Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
Receptomat

Dekristol

 • Dekristol to preparat dla dorosłych, stosowany w celu uzupełnienia niedoborów witaminy D i w leczeniu osteoporozy, krzywicy oraz chorób kości o podłożu metabolicznym.

 • Substancją czynną preparatu jest cholekalcyferol – naturalna witamina D, regulująca gospodarkę wapniowo-fosforanową organizmu i procesy mineralizacji kości.

 • Dekristol przeznaczony jest dla osób dorosłych powyżej 18. roku życia. To lek z wysoką dawką witaminy D (20 000 j.m.) dostępny wyłącznie na receptę.

Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak i kiedy stosować te kapsułki z witaminą D. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl. Tam też, w miarę potrzeb, możesz uzyskać e-receptę na Dekristol.

postać / dawka
Dekristol 20 000 IU (kapsułki miękkie)
substancja czynna
cholekalcyferol (Cholecalciferolum)/ witamina D3
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
osteoporoza, krzywica, niedobór witaminy D
podmiot odpowiedzialny
SUN-FARM Sp. z o.o., ul. Dolna 21, 05-092 Łomianki

Informacje o leku - do pobrania:

 • Dekristol - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Dekristol - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Dekristol? Cena, refundacja

Ten lek nie jest objęty refundacją, odpłatność wynosi 100%. Cena w różnych aptekach może nieznacznie różnić się.

 • Dekristol kapsułki - cena za opakowanie 14 szt. waha się od ok. 36-44 zł

Cena leku może ulec zmianie w przyszłości.

Dekristol - jak działa, na co i dla kogo

Lek Dekristol zawiera cholekalcyferol - naturalną postać witaminy D3. Cholekalcyferol w nerkach i wątrobie ulega przemianie do postaci aktywnej (kalcytriolu), która za pośrednictwem białek surowicy krwi jest transportowana do docelowych tkanek.

Witamina D jest niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej, wchłaniania wapnia i fosforanów z przewodu pokarmowego oraz rozwoju i mineralizacji kości.   

Lek Dekristol przeznaczony jest do początkowego leczenia niedoboru witaminy D u osób dorosłych.

Sprawdź opinie pacjentów o Dekristol.

Dekristol - zamienniki

Inne leki na receptę zawierające cholekalcyferol (witaminę D) to Fultium-D3 (kapsułki) i Devikap (krople). 

Inny popularny lek na niedobór witamin D to m.in. Solderol.

Dekristol – skład leku

Lek Dekristol występuje w postaci miękkich kapsułek, a jego substancją czynną jest cholekalcyferol. Każda kapsułka miękka zawiera 20,0 mg oleistego roztworu cholekalcyferolu (co odpowiada 500 mikrogramom cholekalcyferolu lub 20 000 IU witaminy D3).

Pozostałe składniki preparatu to: olej arachidowy oczyszczony, żelatyna, glicerol 85%, triglicerydy nasyconych kwasów tłuszczowych o średniej wielkości łańcucha, woda oczyszczona, all-rac-α-tokoferol.

Dekristol – dawkowanie

Decyzję jak stosować Dekristol podejmuje lekarz, uwzględniając stan pacjenta i wyniki zleconych badań. Nie należy samowolnie modyfikować przyjmowanej dawki leku, ani czasu trwania terapii.

Sugerowane przez producenta preparatu dawkowanie dla osób dorosłych to 1 kapsułka 2 razy na tydzień przez 7 tygodni wraz z głównym posiłkiem. Miesiąc po zakończeniu terapii lekarz może rozważyć zastosowanie leczenia podtrzymującego dawkami 800-1000 IU na dobę.

Dekristol – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Dekristol, jeśli u pacjenta stwierdzono:

 • uczulenie na substancję czynną (cholekalcyferol), orzeszki ziemne, soję lub którykolwiek ze składników preparatu;

 • hiperkalcemię – zbyt duże stężenie wapnia we krwi;

 • hiperkalciurię – zwiększone wydalanie wapnia z moczem;

 • hiperwitaminozę witaminy D - stężenie powyżej normy;

 • rzekomą niedoczynność przytarczyc;

 • kamicę nerkową;

 • zaburzenia pracy nerek;

 • stosowanie innych leków zawierających witaminę D.

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów: ze skłonnościami do tworzenia się kamieni nerkowych zawierających wapń, z zaburzeniami wydalania wapnia i fosforanów, przyjmujących leki moczopędne na bazie benzotiadiazyny, unieruchomionych, chorych na sarkoidozę.

Interakcje z innymi lekami

Dekristol może wchodzić w niekorzystne interakcje z innymi lekami. Przed rozpoczęciem terapii należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych środkach – również tych dostępnych bez recepty. 

Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku pacjentów stosujących:

 • fenytoinę, barbiturany,

 • glikokortykosteroidy,

 • ryfampicynę, izoniazyd,

 • kolestyraminę, środki przeczyszczające z parafiną ciekłą,

 • orlistat,

 • aktynomycynę,

 • pochodne imidazolu,

 • analogi witaminy D,

 • glikozydy nasercowe.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Przyjmowanie leku Dekristol w ciąży i okresie karmienia piersią powinno mieć miejsce tylko na wyraźne zalecenie lekarza, w minimalnej dawce zapewniającej efekt terapeutyczny.

Przedawkowanie witaminy D w okresie ciąży i związana z tym hiperkalcemia grozi opóźnieniem rozwoju fizycznego i umysłowego dziecka oraz wystąpieniem wad wrodzonych serca i oczu.

Dekristol - skutki uboczne

Dekristol zawiera olej arachidowy, który może wywołać silne reakcje alergiczne – w przypadku wystąpienia obrzęku twarzy, warg, języka, pokrzywki lub problemów z oddychaniem należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem.

Obserwowane w przypadku leku Dekristol działania niepożądane są stosunkowo rzadkie (1 na 100 do 1 na 1000 pacjentów). Zaliczają się do nich:

 • niezbyt często może występować hipercalcemia (duże stężenie wapnia we krwi) lub hipercalciuria (duże stężenie wapnia w moczu);

 • rzadko mogą pojawiać się zmiany skórne: świąd, wysypka, pokrzywka;

 • skutki uboczne o nieznanej częstości to zaburzenia żołądkowo-jelitowe (zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, biegunka).

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C w ciemnym i suchym miejscu. Butelka powinna być szczelnie zamknięta, należy przechowywać lek w oryginalnym opakowaniu, aby chronić go przed światłem i wilgocią.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Dekristol.

Czy Dekristol jest bezpieczny?

Tak. Lek Dekristol jest bezpieczny pod warunkiem przestrzegania zaleceń lekarza i nie przekraczania przepisanych dawek preparatu. Odradza się stosowanie dużych dawek witaminy D w przypadku kobiet w ciąży oraz karmiących piersią. Leku nie należy stosować w przypadku stwierdzonego uczulenia na orzeszki ziemne lub soję.

Jakie są objawy niedoboru witaminy D?

Witamina D jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania gospodarki wapniowo-fosforanowej organizmu, a co za tym idzie również  prawidłowe kształtowanie się kości oraz na ich odpowiednią gęstość. Pomaga również zapobiegać nadciśnieniu, chorobom serca, alergiom, anemii oraz cukrzycy. Objawy niedoboru witaminy D to m.in.: bóle kości i mięśni, szybkie męczenie się, osłabienie, bezsenność, problemy z apetytem, choroby przyzębia, nadciśnienie i uczucie „bólu” skóry.

Dekristol z witaminą D - jak długo stosować?

Decyzję o czasie trwania kuracji oraz dawce leku Dekristol podejmuje lekarz prowadzący. Sugerowane przez producenta preparatu dawkowanie dla osób dorosłych to 1 kapsułka 2 razy na tydzień przez 7 tygodni. Miesiąc po zakończeniu terapii lekarz może zalecić wprowadzenie leczenia podtrzymującego dawkami 800-1000 IU na dobę.

Inne najpopularniejsze leki na niedobór witaminy D: