e-Konsultacja po Receptę Online

Ebivol

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Ile kosztuje lek Ebivol? Cena, refundacja 

Ebivol jest lekiem refundowanym. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek bezpłatnie lub po cenie ryczałtowej. Cena 100% za 30 tabletek wynosi 12,91 zł, natomiast za 60 tabl. cena 100% wynosi 24,29 zł.

Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.

Ebivol – jak działa, na co i dla kogo 

Ebivol jest lekiem z grupy beta-adrenolityków, który oddziałuje na układ sercowo-naczyniowy. Lek stosuje się w celu obniżenia ciśnienia tętniczego krwi oraz poprawy wydolności serca. Lek Ebivol wykorzystuje się również w leczeniu objawowej, stabilnej choroby wieńcowej, oraz jako uzupełnienie standardowego leczenia przewlekłej niewydolności serca u pacjentów, którzy ukończyli 70 lat. Nie zaleca się stosowania leku u dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia.

Ebivol – skład leku 

Substancją czynną leku jest nebiwolol. W jednej tabletce znajduje się 5 mg tej substancji, co odpowiada 5,45 mg chlorowodorku nebiwololu. W składzie preparatu znajdują się również substancje pomocnicze, takie jak: krzemionka koloidalna bezwodna, stearynian magnezu, kroskarmeloza sodowa, makrogol 6000 i laktoza jednowodna.

Ebivol – dawkowanie 

Lek Ebivol należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. 

Dawkowanie Ebivol w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Zwykle zaleca się przyjmowanie 1 tabletki na dobę. Pełne działanie leku może być widoczne po 1-2 tygodniach terapii. 

U pacjentów z niewydolnością nerek lub w podeszłym wieku (65 lat i starsi) zalecana dawka początkowa wynosi ½ tabletki (2,5 mg nebiwololu) na dobę, z możliwością zwiększenia do 1 tabletki (5 mg nebiwololu).

Dawkowanie w leczeniu przewlekłej niewydolności serca

Zalecane jest zwiększanie dawki stopniowo co 1-2 tygodnie, zaczynając od ¼ tabletki (1,25 mg nebiwololu), aż do maksymalnej zalecanej dawki 2 tabletki (10 mg nebiwololu) na dobę. 

Po przyjęciu leku po raz pierwszy, oraz przy zmianach dawki, pacjent przez 2 godziny powinien znajdować się pod opieką lekarza.

Dawkowanie w leczeniu objawowej stabilnej choroby wieńcowej

Dawka początkowa to ¼ tabletki (1,25 mg nebiwololu) na dobę, z możliwością zwiększenia po 1-2 tygodniach do maksymalnej zalecanej dawki 2 tabletki (10 mg nebiwololu) na dobę.

Schemat zwiększania dawki Ebivol w odstępach od 1 do 2 tygodni, rozpoczyna się od 1,25 mg (¼ tabletki) raz dziennie, z możliwością zwiększenia do 2,5 mg (½ tabletki) raz na dobę. Następnie zwiększenie dawki do 5 mg (1 tabletka) raz dziennie, aż do osiągnięcia dawki 10 mg (2 tabletki) raz na dobę. Maksymalna zalecana dawka wynosi 10 mg (2 tabletki) raz na dobę.

W leczeniu przewlekłej niewydolności serca zaleca się stopniowe zwiększanie dawki leku do momentu osiągnięcia indywidualnej optymalnej dawki podtrzymującej. Przed rozpoczęciem przyjmowania leku Ebivol, u pacjentów przyjmujących inne preparaty na choroby serca, w tym leki moczopędne, digoksynę, inhibitory konwertazy angiotensyny lub antagoniści angiotensyny II, należy najpierw ustabilizować dawkowanie tych leków.

Ebivol – przeciwwskazania, środki ostrożności 

Przed zastosowaniem leku Ebivol należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przeciwwskazania do stosowania leku Ebivol:

  • nadwrażliwość na nebiwolol lub inne składniki leku,
  • zaburzenia czynności wątroby,
  • ciąża i karmienie piersią,
  • ostra niewydolność serca, wstrząs kardiogenny, epizody nasilenia niewydolności serca,
  • zespół chorego węzła zatokowego,
  • zaburzenia przewodzenia w sercu,
  • skurcz oskrzeli, astma oskrzelowa,
  • nieleczony guz nadnerczy,
  • kwasica metaboliczna,
  • bradykardia (tętno <60 uderzeń/min),
  • niskie ciśnienie tętnicze krwi (ciśnienie skurczowe <90 mmHg),
  • zaburzenia krążenia w kończynach.

Środki ostrożności przy stosowaniu leku Ebivol: 

Przed zastosowaniem leku należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje: jakakolwiek choroba serca (m.in. zaburzenia rytmu, dusznica bolesna, choroba niedokrwienna), przewlekłe zaburzenia oddychania (w tym przewlekła obturacyjna choroba płuc), zaburzenia krążenia w kończynach, cukrzyca, nadczynność tarczycy, alergia i łuszczyca. Należy pilnie skonsultować się z lekarzem, jeśli w trakcie kuracji dojdzie do znacznego obniżenia tętna (<50-55/min w spoczynku), osłabienia, zawrotów głowy, czy niepewnego chodu. 

Szczegółowe informacje o przeciwwskazaniach i środkach ostrożności, znajdują się w ulotce leku Ebivol.

Interakcje z innymi lekami

Pacjent powinien poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich aktualnie, lub niedawno stosowanych lekach oraz tych, które planuje przyjmować, ponieważ lek Ebivol może wchodzić w interakcje z innymi lekami. Należy zachować szczególną ostrożność i skonsultować się z lekarzem przy stosowaniu:

  • niektórych leków wykorzystywanych przy leczeniu zaburzeń rytmu serca,
  • leków z grupy antagonistów wapnia (werapamil, diltiazem, amlodypina, felodypina, lacydypina, nifedypina, nikardypina, nimodypina, nitrendypina),
  • leków przeciwnadciśnieniowych o działaniu ośrodkowym (klonidyna, guanfacyna, moksonidyna, metylodopa, rylmenidyna),
  • beta-adrenolityków i glikozydów naparstnicy,
  • leków na astmę i przeciwcukrzycowych,
  • sympatykomimetyków, 
  • środków znieczulających – konieczne jest poinformowanie anestezjologa o przyjmowaniu leku Ebivol,
  • leków przeciwpsychotycznych i przeciwdepresyjnych,
  • leków, takich jak: bupropion, chlorochina, lewomepromazyna, terbinafina (ze względu na podobny sposób metabolizowania).

Szczegółowe informacje dotyczące interakcji Ebivol z innymi lekami znajdują się w ulotce leku

Stosowanie leku Ebivol w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie zaleca się stosowania leku Ebivol w ciąży z uwagi na potencjalne ryzyko dla płodu.

Ebivol a karmienie piersią

Nie zaleca się karmienia piersią podczas przyjmowania leku Ebivol.

Ebivol – skutki uboczne

Jak każdy lek Ebivol może wywoływać skutki uboczne, choć nie u każdego one wystąpią. U pacjentów przyjmujących lek Ebivol działania niepożądane mogą występować z różną częstotliwością. 

  • Bardzo często u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (więcej niż 1 na 10 osób) występują: zawroty głowy, wolniejsza niż zwykle czynność serca (wolne tętno).
  • Często u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca (u 1 do 10 na 100) występuje: ból głowy, nasilenie niewydolności serca, zaburzenia rytmu serca, niedociśnienie ortostatyczne, zmęczenie, osłabienie, obrzęki w kończynach dolnych, obniżenie ciśnienia i/lub tętna, nietolerancja leku.
  • Często u pacjentów z nadciśnieniem (u 1 do 10 na 100 osób) występuje: ból głowy, zawroty głowy, trudności w oddychaniu, mrowienie skóry, zaparcia, nudności, biegunka, zmęczenie, obrzęki.
  • Niezbyt często u pacjentów z nadciśnieniem (u 1 do 10 na 1000 osób) występują: koszmary senne, depresja,, bradykardia, osłabienie funkcji serca, zaburzenia przewodzenia w sercu, niedociśnienie, chromanie przestankowe, skurcz oskrzeli, niestrawność, wymioty, wzdęcia, gazy, świąd, wysypka skórna, impotencja, zaburzenia widzenia.
  • Bardzo rzadko u pacjentów z nadciśnieniem (u mniej niż 1 na 10 000 osób) występują: omdlenia, nasilenie łuszczycy.
  • Częstość nieznana: obrzęk naczynioruchowy, reakcje alergiczne, pokrzywka.

Zgłaszano również działania niepożądane podobne do tych obserwowanych przy stosowaniu leków z tej samej grupy, takie jak omamy, psychozy, splątanie, objaw Raynaud’a, suchość oczu.

Przechowywanie leku 

Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, poza zasięgiem dzieci.


Inne leki na nadciśnienie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ebivol (6)

Na rynku dostępnych jest kilka zamienników leku Ebivol, m.in.: Daneb, Ivineb, Nebicard, Nebilenin, Nebilet, Nebinad. Wszystkie leki dostępne są wyłącznie na receptę.

Lek należy zawsze przyjmować zgodnie z zaleceniem lekarza. Zaleconą dawkę dobową należy przyjmować o tej samej porze dnia, niezależnie od posiłku.

W trakcie leczenia nie zaleca się spożywania alkoholu.

U niektórych pacjentów lek może wywoływać obrzęki związane z zatrzymaniem wody, natomiast w ulotce nie ma informacji o wpływie leku Ebivol na zmianę masy ciała.

Lek Ebivol nie jest zalecany dla kobiet w ciąży, karmiących piersią, osób poniżej 18 roku życia. Należy zachować szczególną ostrożność u pacjentów w wieku powyżej 75 lat, a leczenie powinno odbywać się pod ścisłą kontrolą lekarza.

Nie. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

e-Konsultacja po Receptę Online
Ebivol

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem