Isoptin SR
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Isoptin SR – leczenie nadciśnienia i chorób serca
- Isoptin SR jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i zaburzeń rytmu serca.
- Substancją czynną leku Isoptin SR jest chlorowodorek werapamilu który jest selektywnym antagonistą wapnia działającym na mięsień sercowy. Lek obniża ciśnienie krwi i pomaga w kontrolowaniu arytmii.
- Lek Isoptin SR jest dostępny wyłącznie na receptę, po konsultacji lekarskiej.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze, choroby serca |
postać | tabletki o przedłużonym uwalnianiu |
dawka | 120 mg |
substancja czynna | chlorowodorek werapamilu (Verapamili hydrochloridum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Isoptin SR to lek przeznaczony dla młodzieży i dorosłych cierpiących na nadciśnienie i choroby serca. Nadciśnienie i choroby serca to choroby cywilizacyjne, a statystyki pokazują, że zapada na nie coraz więcej osób. Nadciśnienie tętnicze jest chorobą, która często nie daje zauważalnych objawów, w związku z czym istotne jest regularne badanie jego poziomu. Choroby mięśnia sercowego objawiają się m.in.: kołataniem serca, dusznościami, zawrotami głowy i omdleniami. Lek Isoptin SR jest lekiem o przedłużonym działaniu, który ma właściwości przeciwnadciśnieniowe i przeciwarytmiczne.
Isoptin SR – co to za lek?
Isoptin SR to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, choroby wieńcowej i arytmii. Szacuje się, że 37% zgonów w Polsce spowodowanych jest chorobami serca. Czynnikami sprzyjającymi problemom z nadciśnieniem i chorobami mięśnia sercowego są niewłaściwa dieta, otyłość i brak regularnej aktywności fizycznej, używki i stres.
Na co stosuje się Isoptin SR?
Wskazaniami do stosowania leku Isoptin SR są:
- nadciśnienie tętnicze,
- choroba wieńcowa (stan charakteryzujący się niedostatecznym zaopatrzeniem mięśnia sercowego w tlen), w tym:
- przewlekła stabilna dławica piersiowa,
- niestabilna dławica piersiowa (z narastającym bólem, z bólem w spoczynku),
- dławica Prinzmetala,
- dławica po zawale mięśnia sercowego bez niewydolności serca, gdy nie jest wskazane stosowanie leków β-adrenolitycznych,
- zaburzenia rytmu serca, takie jak:
- napadowy częstoskurcz nadkomorowy,
- migotanie/trzepotanie przedsionków z szybkim przewodzeniem przedsionkowo-komorowym (z wyjątkiem zespołu Wolffa-Parkinsona-White’a [WPW] lub zespołu Lowna-Ganonga-Levine’a [LGL]).
Jak działa Isoptin SR?
Substancją czynną leku jest chlorowodorek werapamilu. Jego mechanizm działania opiera się na hamowaniu napływu jonów wapnia do komórek mięśnia sercowego oraz komórek mięśni naczyń krwionośnych. Werapamil, który jest selektywnym antagonistą wapnia, blokuje kanały wapniowe, co prowadzi do zmniejszenia dostępności jonów wapnia wewnątrz komórek. W rezultacie mięsień sercowy kurczy się mniej intensywnie, a naczynia krwionośne ulegają rozkurczeniu, co zmniejsza opór naczyniowy. Działanie to odbywa się bez istotnego wpływu na częstotliwość akcji serca.
Tabletki Isoptin SR obniżają ciśnienie krwi poprzez zmniejszenie oporu obwodowego, jednocześnie nie zwiększając tętna. U pacjentów z prawidłowym ciśnieniem tętniczym nie powodują istotnego obniżenia ciśnienia.
Działanie przeciwarytmiczne tego leku polega na spowolnieniu przewodzenia impulsów elektrycznych w węźle przedsionkowo-komorowym, co pomaga przywrócić rytm zatokowy lub ustabilizować rytm komór w przypadku nadkomorowych zaburzeń rytmu serca.
Dla kogo jest przeznaczony lek Isoptin SR?
Lek Isoptin SR jest przeznaczony dla młodzieży i dorosłych. Nie należy podawać go dzieciom, ponieważ u tej grupy wiekowej nie powinny być stosowane tabletki o przedłużonym uwalnianiu.
Co wchodzi w skład leku Isoptin SR?
Preparat zawiera jako substancję czynną chlorowodorek werapamilu w ilości 120 mg.
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- zawarte w rdzeniu tabletki: celuloza mikrokrystaliczna, alginian sodu, powidon, stearynian magnezu, woda oczyszczona,
- zawarte w otoczce tabletki: hypromeloza, makrogol 400, makrogol 6000, talk, dwutlenek tytanu (E171), wosk glikolowy.
Isoptin SR – zamienniki
Na rynku nie ma dostępnych zamienników leku Isoptin SR.
Isoptin SR – dawkowanie
Dawkę leku należy dostosować indywidualnie w zależności od stopnia zaawansowania choroby. W większości przypadków dawka dobowa wynosi od 240 mg do 360 mg. Przy długotrwałym stosowaniu nie należy przekraczać dawki dobowej 480 mg, jednak w krótkotrwałej terapii można stosować wyższe dawki. Lek można przyjmować przewlekle. W przypadku terapii długoterminowej nie powinno się nagle odstawiać leku.
Lek należy przyjmować doustnie, połykając tabletkę w całości i popijając płynem. Tabletki Isoptin SR najlepiej spożywać podczas posiłku lub bezpośrednio po nim.
Dawkowanie w nadciśnieniu u młodzieży powyżej 50 kg masy ciała i dorosłych
Zalecana dawka to od 120 mg do 480 mg na dobę w jednej lub dwóch dawkach podzielonych.
Dawkowanie w chorobie wieńcowej, napadowym częstoskurczu nadkomorowym, migotaniu przedsionków i trzepotaniu przedsionków u młodzieży powyżej 50 kg masy ciała i dorosłych
Zalecana dawka to od 120 mg do 480 mg na dobę w jednej lub dwóch dawkach podzielonych.
We wszystkich wyżej wymienionych wskazaniach, o ile lekarz nie zaleci inaczej, standardowa dawka to 1 lub 2 tabletki leku Isoptin SR, przyjmowane raz lub dwa razy dziennie.
U pacjentów, którzy mogą dobrze reagować na mniejsze dawki, takich jak osoby z niewydolnością wątroby lub w podeszłym wieku, zaleca się stosowanie leku Isoptin 40 mg lub 80 mg w tabletkach powlekanych.
Podczas stosowania leku u pacjentów z zaburzeniami czynności nerek należy zachować ostrożność i dokładnie monitorować ich stan.
U pacjentów z niewydolnością wątroby należy zachować szczególna ostrożność, gdyż metabolizm leku jest u takich pacjentów zaburzony. Powoduje to silniejsze i dłuższe działanie leku. W początkowej fazie leczenia powinno się stosować niskie dawki.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Isoptin SR należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty. Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza.
Pominięcie zastosowania leku Isoptin SR
Nie należy stosować dawki podwójnej w przypadku pominięcia dawki.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Isoptin SR, przedawkowanie
Zażycie dawki wyższej niż zalecana może prowadzić do niedociśnienia tętniczego, rzadkoskurczu, zwolnienia szybkości przewodzenia aż do bloku przedsionkowo-komorowego wysokiego stopnia i zatrzymania akcji węzła zatokowego, hiperglikemii, osłupienia (stupor), kwasicy metabolicznej i zespołu ostrej niewydolności oddechowej. Odnotowane są przypadki zgonów po przedawkowaniu tego leku.
W przypadku przedawkowania leku należy przede wszystkim zastosować indywidualnie dobrane leczenie podtrzymujące. W przypadku celowego przedawkowania doustnego skuteczne są stymulacja β-adrenergiczna oraz podanie wapnia (chlorku wapnia) drogą parenteralną. W razie wystąpienia istotnych reakcji, takich jak niedociśnienie tętnicze czy blok przedsionkowo-komorowy, należy podać leki wazopresyjne lub zastosować elektrostymulację serca. Przy asystolii stosuje się standardowe postępowanie, w tym stymulację β-adrenergiczną (np. izoproterenol) oraz resuscytację krążeniowo-oddechową. W przypadku przedawkowania chlorowodorku werapamilu o przedłużonym uwalnianiu pacjenta należy hospitalizować i obserwować przez do 48 godzin, ponieważ nie można go usunąć z organizmu drogą hemodializy.
Przerwanie stosowania leku Isoptin SR
W przypadku długotrwałego stosowania leku nie powinno się go nagle odstawiać. Zalecane jest stopniowe redukowanie dawki.
Isoptin SR – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Isoptin SR – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na chlorowodorek werapamilu lub którykolwiek z pozostałych składników leku,
- wstrząs kardiogenny,
- blok przedsionkowo-komorowy II˚ lub III˚ (z wyjątkiem pacjentów ze sprawnym stymulatorem serca),
- zespół chorego węzła zatokowego (z wyjątkiem pacjentów ze sprawnym stymulatorem serca),
- niewydolność serca ze zmniejszeniem frakcji wyrzutowej poniżej 35% oraz (lub) ciśnieniem zaklinowania w tętnicy płucnej powyżej 20 mmHg (jeśli nie jest wtórne do częstoskurczu nadkomorowego ustępującego po leczeniu werapamilem).
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Isoptin SR konieczna jest konsultacja z lekarzem, w szczególności w przypadku:
- ostrego zawału mięśnia sercowego powikłanego rzadkoskurczem, znacznym niedociśnieniem tętniczym lub zaburzeniami czynności lewej komory,
- bloku serca, bloku przedsionkowo-komorowym I˚, rzadkoskurczu, asystolii,
- stosowania leków przeciwarytmicznych, leków β-adrenolitycznych.
Więcej o przeciwwskazaniach i środkach ostrożności przy stosowaniu Isoptin SR można przeczytać w ulotce dołączonej do opakowania leku.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Dlatego należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Isoptin SR z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Isoptin SR w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, karmienia piersią, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka.
Brakuje danych dotyczących bezpieczeństwa stosowania leku u kobiet w ciąży, dlatego może być on stosowany tylko w sytuacjach absolutnie koniecznych. Lek w niewielkim stopniu przenika do mleka matki, co może wiązać się z ryzykiem dla noworodków i niemowląt. Z uwagi na możliwość wystąpienia poważnych działań niepożądanych u karmionych piersią dzieci, lek powinien być stosowany w okresie laktacji jedynie w przypadku, gdy jest to konieczne dla zdrowia matki.
Isoptin SR a prowadzenie pojazdów
U niektórych pacjentów lek Isoptin SR może wpływać na zdolność reakcji na tyle, że prowadzenie pojazdów, obsługiwanie maszyn lub praca w niebezpiecznych warunkach może być utrudnione. Jest to szczególnie prawdopodobne w początkowym okresie leczenia, podczas zwiększania dawki, po przejściu z innego leku oraz przy jednoczesnym spożywaniu alkoholu. Lek może podnosić stężenie alkoholu we krwi i spowalniać jego wydalanie, co może nasilać jego działanie.
Isoptin SR – skutki uboczne
Stosując tabletki Isoptin SR, należy wziąć pod uwagę możliwość wystąpienia działań niepożądanych o różnym stopniu nasilenia i niedogodności związanych z jego używaniem. Jak każdy inny lek, Isoptin SR może powodować skutki uboczne. Trzeba jednak pamiętać, że mogą one wystąpić nie u każdego pacjenta stosującego ten lek.
Do najczęściej występujących działań niepożądanych należały: ból głowy, zawroty głowy oraz zaburzenia żołądkowo-jelitowe, takie jak nudności, zaparcia i bóle brzucha. Ponadto obserwowano rzadkoskurcz, częstoskurcz, kołatanie serca, niedociśnienie tętnicze, zaczerwienienie skóry z uczuciem gorąca, obrzęki obwodowe oraz uczucie zmęczenia.
Możliwe częste działania niepożądane Isoptin SR (mogą wystąpić u od 1 do 10 pacjentów na 100):
- ośrodkowe zawroty głowy,
- bóle głowy,
- rzadkoskurcz,
- zaczerwienienie skóry z uczuciem gorąca,
- niedociśnienie tętnicze,
- zaparcia,
- nudności,
- obrzęki obwodowe.
Możliwe niezbyt częste działania niepożądane Isoptin SR (mogą wystąpić u od 1 do 10 pacjentów na 1000):
- kołatanie serca,
- częstoskurcz,
- ból brzucha,
- uczucie zmęczenia.
Możliwe rzadkie działania niepożądane Isoptin SR (mogą wystąpić u od 1 do 10 pacjentów na 10 000):
- parestezje,
- drżenia mięśniowe,
- senność,
- szumy uszne,
- wymioty,
- nadmierne pocenie się.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych. Aby zapoznać się z pełną listą rzadziej występujących skutków ubocznych, należy przeczytać ulotkę leku.
Jak przechowywać lek Isoptin SR?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Isoptin SR? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Isoptin SR znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Isoptin SR nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Isoptin SR to lek stosowany u młodzieży i dorosłych chorujących na nadciśnienie tętnicze i choroby mięśnia sercowego. Lek obniża ciśnienie tętnicze krwi i działa przeciwarytmicznie, dlatego znajduje zastosowanie w takich chorobach układu krążenia jak: nadciśnienie tętnicze, migotanie przedsionków, dławica piersiowa czy napadowy częstoskurcz nadkomorowy. Lek Isoptin SR dostępny jest wyłącznie na receptę. O rozpoczęciu i zakończeniu terapii każdorazowo decyduje lekarz na podstawie objawów i historii choroby pacjenta. Indywidualnie dobiera też dawki i czas trwania leczenia. Ważne, aby nagle nie przerywać stosowania leku, nawet jeśli objawy ustąpiły i pacjent czuje się lepiej.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na nadciśnienie:
Nie, lek Isoptin SR jest dostępny wyłącznie na receptę z przepisu lekarza.
Tak, lek może nasilać działanie alkoholu i opóźniać jego wydalanie z organizmu.
Nie, zaleca się spożywanie leku w trakcie lub po posiłku.
O czasie trwania terapii i długości stosowania leku każdorazowo decyduje lekarz. Lek może być stosowany w terapii długoterminowej.
Lek może być stosowany w ciąży tylko po konsultacji z lekarzem i kiedy jest to konieczne dla zdrowia matki.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.