Ile kosztuje lek Dekristol? Cena, refundacja
Ten lek nie jest objęty refundacją, odpłatność wynosi 100%. Cena w różnych aptekach może nieznacznie różnić się.
- Dekristol kapsułki – cena za opakowanie 14 szt. waha się od ok. 36-44 zł
Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.
Dekristol – jak działa, na co i dla kogo?
Lek Dekristol zawiera cholekalcyferol – naturalną postać witaminy D3. Cholekalcyferol w nerkach i wątrobie ulega przemianie do postaci aktywnej (kalcytriolu), która za pośrednictwem białek surowicy krwi jest transportowana do docelowych tkanek.
Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej, wchłaniania wapnia i fosforanów z przewodu pokarmowego oraz rozwoju i mineralizacji kości.
Zapytaj o lek
Masz pytania dotyczące leku? Zadaj je naszym specjalistom. Odpowiedź na pytanie nie stanowi porady medycznej. W celu uzyskania porady medycznej umów się na teleporadę w Receptomat.
Zapytaj o lek
Lek Dekristol przeznaczony jest do początkowego leczenia niedoboru witaminy D u osób dorosłych.
Dekristol – zamienniki
Inne leki na receptę zawierające cholekalcyferol (witaminę D) to Fultium-D3 (kapsułki) i Devikap (krople).
Inny lek na niedobór witamin D to m.in. Solderol.
Dekristol – skład leku
Lek Dekristol występuje w postaci miękkich kapsułek, a jego substancją czynną jest cholekalcyferol. Każda kapsułka miękka zawiera 20,0 mg oleistego roztworu cholekalcyferolu (co odpowiada 500 mikrogramom cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3).
Pozostałe składniki preparatu to: olej arachidowy oczyszczony, żelatyna, glicerol 85%, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej wielkości łańcucha, woda oczyszczona, all-rac-α-tokoferol.
Dekristol – dawkowanie
Decyzję jak stosować Dekristol podejmuje lekarz, uwzględniając stan pacjenta i wyniki zleconych badań. Nie należy samowolnie modyfikować przyjmowanej dawki leku, ani czasu trwania terapii.
Sugerowane przez producenta preparatu dawkowanie dla osób dorosłych to 1 kapsułka 2 razy na tydzień przez 7 tygodni wraz z głównym posiłkiem. Miesiąc po zakończeniu terapii lekarz może rozważyć zastosowanie leczenia podtrzymującego dawkami 800-1000 IU na dobę.
Dekristol – przeciwwskazania, środki ostrożności
Nie należy stosować leku Dekristol, jeśli u pacjenta stwierdzono:
- uczulenie na substancję czynną (cholekalcyferol), orzeszki ziemne, soję lub którykolwiek ze składników preparatu;
- hiperkalcemię – zbyt duże stężenie wapnia we krwi;
- hiperkalciurię – zwiększone wydalanie wapnia z moczem;
- hiperwitaminozę witaminy D – stężenie powyżej normy;
- rzekomą niedoczynność przytarczyc;
- kamicę nerkową;
- zaburzenia pracy nerek;
- stosowanie innych leków zawierających witaminę D.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów: ze skłonnościami do tworzenia się kamieni nerkowych zawierających wapń, z zaburzeniami wydalania wapnia i fosforanów, przyjmujących leki moczopędne na bazie benzotiadiazyny, unieruchomionych, chorych na sarkoidozę.
Pobierz aplikację Pobierz aplikację
Receptomat w telefonie!
Interakcje z innymi lekami
Dekristol może wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi lekami. Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach – również tych dostępnych bez recepty.
Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów stosujących:
- fenytoinę, barbiturany,
- glikokortykosteroidy,
- ryfampicynę, izoniazyd,
- kolestyraminę, środki przeczyszczające z parafiną ciekłą,
- orlistat,
- aktynomycynę,
- pochodne imidazolu,
- analogi witaminy D,
- glikozydy nasercowe.
Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią
Przyjmowanie leku Dekristol w ciąży i okresie karmienia piersią powinno mieć miejsce tylko na wyraźne zalecenie lekarza, w minimalnej dawce zapewniającej efekt terapeutyczny.
Przedawkowanie witaminy D w okresie ciąży i związana z tym hiperkalcemia grozi opóźnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka oraz wystąpieniem wad wrodzonych serca i oczu.
Dekristol – skutki uboczne
Dekristol zawiera olej arachidowy, który może wywołać silne reakcje alergiczne – w przypadku wystąpienia obrzęku twarzy, warg, języka, pokrzywki lub problemów z oddychaniem należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.
Obserwowane w przypadku leku Dekristol działania niepożądane są stosunkowo rzadkie (1 na 100 do 1 na 1000 pacjentów). Zaliczają się do nich:
- niezbyt często może występować hipercalcemia (duże stężenie wapnia we krwi) lub hipercalciuria (duże stężenie wapnia w moczu);
- rzadko mogą pojawiać się zmiany skórne: świąd, wysypka, pokrzywka;
- skutki uboczne o nieznanej częstości to zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka).
Przechowywanie leku
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w ciemnym i suchym miejscu. Butelka powinna być szczelnie zamknięta, należy przechowywać lek w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem i wilgocią.