Diured
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Diured – lek na nadciśnienie tętnicze i obrzęki
- Lek Diured zawiera substancję czynną z grupy diuretyków pętlowych – torasemid.
- Diured jest dostępny w dawkach 5 mg, 10 mg i 20 mg, z czego leki Diured 5 mg i Diured 10 mg są wskazane w leczeniu nadciśnienia pierwotnego i obrzęków, natomiast Diured 20 mg w leczeniu obrzęków.
- Preparat jest przeznaczony dla osób dorosłych i dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze, obrzęki |
postać | tabletki |
dawka | 5 mg, 10 mg, 20 mg |
substancja czynna | torasemid (torasemidum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Diured jest lekiem moczopędnym. Znajduje zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz obrzęków spowodowanych m.in. zastoinową niewydolnością serca. Może być stosowany przez osoby dorosłe, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Diured – co to za lek?
Diured to lek zwiększający wydalanie moczu. Tabletki Diured 5 mg i 10 mg mogą być stosowane w leczeniu nadciśnienia pierwotnego, czyli nadciśnienia tętniczego, które nie wynika z innej przyczyny chorobowej. Nadciśnienie tętnicze jest diagnozowane u co trzeciej osoby dorosłej w Polsce i przy braku odpowiedniego leczenia wiąże się z ryzykiem powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu czy niewydolność nerek. Drugim zastosowaniem leku Diured jest leczenie obrzęków, które mogą rozwinąć się na podłożu zastoinowej niewydolności serca, obrzęku płuc, a także w przebiegu chorób wątroby i chorób nerek.
Na co stosuje się Diured?
W zależności od dawki lek Diured ma inne wskazania:
- Diured 5 mg i Diured 10 mg – nadciśnienie pierwotne, obrzęki spowodowane zastoinową niewydolnością serca, obrzęk płuc, obrzęki pochodzenia wątrobowego, obrzęki pochodzenia nerkowego,
- Diured 20 mg – obrzęki spowodowane zastoinową niewydolnością serca, obrzęk płuc, obrzęki pochodzenia wątrobowego, obrzęki pochodzenia nerkowego.
Jak działa Diured?
Diured zawiera torasemid – lek moczopędny z grupy diuretyków pętlowych. Diuretyki pętlowe oddziałują na symportery sodowo-potasowo-chlorkowe (NKCC2) zlokalizowane w części nefronu nazywanej pętlą Henlego. Hamują resorpcję jonów chlorkowych, sodowych i potasowych z moczu do krwi. Skutkuje to zwiększeniem objętości wydalanego moczu oraz obniżeniem ciśnienia tętniczego.
Dla kogo jest przeznaczony lek Diured?
Lek Diured jest zalecany dla osób dorosłych.
Co wchodzi w skład leku Diured?
Preparat zawiera substancję czynną telmisartan. W każdej tabletce Diured 5 mg, Diured 10 mg i Diured 20 mg znajduje się odpowiednio 5 mg, 10 mg lub 20 mg torasemidu.
Pozostałe substancje pomocnicze to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, krzemionka koloidalna bezwodna i magnezu stearynian.
Lek Diured zawiera sód.
Diured – zamienniki
W przypadku leku Diured zamiennik to np. Diuver, Toradiur, Toramide, Torsemed.
Diured – dawkowanie
Lek należy przyjmować doustnie, raz na dobę (rano). Tabletki Diured można dzielić na dwie równe części. Dawkowanie leku powinno być dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta oraz rodzaju schorzenia.
W przypadku nadciśnienia pierwotnego, zalecana początkowa dawka Diured wynosi 2,5 mg raz na dobę. Jeśli jest to konieczne, lekarz może zwiększyć dawkę do 5 mg raz na dobę. Dawki przekraczające 5 mg na dobę nie powodują dalszego obniżenia ciśnienia krwi. Maksymalne efekty lecznicze są zazwyczaj osiągane po upływie około 12 tygodni terapii.
W leczeniu obrzęków, zalecana dawka to 5 mg raz na dobę. W razie potrzeby, dawkę można stopniowo zwiększać, maksymalnie do 20 mg raz na dobę.
Pacjenci z zaburzeniami czynności wątroby podczas terapii torasemidem powinni być pod szczególną kontrolą lekarską z uwagi na ryzyko zwiększenia stężenia leku we krwi. Pacjenci w podeszłym wieku nie wymagają modyfikacji dawkowania.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Diured, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Diured
W przypadku pominięcia dawki, nie należy stosować dawki podwójnej.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Diured, przedawkowanie
W sytuacji przyjęcia większej dawki leku niż zalecana, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Brak jest specyficznej odtrutki. Może wystąpić nasilone wydalanie moczu prowadzące do senności, splątania, niedociśnienia tętniczego i zapaści krążeniowej.
Przerwanie stosowania leku Diured
Należy przestrzegać zaleceń lekarza dotyczących czasu trwania terapii.
Diured – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Diured – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na torasemid, pochodne sulfonylomocznika lub inne składniki leku,
- zaburzenia czynności nerek z bezmoczem,
- śpiączka wątrobowa i stany przedśpiączkowe,
- niedociśnienie tętnicze,
- hipowolemia,
- zaburzenia rytmu serca,
- stosowanie antybiotyków z grupy aminoglikozydów oraz cefalosporyn,
- ciąża i okres karmienia piersią
Ostrzeżenia i środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Diured należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą w przypadku:
- zaburzeń w oddawaniu moczu,
- niskiego poziomu potasu lub sodu we krwi,
- zwiększonego stężenia kwasu moczowego, dny moczanowej,
- cukrzycy.
Przy długotrwałej terapii lekiem Diured zalecana jest regularna kontrola gospodarki wodno-elektrolitowej, stężenia glukozy, kwasu moczowego, kreatyniny i lipidów we krwi. U pacjentów z utajoną lub jawną cukrzycą powinno kontrolować się metabolizm węglowodanów.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Diured z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Diured w ciąży i w okresie karmienia piersią
Lek Diured jest przeciwwskazany w ciąży i okresie karmienia piersią.
Diured a prowadzenie pojazdów
Przyjmowanie Diured może u niektórych pacjentów prowadzić do zawrotów głowy i podobnych objawów. W takiej sytuacji nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Diured – skutki uboczne
Stosując lek Diured należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Częste skutki uboczne Diured występują rzadziej niż u 1 na 10 osób i należą do nich:
- w przypadku Diured 5 mg i Diured 10 mg:
- zaostrzenie kwasicy metabolicznej,
- kurcze mięśni,
- wzrost poziomu kwasu moczowego, glukozy, trójglicerydów i cholesterolu we krwi,
- obniżenie poziomu potasu we krwi (w szczególności przy diecie ubogiej w potas, wymiotach, biegunce, przyjmowaniu leków przeczyszczających, zaburzeniach czynności wątroby, dolegliwościach żołądkowo jelitowych),
- wzrost aktywności enzymów wątrobowych we krwi,
- ból głowy, zawroty głowy,
- znużenie i osłabienie,
- w przypadku Diured 20 mg:
- zasadowica metaboliczna,
- kurcze mięśni,
- zaburzenia wodno-elektrolitowe (tj. hipowolemia, hiponatremia, hipokaliemia),
- zaburzenia żołądkowo-jelitowe,
- ból głowy, zawroty głowy,
- zmęczenie i osłabienie.
Działania niepożądane Diured występujące niezbyt często (tj. rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
- w przypadku Diured 5 mg i Diured 10 mg:
- wzrost poziomu mocznika i kreatyniny w osoczu,
- suchość w jamie ustnej,
- parestezje (tj. kłucie, palenie, mrowienie w obrębie kończyn),
- zatrzymanie odpływu moczu i uszkodzenie pęcherza moczowego (dotyczy pacjentów z zaburzeniami odpływu moczu, np. z rozrostem prostaty),
- w przypadku Diured 20 mg:
- wzrost aktywności enzymów wątrobowych we krwi,
- zatrzymanie moczu i poszerzenie pęcherza,
- wzrost poziomu kwasu moczowego, glukozy i lipidów we krwi.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Diured. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Diured?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Diured? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Diured znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Diured nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Diured to lek moczopędny zawierający torasemid. Jest wskazany w leczeniu obrzęków spowodowanych zastoinową niewydolnością serca, obrzęków płuc, a także obrzęków pochodzenia wątrobowego i nerkowego. Lek Diured 5 mg i lek Diured 10 mg są ponadto stosowane w terapii nadciśnienia pierwotnego. Preparat przyjmuje się rano, w dawce określonej przez lekarza. Diured nie może być przyjmowany przez kobiety ciężarne i karmiące piersią.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na nadciśnienie:
Nie, lek Diured jest dostępny wyłącznie na receptę.
Ulotka i ChPL Diured nie zawierają informacji o bezpieczeństwie spożywania alkoholu podczas stosowania leku. Należy jednak wziąć pod uwagę, że alkohol, podobnie jak torasemid, może obniżać ciśnienie tętnicze i zwiększać wydalanie moczu. Z tego powodu zazwyczaj nie zaleca się jednoczesnego przyjmowania tych substancji. W razie wątpliwości należy omówić tę kwestię z lekarzem lub farmaceutą.
Diured zawiera torasemid będący lekiem moczopędnym. Preparat powoduje zwiększone wydalanie moczu, co wynika z oddziaływania na kanały jonowe NKCC2 w nerkach.
Diured (tabletki) to preparat stosowany w leczeniu obrzęków związanych z niewydolnością serca, obrzęku płuc oraz obrzęków wątrobowych i nerkowych. Dodatkowo tabletki Diured 5 mg i Diured 10 mg są wskazane w leczeniu nadciśnienia tętniczego pierwotnego.
Leku Diured nie wolno stosować na odchudzanie. Przyjmowanie leku bez kontroli lekarza może prowadzić do poważnych działań niepożądanych, takich jak nadmierne obniżenie ciśnienia tętniczego, zaburzenia elektrolitowe, zaburzenia rytmu serca i zaburzenia świadomości.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.