Caramlo
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
Caramlo – lek na nadciśnienie tętnicze
- Lek Caramlo jest stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego u osób dorosłych.
- Substancjami czynnymi leku są kandesartan (antagonista receptora angiotensyny II) oraz amlodypina (antagonista wapnia).
- Preparat jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze |
postać | tabletki |
dawka | 8 mg + 5 mg, 16 mg + 5 mg, 16 mg + 10 mg |
substancja czynna | kandesartan cyleksetylu (Candesartanum cilexetili) + amlodypina (amlodipinum) |
Informacje o leku - do pobrania:
Caramlo jest lekiem złożonym zawierającym dwie substancje obniżające ciśnienie tętnicze – kandesartan będący antagonistą receptora angiotensyny II oraz amlodypinę należącą do antagonistów wapnia. Preparat jest stosowany u dorosłych osób z nadciśnieniem tętniczym, u których uzyskano dobrą kontrolę ciśnienia tętniczego za pomocą kandesartanu i amlodypiny stosowanych jako pojedyncze leki. Caramlo jest dostępny na receptę.
Caramlo – co to za lek?
Caramlo to preparat stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego. Jest to jedna z najczęstszych chorób przewlekłych – dotyczy nawet co trzeciego dorosłego Polaka. Nadciśnienie tętnicze często przebiega w sposób bezobjawowy, a wiąże się z występowaniem poważnych powikłań, takich jak zawał serca, udar mózgu, miażdżyca, niewydolność nerek czy utrata wzroku. Odpowiednio dobrana farmakoterapia oraz modyfikacja stylu życia (np. utrzymywanie prawidłowej masy ciała, rzucenie palenia, ograniczenie spożycia soli, aktywność fizyczna) odgrywają kluczową rolę w walce z tą chorobą.
Na co stosuje się Caramlo?
Wskazaniem do stosowania leku Caramlo jest nadciśnienie tętnicze.
Jak działa Caramlo?
Lek Caramlo zawiera dwie substancje czynne: kandesartan i amlodypinę. Kandesartan jest klasyfikowany jako antagonista receptora angiotensyny II, która jest naturalną substancją powodującą skurcz naczyń krwionośnych. Mechanizm działania kandesartanu polega na blokowaniu efektów angiotensyny II. Z kolei amlodypina, należąca do grupy antagonistów wapnia, zapobiega przenikaniu jonów wapnia do ścian naczyń krwionośnych, co również prowadzi do rozkurczu. Obie substancje powodują obniżenie ciśnienia tętniczego krwi.
Dla kogo jest przeznaczony lek Caramlo?
Lek Caramlo jest zalecany dla dorosłych pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, u których stosowanie kandesartanu i amlodypiny w postaci oddzielnych preparatów pozwoliło na uzyskanie dobrej kontroli ciśnienia tętniczego.
Co wchodzi w skład leku Caramlo?
Preparat zawiera substancje czynne kandesartan cyleksetylu i amlodypinę (w postaci amlodypiny bezylanu). W poszczególnych preparatach Caramlo znajdują się następujące ilości substancji czynnych:
- Caramlo 8 mg + 5 mg – 8 mg kandesartanu cyleksetylu i 5 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu),
- Caramlo 16 mg + 5 mg – 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 5 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu),
- Caramlo 16 mg + 10 mg – 16 mg kandesartanu cyleksetylu i 10 mg amlodypiny (w postaci amlodypiny bezylanu).
Pozostałe substancje pomocnicze to:
- w preparatach Caramlo 8+5 i Caramlo 16+10: hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, kroskarmeloza sodowa, skrobia kukurydziana, trietylu cytrynian, magnezu stearynian,
- w preparacie Caramlo 16+5: laktoza jednowodna, mannitol, skrobia kukurydziana, karmeloza wapniowa, hydroksypropyloceluloza, makrogol 8000, kwas stearynowy, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Lek Caramlo zawiera laktozę jednowodną oraz sód.
Caramlo – zamienniki
Zamienniki leku Caramlo to m.in. Camlocor, Candezek Combi.
Caramlo – dawkowanie
Lek można przyjmować z posiłkiem lub niezależnie od posiłków. Zalecane dawkowanie wynosi:
- dla leku Caramlo 8 mg + 5 mg: 1 lub 2 tabletki na dobę,
- dla leku Caramlo 16 mg + 5 mg: 1 tabletka na dobę,
- dla leku Caramlo 16 mg + 10 mg: 1 tabletka na dobę.
W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Caramlo, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.
Pominięcie zastosowania leku Caramlo
W przypadku pominięcia dawki Caramlo, nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się przyjęcie kolejnej dawki o stałej porze.
Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Caramlo, przedawkowanie
Przyjęcie dawki większej niż zalecana może prowadzić do niebezpiecznego obniżenia ciśnienia krwi. Mogą wystąpić takie objawy jak zawroty głowy, zamroczenie, omdlenie, osłabienie, chłodna i wilgotna skóra oraz utrata przytomności. Może również dojść do obrzęku płuc. W takich przypadkach należy niezwłocznie zasięgnąć porady medycznej.
Przerwanie stosowania leku Caramlo
Decyzję o przerwaniu stosowania Caramlo oraz zmianie schematu leczenia powinien podjąć lekarz. Samodzielne przerwanie terapii może spowodować nawrót objawów choroby.
Caramlo – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przeciwwskazania do stosowania leku Caramlo – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:
- uczulenie na amlodypinę, inny lek z grupy antagonistów wapnia, kandesartan cyleksetylu lub inne składniki leku,
- znacznie obniżone ciśnienie tętnicze krwi,
- zwężenie zastawki aorty (stenoza aortalna) lub wstrząs kardiogenny,
- niewydolność serca po zawale serca,
- ciąża powyżej 3. miesiąca,
- ciężka choroba wątroby lub niedrożność dróg żółciowych,
- cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek przy leczeniu lekiem zawierającym aliskiren.
Środki ostrożności:
Przed zastosowaniem leku Caramlo, konsultacja z lekarzem lub farmaceutą jest wymagana w przypadku:
- niedawnego zawału serca,
- niewydolności serca,
- przełomu nadciśnieniowego,
- niskiego ciśnienia krwi,
- konieczności zwiększenia dawki u osób w podeszłym wieku,
- zaburzeń czynności wątroby lub nerek, dializoterapii,
- niedawnego przeszczepu nerki,
- wymiotów obecnie, nasilonych wymiotów lub biegunki w ostatnim czasie,
- choroby nadnerczy (zespołu Conna),
- przebycia udaru mózgu,
- planowanego zastosowania środka znieczulającego,
- stosowania leków na wysokie ciśnienie krwi, takich jak inhibitor ACE lub aliskiren.
Lekarz może zalecić regularne kontrole czynności nerek, ciśnienia krwi oraz stężenia elektrolitów (np. potasu) we krwi.
Interakcja z innymi lekami
Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.
Aby poznać interakcje leku Caramlo z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.
Stosowanie Caramlo w ciąży i w okresie karmienia piersią
Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią. Stosowanie Caramlo po 3. miesiącu ciąży jest przeciwwskazane. Leku nie powinno się przyjmować również we wcześniejszym okresie ciąży. Kobiety karmiące piersią nie mogą zażywać Caramlo.
Caramlo a prowadzenie pojazdów
Lek Caramlo może wpływać na zdolność prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania urządzeń mechanicznych. Występowanie objawów takich jak złe samopoczucie, zawroty głowy, uczucie zmęczenia lub ból głowy może wskazywać na obniżenie sprawności psychomotorycznej, co z kolei może zwiększać ryzyko wystąpienia niebezpiecznych sytuacji w ruchu drogowym oraz podczas obsługi maszyn. W przypadku zaobserwowania wymienionych objawów, zaleca się zaprzestanie prowadzenia pojazdów oraz obsługiwania maszyn i niezwłoczny kontakt z lekarzem prowadzącym.
Caramlo – skutki uboczne
Stosując lek Caramlo należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Ciężkie działania niepożądane Caramlo występują bardzo rzadko (tj. u mniej niż 1 na 10 000 osób), jednak wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem. Należą do nich:
- nagły, świszczący oddech, ból w klatce piersiowej, duszności, problemy z oddychaniem,
- obrzęk powiek, twarzy lub warg,
- obrzęk języka i gardła powodujący znaczne problemy z oddychaniem,
- ciężkie reakcje skórne (np. wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie całego ciała, silny świąd, pęcherze, łuszczenie i obrzęk skóry, zapalenie śluzówek),
- zawał serca, zaburzenia rytmu serca,
- zapalenie trzustki (może obawiać się silnym bólem brzucha i pleców, złym samopoczuciem).
Skutki uboczne Caramlo są związane z obecnością dwóch substancji czynnych: amlodypiny i kandesartanu. Poniżej przedstawiono najczęściej zgłaszane działania niepożądane.
Skutki uboczne amlodypiny:
- bardzo często (u więcej niż 1 na 10 osób): obrzęki,
- często (u mniej niż 1 na 10 osób): bóle głowy, zawroty głowy, senność, kołatania serca, zaczerwienienie twarzy, bóle brzucha, nudności, zmiany rytmu wypróżnień, biegunki, zaparcia, niestrawność, zmęczenie, osłabienie, zaburzenia widzenia, podwójne widzenie, bolesne skurcze mięśni, obrzęki wokół kostek.
Skutki uboczne kandesartanu:
- często (u mniej niż 1 na 10 osób): zawroty głowy, uczucie wirowania, bóle głowy, infekcja dróg oddechowych, niskie ciśnienie tętnicze krwi, wzrost poziomu potasu we krwi, (może powodować zmęczenie, osłabienie, nieregularne bicie serca, wrażenie mrowienia), zmiana czynności nerek.
W przypadku wystąpienia objawów takich jak zmęczenie, zakażenie lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem, który może zlecić okresowe badania krwi w celu monitorowania wpływu Caramlo na skład krwi.
Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Caramlo. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.
Jak przechowywać lek Caramlo?
Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania.
Ile kosztuje lek Caramlo? Cena, refundacja, dostępność w aptekach
Jeśli lek Caramlo znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie.
Jeśli leku Caramlo nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.
Caramlo to lek stosowany w leczeniu nadciśnienia tętniczego, oparty na działaniu antagonisty receptora angiotensyny II (kandesartanu) oraz antagonisty wapnia (amlodypiny). Preparat jest dostępny w 3 wariantach dawkowania. Lek może być przyjmowany z posiłkiem lub niezależnie od posiłku. Terapia nadciśnienia tętniczego powinna zawsze być prowadzona ściśle według zaleceń lekarza.
Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.
Inne leki na nadciśnienie:
Nie, lek Caramlo jest dostępny wyłącznie na receptę.
Producent nie zawarł informacji na temat bezpieczeństwa spożywania alkoholu podczas stosowania leku Caramlo. Zazwyczaj jednak osobom przyjmującym leki na nadciśnienie tętnicze nie zaleca się picia alkoholu ze względu na ryzyko nadmiernego obniżenia ciśnienia.
Caramlo to preparat zawierający dwie substancje obniżające ciśnienie tętnicze – kandesartan i amlodypinę. Jest przeznaczony dla osób dorosłych z nadciśnieniem tętniczym. Stosuje się go raz dziennie.
Tabletki Caramlo 8+5 oraz Caramlo 16+10 mają linię pozwalającą podzielić lek na dwie równe dawki, natomiast tabletek Caramlo 16 mg + 5 mg nie należy dzielić.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.