e-Konsultacja po Receptę Online

Akineton

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Akineton to lek przeznaczony głównie dla dorosłych w leczeniu objawów związanych z chorobą Parkinsona i zaburzeń pozapiramidowych, np. będących efektem zastosowania neuroleptyków. Akineton wykazuje działanie przeciwcholinergiczne o silnym działaniu na ośrodkowy układ nerwowy, dzięki czemu ogranicza mimowolne i nieprawidłowe ruchy. Biperyden jest zalecany jako dodatkowy lek podczas leczenia lewodopą lub podobnymi lekami, które silniej oddziałują na zaburzenia ruchowe w chorobie Parkinsona. E-receptę na Akineton można uzyskać podczas e-konsultacji.

Akineton – co to za lek?

Akineton to lek stosowany w leczeniu choroby Parkinsona oraz zaburzeń pozapiramidowych, w postaci mimowolnych i nieprawidłowych ruchów. Szacuje się, że na chorobę Parkinsona cierpi około 6 milionów ludzi na całym świecie, z czego 1 milion w Europie. Udowodniono, że przyczyną tej choroby jest spadek poziomu dopaminy – hormonu, którego produkcja zostaje zaburzona z powodu zwyrodnienia komórek nerwowych. Dopamina odgrywa kluczową rolę w koordynacji ruchów mięśni, a jej obniżenie o 80% sprawia, że mózg nie jest w stanie samodzielnie zrekompensować tego niedoboru, co prowadzi do pojawienia się pierwszych objawów choroby Parkinsona. Akineton wykazując działanie przeciwcholinergiczne, zmniejsza nasilenie takich objawów, jak sztywność mięśni, mimowolne drżenia mięśni, spowolnienie ruchowe czy mimowolne ruchy. 

Na co stosuje się Akineton?

Wskazaniami do stosowania leku Akineton jest leczenie objawów choroby Parkinsona i innych zaburzeń ruchowych wynikających z zaburzeń pozapiramidowych, w tym w zatruciu neuroleptykami, nikotyną czy związkami fosforoorganicznymi.

Jak działa Akineton?

Substancją czynną leku jest chlorowodorek biperydenu, który wiąże się z receptorami muskarynowymi w mózgu zmniejszając nasilenie takich objawów jak sztywność mięśni, mimowolne ruchy i  drżenia mięśni, a także spowolnienie ruchowe.

Dla kogo jest przeznaczony lek Akineton?

Lek znajduje zastosowanie głównie u dorosłych wykazujących nieprawidłowe i mimowolne ruchy związane z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego. 

U dzieci może być stosowany w ograniczonym zakresie, zazwyczaj tylko krótkotrwale w celu leczenia dystonii wywołanej przez inne leki (np. neuroleptyki lub metoklopramid i podobne leki).  

Co wchodzi w skład leku Akineton?

Preparat zawiera jako substancję czynną chlorowodorek biperydenu w ilości 2 mg.

Pozostałe substancje pomocnicze to: skrobia kukurydziana, skrobia ziemniaczana, laktoza jednowodna, wodorofosforan wapnia dwuwodny, celuloza mikrokrystaliczna, kopowidon, talk, stearynian magnezu i woda oczyszczona.

Akineton – zamienniki

Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Akineton.

Akineton – dawkowanie

Lek należy zawsze stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości dotyczących dawkowania lub stosowania, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Dawkowanie leku ustala się indywidualnie, w zależności od rodzaju i przebiegu choroby. Czas trwania terapii może być różny – od krótkotrwałego stosowania, np. w przypadku objawów pozapiramidowych wywołanych innymi lekami (szczególnie u dzieci), do długoterminowego leczenia, jak w chorobie Parkinsona.

Leczenie należy rozpoczynać od najmniejszej skutecznej dawki, a następnie stopniowo ją zwiększać, dostosowując do efektów terapeutycznych i ewentualnych działań niepożądanych.

TABLETKI:

Dawkowanie w leczeniu objawów choroby Parkinsona
Leczenie rozpoczyna się od dawki 2 razy po pół tabletki na dobę (2 mg chlorowodorku biperydenu). Stopniowo można zwiększać dawkę o 2 mg na dobę. Dawka podtrzymująca wynosi od pół do 2 tabletek, przyjmowanych 3 lub 4 razy dziennie, co daje łącznie od 3 do 16 mg chlorowodorku biperydenu na dobę. Maksymalna dopuszczalna dawka wynosi 16 mg na dobę (8 tabletek).

Dawkowanie w leczeniu objawów pozapiramidowych wywołanych przez inne leki
W przypadku działań niepożądanych spowodowanych innymi lekami, w tym neuroleptykami, stosuje się od pół do 2 tabletek od 1 do 4 razy na dobę (1 do 16 mg chlorowodorku biperydenu dziennie), zależnie od nasilenia objawów.

Dawkowanie w innych zaburzeniach ruchowych o podłożu pozapiramidowym
Dawkę należy zwiększać stopniowo, co tydzień, zaczynając od 2 mg na dobę, aż do osiągnięcia maksymalnej tolerowanej dawki. W niektórych przypadkach może być konieczne stosowanie wyższych dawek niż w innych wskazaniach.

Dawkowanie u dzieci i młodzieży w wieku od 3 do 15 lat
W leczeniu objawów pozapiramidowych wywołanych innymi lekami, w terapii skojarzonej z neuroleptykami, stosuje się od pół do 1 tabletki od 1 do 3 razy na dobę (1 do 6 mg chlorowodorku biperydenu dziennie).

ROZTWÓR DO WSTRZYKIWAŃ:

Jeśli wymagane jest szybkie działanie leku, należy zastosować jego postać do iniekcji. Roztwór do wstrzykiwań jest szczególnie zalecany w przypadkach, gdy konieczne jest natychmiastowe działanie lub jako terapia początkowa w zaawansowanych stadiach choroby Parkinsona. 

Lek Akineton w postaci roztworu do wstrzykiwań podaje się domięśniowo, powoli dożylnie lub w formie wlewu dożylnego. Po otwarciu opakowania niewykorzystaną część leku należy zutylizować.

Dawkowanie w leczeniu objawów choroby Parkinsona

W ciężkich przypadkach oraz w przypadku kurczu powiek, w leczeniu początkowym można podać domięśniowo lub powoli dożylnie od 10 do 20 mg (2–4 ml roztworu do wstrzykiwań) na dobę, w dawkach podzielonych.

Dawkowanie w objawach pozapiramidowych wywołanych przez inne leki oraz w innych pozapiramidowych zaburzeniach ruchowych

U dorosłych w celu szybkiego efektu leczniczego podaje się jednorazowo 2,5–5 mg (0,5–1 ml roztworu) domięśniowo lub powoli dożylnie. W razie potrzeby dawkę można powtórzyć po 30 minutach. Maksymalna dawka dobowa wynosi 10–20 mg (2–4 ml roztworu). W leczeniu przewlekłym zaleca się stosowanie leku Akineton w postaci tabletek.

U dzieci i młodzieży lek podaje się w powolnym wstrzyknięciu dożylnym. Dla dzieci do 1 roku życia stosuje się 1 mg (0,2 ml roztworu), do 6 lat 2 mg (0,4 ml roztworu), a do 10 lat 3 mg (0,6 ml roztworu). Jeśli objawy ustępują w trakcie wstrzykiwania, podawanie należy przerwać. W razie potrzeby taką samą dawkę można powtórzyć po 30 minutach.

Dawkowanie w leczeniu zatrucia nikotyną

W przypadku zatrucia nikotyną podaje się domięśniowo 5–10 mg (1–2 ml roztworu). W stanach ciężkich, oprócz typowego postępowania, dodatkowo dożylnie 5 mg (1 ml roztworu).

Dawkowanie w leczeniu zatrucia organicznymi związkami fosforu

Dawkę biperydenu ustala się indywidualnie w zależności od stopnia zatrucia. Zazwyczaj podaje się powoli dożylnie 5 mg (1 ampułkę roztworu), powtarzając dawkę kilkakrotnie aż do ustąpienia objawów zatrucia.

Pominięcie zastosowania leku Akineton

Aby zapewnić skuteczność leczenia, lek Akineton należy przyjmować codziennie o stałej porze zgodnie z zaleceniami lekarza, co ułatwia jego regularne stosowanie. Jeśli zapomni się o przyjęciu dawki, należy kontynuować leczenie, przyjmując kolejną dawkę o zwykłej porze. Nie wolno przyjmować podwójnej dawki w celu uzupełnienia pominiętej.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Akineton, przedawkowanie

W przypadku przyjęcia większej niż zalecana dawki leku należy natychmiast skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą albo udać się do najbliższego szpitala, zabierając ze sobą opakowanie i ulotkę leku Akineton.

Przedawkowanie leku może prowadzić do wystąpienia objawów takich jak rozszerzone i gorzej reagujące na światło źrenice, suchość błon śluzowych, zaczerwienienie twarzy, przyspieszone tętno, osłabiona perystaltyka jelit i pęcherza moczowego oraz podwyższona temperatura ciała, pobudzenie, majaczenie, dezorientacja, zaburzenia świadomości i halucynacje. W ciężkich przypadkach istnieje ryzyko niewydolności krążeniowej i zatrzymania oddechu.

W leczeniu przedawkowania stosuje się inhibitory acetylocholinoesterazy, w tym w szczególnych sytuacjach fizostygminę, która przenika do płynu mózgowo-rdzeniowego i łagodzi objawy neurologiczne. W zależności od stopnia zatrucia może być konieczne wspomaganie układu krążenia i oddychania (np. tlenoterapia), obniżanie gorączki oraz cewnikowanie pęcherza.

Przerwanie stosowania leku Akineton

Lek Akineton należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza, który określi, jak długo powinno trwać leczenie. Nagłe odstawienie leku, poza sytuacjami zagrażającymi życiu, powinno być unikane ze względu na ryzyko nawrotu choroby. Z tego powodu nie należy samodzielnie przerywać terapii – dawkę należy stopniowo zmniejszać pod kontrolą lekarza. 

Akineton – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Akineton – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku  
  • jaskra z wąskim kątem przesączania;  
  • mechaniczne zwężenie w obrębie przewodu pokarmowego;  
  • przerost okrężnicy (rozszerzenie jelita grubego);  
  • niedrożność jelit.

Ostrzeżenia i środki ostrożności:

Przed zastosowaniem leku Akineton konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:

  • przerostu gruczołu krokowego (prostaty) z resztkowym zaleganiem moczu w pęcherzu moczowym, 
  • zatrzymania moczu (niemożność fizjologicznego opróżnienia pęcherza przez cewkę moczową),
  • istniejących zaburzeń dotyczących opróżniania pęcherza, pacjent powinien przed każdym zastosowaniem leku opróżnić pęcherz moczowy, 
  • miastenii (przewlekłej choroby, charakteryzującej się szybkim męczeniem i osłabieniem mięśni),
  • schorzeń mogących prowadzić do ciężkiej tachykardii (przyspieszenia czynności serca),
  • stosowania tego leku u pacjentów w podeszłym wieku, zwłaszcza z organicznymi zaburzeniami mózgowymi (określone zaburzenia czynności mózgu np. pochodzenia naczyniowego lub zwyrodnieniowe) ze względu na częstą, nadmierną wrażliwość nawet na zwykłe dawki leku oraz zwiększone ryzyko działań niepożądanych,
  • zwiększonej skłonności do występowania drgawek,
  • kobiet w ciąży.

Zalecana jest regularna kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego.

Zdarzały się pojedyncze przypadki nadużywania i uzależnienia od leku Akineton, co może być związane z obserwowaną u niektórych pacjentów poprawą nastroju oraz stanem euforii.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Akineton z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Akineton w ciąży i w okresie karmienia piersią

W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem lub farmaceutą.

Ze względu na brak doświadczeń w stosowaniu biperydenu w czasie ciąży, zaleca się szczególną ostrożność, zwłaszcza w pierwszym trymestrze. Akineton może być stosowany w ciąży jedynie wtedy, gdy lekarz uzna, że korzyści dla matki przewyższają potencjalne ryzyko dla płodu. Nie ma informacji na temat przenikania leku przez łożysko lub, że stosowanie biperydenu może mieć działanie teratogenne.

Leki przeciwcholinergiczne mogą hamować laktację. Biperyden przenika do mleka matki, osiągając stężenie porównywalne do stężenia w osoczu, w związku z czym zaleca się zaprzestanie karmienia piersią podczas terapii tym lekiem.

Akineton a prowadzenie pojazdów

Działania niepożądane leku Akineton, które dotyczą ośrodkowego i obwodowego układu nerwowego, takie jak uczucie zmęczenia, zawroty głowy i apatia, mogą znacząco wpłynąć na zdolność koncentracji oraz szybkość reakcji. Może to wystąpić nawet przy prawidłowym stosowaniu leku i niezależnie od ograniczeń wynikających z podstawowej choroby, co sprawia, że wykonywanie czynności wymagających szczególnej ostrożności, takich jak prowadzenie pojazdów, obsługiwanie maszyn czy prace na wysokości, może być niebezpieczne. Zdolności te mogą być dodatkowo upośledzone, jeśli biperyden jest stosowany równocześnie z innymi lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, środkami przeciwcholinergicznymi, a szczególnie z alkoholem.

Akineton – skutki uboczne 

Stosując Akineton, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Akineton może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.

Działania niepożądane najczęściej pojawiają się na początku terapii oraz przy zbyt szybkim zwiększaniu dawek

Możliwe rzadkie działania niepożądane Akineton (mogą wystąpić rzadziej niż 1 na 1 000 pacjentów):

  • w przypadku wyższych dawek: ekscytacja, pobudzenie, lęk, dezorientacja, urojenia psychiczne (zespoły deliryczne i omamy), bezsenność. Pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego jest częste u pacjentów z zaburzeniami czynności mózgu i może wymagać zmniejszenia dawki,
  • wpływ na fazy snu,
  • uczucie zmęczenia, 
  • zawroty głowy,
  • zaburzenia pamięci,
  • przyspieszony puls (palpitacje),
  • suchość w jamie ustnej (w przypadku nasilenia należy często pić niewielkie ilości płynów lub żuć gumę do żucia bez cukru), 
  • nudności, 
  • zaburzenia żołądkowe,
  • drgania mięśni,
  • senność.

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.

Jak przechowywać lek Akineton?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.

Ile kosztuje lek Akineton? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Akineton znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Akineton nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Akineton to lek stosowany u dzieci i dorosłych w leczeniu objawów wynikających z dysfunkcji ośrodkowego układu oddechowego. Lek wykazuje działanie przeciwcholinergiczne, dzięki czemu niweluje nieprzyjemne ruchy mimowolne i nieprawidłowe. Lek Akineton dostępny jest wyłącznie na receptę. E-recepta na Akineton może zostać wypisana podczas konsultacji na Receptomat.pl. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Leczenie może być krótkotrwałe (w szczególności u dzieci np. przy leczeniu dystonii wywołanej przez inne leki) lub dożywotnie (np. choroba Parkinsona). Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się lepiej, gdyż lek ten nie leczy choroby pierwotnej, ale maskuje jej objawy. 

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki w bazie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Akineton (9)

Akineton jest stosowany w psychiatrii głównie do leczenia objawów pozapiramidowych, które mogą występować w wyniku stosowania leków przeciwpsychotycznych.

Akineton nie jest narkotykiem, tylko lekiem przeciwcholinergicznym stosowanym w leczeniu objawów pozapiramidowych i choroby Parkinsona.

Lek Akineton dostępny jest wyłącznie na receptę po konsultacji.

Nie, ponieważ biperyden może nasilać działanie alkoholu, a skutki ich łącznego stosowania mogą być nieprzewidywalne.

Akineton w postaci roztworu do iniekcji zaczyna działać szybciej, po kilku minutach (w szczególności po podaniu dożylnym). Tabletki zaczynają działać po kilku godzinach. Jednak pełne efekty terapii mogą być widoczne po kilku dniach lub nawet tygodniach leczenia.

Akineton pomaga w uspokojeniu objawów niekontrolowanych i nieprawidłowych ruchów wynikających z zaburzeń pozapiramidowych lub choroby Parkinsona.

Akineton jest lekiem o działaniu przeciwcholinergicznym, który może być skuteczny w łagodzeniu objawów pozapiramidowych i zespołu Parkinsona, ale jego siła działania zależy od indywidualnej reakcji pacjenta oraz dawki.

Akineton nie działa bezpośrednio jako środek rozluźniający mięśnie, lecz może łagodzić objawy związane z napięciem mięśniowym w stanach takich jak zespół Parkinsona czy zaburzenia pozapiramidowe.

Akineton uspokaja mimowolne i nieprawidłowe ruchy ciała. Nie wykazuje jednak działania przeciwlękowego czy uspokajającego psychikę pacjenta.

e-Konsultacja po Receptę Online
Akineton

Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem