zwiększenia do 80 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 100 mg.
Dorośli pacjenci zazwyczaj rozpoczynają leczenie od dawki 40 mg na dobę przez 7 dni. Lekarz może zalecić zwiększenie dawki do dawki podtrzymującej, która zazwyczaj wynosi 80-100 mg na dobę. Maksymalna dawka dobowa to 100 mg.
Pacjenci z chorobą wątroby mogą wymagać niższej dawki.
W trakcie leczenia lekarz będzie regularnie monitorował stan pacjenta. Przed rozpoczęciem terapii, w jej trakcie (co najmniej co 6 miesięcy) oraz w przypadku zmiany dawki będzie przeprowadzał badania mające na celu ocenę bezpieczeństwa i skuteczności leczenia. Badania te obejmują pomiar wzrostu i masy ciała u dzieci i młodzieży, pomiar ciśnienia krwi i tętna oraz ocenę ewentualnych działań niepożądanych.
Po roku stosowana leku Auroxetyn lekarz oceni efekty leczenia i zdecyduje, czy pacjent powinien nadal przyjmować lek. Leku nie trzeba stosować do końca życia.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Auroxetyn, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Auroxetyn
Pominiętą dawkę należy przyjąć jak najszybciej, nie przekraczając jednak zalecanej dawki dobowej. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Auroxetyn, przedawkowanie
W przypadku przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub zgłosić się do najbliższego szpitala oraz poinformować o liczbie zażytych kapsułek. Objawy przedawkowania mogą obejmować problemy z układem pokarmowym, senność, zawroty głowy, drżenie oraz nietypowe zachowanie.
Przerwanie stosowania leku Auroxetyn
Przed odstawieniem leku Auroxetyn należy skonsultować się z lekarzem. Zazwyczaj przerwanie leczenia nie wiąże się z działaniami niepożądanymi, jednak może dojść do nawrotu objawów ADHD.
Auroxetyn – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Auroxetyn – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na atomoksetynę lub jakikolwiek składnik leku,
- stosowanie inhibitora monoaminooksydazy (IMAO) w ciągu ostatnich 2 tygodni,
- jaskra z wąskim kątem,
- ciężkie zaburzenia serca,
- ciężkie choroby naczyń krwionośnych w mózgu (np. udar, obrzęk, tętniak, zwężenie lub zatkanie naczynia krwionośnego),
- guz chromochłonny nadnerczy.
Środki ostrożności:
Osoby, u których występują poniższe problemy zdrowotne, powinny omówić je z lekarzem lub farmaceutą przed rozpoczęciem stosowania Auroxetyn:
- myśli lub zachowania samobójczych,
- choroby serca (np. wady serca), przyspieszona akcja serca,
- wysokie lub niskie ciśnienie tętnicze krwi,
- nagłe zmiany ciśnienia tętniczego lub rytmu serca,
- choroby układu sercowo-naczyniowego, przebyty udar,
- choroby wątroby,
- reakcje psychotyczne,
- stan pobudzenia maniakalnego,
- agresja,
- wrogie i nieprzyjazne nastawienie,
- padaczka lub napady drgawek w przeszłości,
- wahania nastroju, uczucie wielkiego smutku,
- trudne do kontrolowania, powtarzalne drgania którejkolwiek części ciała, powtarzanie słów lub dźwięków.
Przed rozpoczęciem stosowania Auroxetyn, lekarz przeprowadzi badania, takie jak pomiar ciśnienia tętniczego krwi i tętna, a u dzieci i nastolatków również wzrostu i masy ciała. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, przypadkach nagłej śmierci z niewyjaśnionych przyczyn w rodzinie oraz innych chorobach u pacjenta i w jego rodzinie. Lekarz może zlecić dodatkowe badania, aby ocenić, czy Auroxetyn jest odpowiedni dla pacjenta.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Auroxetyn z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Auroxetyn w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży, podejrzenia ciąży, planowania ciąży, karmienia piersią lub planowania karmienia piersią przed rozpoczęciem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Nie wiadomo, czy Auroxetyn może wpływać na nienarodzone dziecko lub przenikać do pokarmu kobiecego. Nie należy przyjmować leku w ciąży, chyba że lekarz zaleci inaczej. Należy unikać stosowania leku Auroxetyn w okresie karmienia piersią lub przerwać karmienie piersią.
Auroxetyn a prowadzenie pojazdów
Auroxetyn może powodować zmęczenie, senność i zawroty głowy. Zaleca się zachowanie ostrożności podczas prowadzenia pojazdu lub obsługiwania maszyn do momentu, aż pacjent pozna reakcję swojego organizmu na ten lek. W przypadku zmęczenia, senności lub zawrotów głowy należy odstąpić od wykonywania tych czynności.
Auroxetyn – skutki uboczne
Stosując lek Auroxetyn, należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Następujące ciężkie działania niepożądane wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
- odczuwane lub rzeczywiste przyspieszone bicie serca, zaburzenia akcji serca,
- myśli lub skłonności samobójcze,
- agresja,
- wrogość,
- wahania lub zmiany nastroju,
- ciężkie reakcje alergiczne objawiające się obrzękiem twarzy i gardła, trudnościami w oddychaniu, pokrzywką,
- napady drgawek,
- objawy psychotyczne, w tym omamy,
- wiara w nieprawdziwe rzeczy lub podejrzliwość,
- uszkodzenie wątroby.
U dzieci i młodych dorosłych (do 18. roku życia) istnieje wyższe niż u dorosłych ryzyko wystąpienia myśli i skłonności samobójczych, a także wahań lub zmian nastroju. U dorosłych rzadziej występują także napady drgawek i objawy psychotyczne.
W przypadku wystąpienia któregokolwiek z poniższych objawów należy przerwać stosowanie leku Auroxetyn i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem:
- ciemny kolor moczu,
- żółty kolor skóry lub oczu,
- tkliwość uciskowa górnej prawej części brzucha pod żebrami,
- nieuzasadnione nudności,
- zmęczenie,
- świąd,
- objawy grypopodobne.
Auroxetyn może powodować także inne działania niepożądane. Występują one z różną częstością.
Bardzo często (tj. u więcej niż 1 na 10 osób) zgłaszano poniższe skutki uboczne Auroxetyn:
- u dzieci powyżej 6. roku życia i osób młodych: ból głowy, ból brzucha, brak uczucia głodu, nudności, wymioty, senność, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wzrost częstości akcji serca,
- u osób dorosłych: nudności, suchość w jamie ustnej, ból głowy, brak uczucia głodu, problemy z zasypianiem lub kontynuacją snu, wczesne budzenie się, wzrost ciśnienia tętniczego krwi, wzrost częstości akcji serca.
Częste działania niepożądane Auroxetyn występują u mniej niż 1 na 10 osób i obejmują:
- u dzieci powyżej 6. roku życia i osób młodych: rozdrażnienie lub pobudzenie zaburzenia snu (w tym wczesne budzenie się), depresja, smutek lub brak nadziei, lęk, tiki, rozszerzenie źrenic, zawroty głowy, zaparcia, brak apetytu, zaburzenia żołądkowe, niestrawność, opuchnięcie, zaczerwienienie lub świąd skóry, wysypka, letarg, ból w klatce piersiowej, zmęczenie, spadek masy ciała,
- u osób dorosłych: pobudzenie, mniejsze zainteresowanie seksem, zaburzenia snu, depresja, smutek lub brak nadziei, lęk, zawroty głowy, zaburzenia smaku lub utrzymująca się zmiana smaku, drżenie, mrowienie lub drętwienie rąk lub stóp, senność, ospałość, zmęczenie, zaparcie, ból brzucha, niestrawność, wzdęcie z oddawaniem gazów, wymioty, uderzenia gorąca, nagłe zaczerwienienie, odczuwane lub rzeczywiste przyspieszone bicie serca, opuchnięcie, zaczerwienienie lub świąd skóry, zwiększona potliwość, wysypka, problemy z oddawaniem moczu (niemożność oddania moczu, częste oddawanie moczu lub trudność w rozpoczęciu oddawania moczu, ból podczas oddawania moczu), zapalenie gruczołu krokowego, ból w pachwinie u mężczyzn, niemożność uzyskania wzwodu, opóźniony orgazm, trudność w utrzymaniu wzwodu, skurcze menstruacyjne, brak siły lub energii, zmęczenie, letarg, dreszcze, rozdrażnienie, roztrzęsienie, uczucie pragnienia, spadek masy ciała.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Auroxetyn?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Auroxetyn? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Auroxetyn znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Auroxetyn nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Auroxetyn to lek wskazany do stosowania w leczeniu ADHD u osób dorosłych, młodzieży i dzieci od 6. roku życia, jako element złożonego programu terapeutycznego. Zawiera atomoksetynę, która zwiększa stężenie noradrenaliny w synapsie nerwowej, dzięki czemu może poprawiać funkcje wykonawcze, m.in. koncentrację uwagi. Pacjent stosujący Auroxetyn powinien pozostawać pod stałą kontrolą lekarza, który będzie okresowo wykonywał odpowiednie badania i oceniał efekty leczenia. E-receptę na Auroxetyn można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki w bazie:
Jako lek oddziałujący na ośrodkowy układ nerwowy, Auroxetyn może być zaklasyfikowany do leków psychotropowych. W przeciwieństwie do niektórych innych leków stosowanych w ADHD, Auroxetyn nie ma działania stymulującego.
Przed przerwaniem stosowania leku należy skonsultować się z lekarzem. Specjalista oceni stan zdrowia pacjenta oraz ryzyko nawrotu objawów ADHD po odstawieniu leku. W badaniach nie opisano wyraźnych objawów odstawienia po zaprzestaniu stosowania leku Auroxetyn. Po odstawieniu leku pacjenci powinni być monitorowani pod kątem nawrotu objawów ADHD oraz ogólnego samopoczucia.
Pełne efekty terapeutyczne leku Auroxetyn mogą być widoczne po kilku tygodniach stosowania. Czas działania oraz efekty mogą się różnić u każdego pacjenta.
Nie, lek Auroxetyn jest dostępny wyłącznie na receptę.
Auroxetyn jest wskazany do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia. Lek nie powinien być stosowany u młodszych dzieci, ponieważ brak jest danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa leku w tej grupie wiekowej. Auroxetyn powinien zawsze stanowić część kompleksowego programu terapeutycznego, który obejmuje również metody niefarmakologiczne, takie jak terapia behawioralna i poradnictwo.
W ulotce i charakterystyce produktu leczniczego nie zawarto informacji o możliwości spożywania alkoholu podczas stosowania leku Auroxetyn. Należy mieć na uwadze, że alkohol może nasilać działania niepożądane leków. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących stosowania tego leku i alkoholu, warto skonsultować się z lekarzem.
Jeśli lekarz zalecił przyjmowanie Auroxetin raz dziennie, zazwyczaj lek zażywa się rano. Jeśli natomiast pacjent ma stosować lek dwa razy dziennie, powinien go przyjmować rano oraz późnym popołudniem lub wczesnym wieczorem.
Auroxetyn nie jest lekiem uspokajającym. Jego głównym celem jest poprawa objawów ADHD poprzez regulację poziomu noradrenaliny. Efekty jego stosowania mogą różnić się w zależności od indywidualnych reakcji organizmu.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
