Telmix
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

Telmix – lek na nadciśnienie tętnicze
- Telmix stosuje się w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz w ramach profilaktyki zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z grup ryzyka.
- Lek zawiera telmisartan – substancję czynną z grupy antagonistów receptora angiotensyny II.
- Tabletki Telmix są przeznaczone dla osób dorosłych i dostępne wyłącznie na receptę. W ramach konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Telmix.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze, profilaktyka zdarzeń sercowo-naczyniowych |
postać | tabletki |
dawka | 40 mg, 80 mg |
substancja czynna | Telmisartan (telmisartanum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Telmix to lek oparty na działaniu telmisartanu, stosowany w celu unormowania ciśnienia krwi u osób z samoistnym nadciśnieniem tętniczym. Lekarz może zalecić ten lek także pacjentom znajdującym się w grupie ryzyka takich zdarzeń jak zawał serca i udar mózgu. Tabletki Telmix przyjmuje się raz dziennie, o stałej porze. Preparat może być wydany tylko na podstawie recepty lekarskiej i musi być stosowany zgodnie z zaleceniami lekarza. E-receptę na Telmix można uzyskać podczas e-konsultacji na Receptomat.pl.
Telmix – co to za lek?
Telmix to lek wpływający na układ krążenia. Zawarta w nim substancja czynna (telmisartan) hamuje działanie angiotensyny II, która jest jest jednym z głównych endogennych czynników powodujących skurcz naczyń i wzrost ciśnienia tętniczego. Ze względu na taki profil działania Telmix znajduje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego – choroby charakteryzującej się nieprawidłowymi wartościami ciśnienia krwi (tj. powyżej 140/90 mmHg), związanej z szeregiem poważnych powikłań. Należą do nich m.in. udar mózgu, zawał serca, uszkodzenie wzroku oraz niewydolność nerek. Warto zdawać sobie sprawę, że nadciśnienie tętnicze przez długi czas nie daje żadnych objawów, a jednocześnie dotyczy co trzeciego dorosłego Polaka. Drugą grupą pacjentów, którzy mogą odnieść korzyść ze stosowania leku Telmix, są osoby, które w opinii lekarza są obarczone wyższym ryzykiem wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych (zawału serca i udaru mózgu).
Na co stosuje się Telmix?
Lek Telmix jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego oraz w profilaktyce zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób zakwalifikowanych do grupy ryzyka (np. z cukrzycą, zmniejszonym dopływem krwi do serca lub nóg, po udarze mózgu).
Jak działa Telmix?
Telmix jest oparty na działaniu telmisartanu – leku z grupy antagonistów receptora angiotensyny II. Angiotensyna II to substancja wytwarzana w organizmie, oddziałująca na śródbłonek naczyń krwionośnych. Efektem jej działania jest skurcz naczyń i wzrost ciśnienia tętniczego. Dodatkowo przyczynia się ona również do niekorzystnej przebudowy ścian naczyń, powstawania wolnych rodników i napływu komórek zapalnych. Telmisartan hamuje wiązanie się angiotensyny II z jej receptorem, w wyniku czego dochodzi do obniżenia ciśnienia tętniczego.
Dla kogo jest przeznaczony lek Telmix?
Lek Telmix jest zalecany dla osób dorosłych, u których występuje nadciśnienie tętnicze lub które zostały zakwalifikowane przez lekarza do grupy ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych.
Co wchodzi w skład leku Telmix?
Preparat zawiera substancję czynną telmisartan. W każdej tabletce Telmix 40 mg i Telmix 80 mg znajduje się odpowiednio 40 mg lub 80 mg telmisartanu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: sodu wodorotlenek, powidon typ 30, mannitol (E421), skrobia kukurydziana, karmeloza wapniowa, sodu stearylofumaran i magnezu stearynian.
Telmix – zamienniki
Zamienniki leku Telmix to m.in. Actelsar, Micardis, Polsart, Pritor, Telmabax, Telmisartan Bluefish, Telmisartan Egis, Telmisartan Genoptim, Telmizek, Tezeo, Tolura, Toptelmi, Zanacodar.
Telmix – dawkowanie
Zaleca się przyjmowanie jednej tabletki dziennie, o stałej porze, podczas posiłku lub na czczo. Tabletkę należy połknąć w całości, popijając ją wodą lub innym płynem niezawierającym alkoholu. Tabletki Telmix 40 mg i Telmix 80 mg można dzielić na równe dawki.
W leczeniu nadciśnienia tętniczego, standardowa dawka dla większości pacjentów to 40 mg raz na dobę. W niektórych przypadkach, lekarz może dostosować dawkę do 20 mg (pół tabletki Telmix 40 mg) na dobę lub zwiększyć do 80 mg raz na dobę. Lekarz może również zalecić połączenie leku Telmix z diuretykiem, np. hydrochlorotiazydem.
Jeśli Telmix jest stosowany w celu zmniejszenia ryzyka zdarzeń sercowo-naczyniowych, zalecana dawka to 80 mg raz na dobę. Istotne jest regularne monitorowanie ciśnienia tętniczego na początku terapii.
W przypadku pacjentów z zaburzeniami czynności wątroby, maksymalna dawka nie powinna przekraczać 40 mg raz na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Telmix, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Telmix
Pominiętą dawkę należy zażyć lek jak najszybciej, chyba że minął już cały dzień. W takiej sytuacji zaleca się przyjąć lek o zwykłej porze następnego dnia. Nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Telmix, przedawkowanie
W sytuacji przyjęcia większej dawki Telmix niż zalecono, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem, farmaceutą lub najbliższym oddziałem ratunkowym.
Przerwanie stosowania leku Telmix
Należy kontynuować stosowanie leku zgodnie z zaleceniami lekarza.
Telmix – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Telmix – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na telmisartan lub inne składniki preparatu,
- ciąża po 3. miesiącu,
- ciężkie zaburzenia czynności wątroby (np. zastój żółci, zwężenie drogi odpływu żółci),
- cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek, jeśli jednocześnie jest stosowany lek zawierający aliskiren.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Telmix, należy omówić z lekarzem następujące kwestie medyczne:
- choroba nerek lub stan po przeszczepie nerki,
- zwężenie tętnicy nerkowej,
- choroba wątroby,
- zaburzenie dotyczące serca,
- podwyższony poziom aldosteronu,
- obniżone ciśnienie tętnicze, szczególnie przy odwodnieniu lub niedoborze soli,
- podwyższony poziom potasu,
- cukrzyca,
- przyjmowanie digoksyny, inhibitora ACE (w szczególności przy towarzyszącej cukrzycy) lub aliskirenu.
Lekarz może zalecić regularne kontrole czynności nerek, ciśnienia krwi oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi. Telmix może mieć niższą skuteczność u osób rasy czarnej.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Telmix z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Telmix w ciąży i w okresie karmienia piersią
Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią lub planowaniu karmienia piersią. Stosowanie Telmix po 3. miesiącu ciąży jest zabronione ze względu na poważne ryzyko dla dziecka. Leku nie powinno się przyjmować również we wcześniejszym okresie ciąży. Podczas karmienia stosowanie leku Telmix jest przeciwwskazane.
Telmix a prowadzenie pojazdów
U niektórych osób Telmix może powodować zawroty głowy lub zmęczenie. W takiej sytuacji należy zrezygnować z prowadzenia pojazdów lub obsługi maszyn.
Telmix – skutki uboczne
Stosując lek Telmix należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Telmix może wywoływać ciężkie działania niepożądane. W przypadku ich wystąpienia, należy przerwać stosowanie leku i niezwłocznie skontaktować się z lekarzem. Te skutki uboczne występują rzadko (tj. u mniej niż 1 na 1000 osób), jednak przy braku właściwego leczenia mogą zakończyć się śmiercią. Należą do nich:
- posocznica,
- obrzęk naczynioruchowy (nagły obrzęk skóry i śluzówek).
Telmix może powodować także inne skutki uboczne. Występują one z różną częstością.
Częste skutki uboczne Telmix występują rzadziej niż u 1 na 10 osób i obejmują:
- niskie ciśnienie tętnicze (dotyczy osób leczonych w celu zmniejszenia częstości zdarzeń sercowo-naczyniowych).
Działania niepożądane Telmix występujące niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
- infekcje układu moczowego,
- infekcje górnych dróg oddechowych,
- niedokrwistość,
- podwyższone stężenie potasu we krwi,
- problemy z zasypianiem,
- obniżenie nastroju,
- omdlenia, zawroty głowy,
- wolna czynność serca,
- niedociśnienie tętnicze i/lub ortostatyczne,
- duszność, kaszel,
- bóle brzucha, biegunka, dyskomfort w jamie brzusznej, wzdęcia, wymioty,
- świąd,
- nadmierne pocenie się,
- wysypka polekowa,
- bóle pleców,
- skurcze lub bóle mięśniowe,
- zaburzenia czynności nerek (w tym ostra niewydolność nerek),
- bóle w klatce piersiowej,
- osłabienie,
- podwyższony poziom kreatyniny we krwi.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Telmix. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Telmix?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Telmix? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Telmix znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Telmix nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Telmix to lek doustny, wskazany do stosowania w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego u osób dorosłych oraz w celu zmniejszenia częstości występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych u osób z grupy ryzyka. W zależności od wskazania i stanu pacjenta, dawkowanie leku waha się zazwyczaj od 20 mg do 80 mg raz na dobę. Terapia powinna być kontynuowana tak długo, jak zaleci to lekarz. Telmisartan jest przeciwwskazany u kobiet w ciąży (szczególnie po 3. miesiącu) i karmiących piersią. Podczas e-konsultacji na Receptomat.pl można uzyskać e-receptę na Telmix.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na nadciśnienie:
Lek Telmix jest stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego samoistnego u dorosłych. Jego działanie polega na hamowaniu działania angiotensyny II – substancji, która zwęża naczynia krwionośne i zwiększa ciśnienie. Dodatkowym wskazaniem do stosowania leku jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak zawał serca czy udar mózgu, u pacjentów z grupy ryzyka. Telmix jest dostępny w postaci tabletek o różnych mocach (40 mg i 80 mg) i zazwyczaj przyjmuje się go raz dziennie, niezależnie od posiłków.
Tabletki Telmix można stosować zarówno rano, jak i wieczorem, w zależności od preferencji pacjenta oraz zaleceń lekarza. Ważne jednak, aby zażywać lek codziennie o tej samej porze.
Nie, Telmix (tabletki) jest dostępny wyłącznie na receptę.
Spożywanie alkoholu podczas terapii lekiem Telmix może prowadzić do nadmiernego obniżenia ciśnienia tętniczego. W rezultacie mogą wystąpić zawroty głowy, omdlenia oraz hipotensja ortostatyczna. Zazwyczaj zaleca się zachowanie ostrożności i unikanie alkoholu w trakcie leczenia telmisartanem. W razie wątpliwości warto omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Telmix można przyjmować o dowolnej porze, wybranej przez pacjenta i ustalonej z lekarzem. Należy jednak pamiętać, aby stosować lek zawsze o tej samej porze.
Aby uzyskać e-receptę na Telmix, należy umówić się na konsultację (osobistą lub online). Lekarz, po dokonaniu oceny stanu zdrowia pacjenta, wystawia e-receptę w systemie elektronicznym. Po otrzymaniu danych dostępowych (kodu), pacjent może zrealizować e-receptę na Telmix w dowolnej aptece w Polsce.
Rozpocznij teleporadę
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
