e-Konsultacja po Receptę Online

Atacand

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem

Atacand to lek zawierający kandesartan cyleksetylu, który blokuje receptory dla angiotensyny II – endogennej substancji przyczyniającej się do skurczu naczyń krwionośnych i wzrostu ciśnienia tętniczego. Preparat może być stosowany u dzieci powyżej 6. roku życia z nadciśnieniem tętniczym oraz u dorosłych z nadciśnieniem tętniczym i w niektórych przypadkach niewydolności serca.

Atacand – co to za lek?

Atacand to lek dedykowany osobom z problemami kardiologicznymi. Zawarty w nim kandesartan cyleksetylu jest antagonistą receptora angiotensyny II. Oznacza to, że hamuje działanie tej endogennej substancji i przyczynia się do rozszerzenia naczyń krwionośnych oraz obniżenia ciśnienia tętniczego. Ułatwia także efektywne pompowanie krwi przez serce do narządów organizmu. Pierwszym wskazaniem do stosowania Atacand jest nadciśnienie tętnicze – choroba przewlekła charakteryzująca się nieprawidłowo zwiększonymi wartościami ciśnienia, co może wywierać negatywny wpływ na pracę wielu układów oraz samopoczucie. W tym wskazaniu lek może być stosowany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci w wieku powyżej 6 lat. Drugim zastosowaniem Atacand jest terapia niewydolności serca z osłabioną frakcją wyrzutową. Lekarz może zalecić ten preparat, jeśli inne leki (tj. inhibitory ACE, antagoniści receptora mineralokortykosteroidowego) nie mogą być zastosowane.

Na co stosuje się Atacand?

Atacand jest zalecany w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca ze zredukowaną frakcją wyrzutową. 

Jak działa Atacand?

Lek Atacand zawiera substancję czynną kandesartan cyleksetylu. Należy do antagonistów receptora angiotensyny II. Oznacza, że wywiera swój efekt poprzez blokowanie działania angiotensyny II – substancji przyczyniającej się do zwężenia naczyń krwionośnych. Atacand prowadzi do rozluźnienia i rozszerzenia naczyń krwionośnych, co skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego. Ponadto, lek ten ułatwia sercu pompowanie krwi do wszystkich części ciała.

Dla kogo jest przeznaczony lek Atacand?

W terapii nadciśnienia tętniczego Atacand może być stosowany u osób dorosłych oraz dzieci powyżej 6. roku życia. Lek jest przeznaczony także dla dorosłych pacjentów z niewydolnością serca i osłabioną czynnością mięśnia sercowego, którzy nie mogą stosować inhibitorów konwertazy angiotensyny (ACE) lub jako uzupełnienie leczenia inhibitorami ACE, jeśli objawy niewydolności serca utrzymują się pomimo leczenia, a leki z grupy antagonistów receptora mineralokortykoidowego (MRA) nie mogą być zastosowane.

Co wchodzi w skład leku Atacand?

Preparat zawiera substancję czynną kandesartan cyleksetylu w ilości 8 mg (Atacand 8 mg) lub 16 mg (Atacand 16 mg).

Pozostałe substancje pomocnicze to: karboksymetyloceluloza wapniowa, hydroksypropyloceluloza, laktoza jednowodna, magnezu stearynian, skrobia kukurydziana, makrogol, tlenek żelaza (E172).

Lek Atacand zawiera laktozę.

Atacand – zamienniki

Zamienniki leku Atacand to m.in. Candepres, Carzap, Kandesar, Karbis, Ranacand.

Atacand – dawkowanie

Lek Atacand przyjmuje się codziennie, o stałej porze, niezależnie od posiłków

Zalecane dawkowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego przedstawia się następująco:

  • Początkowa dawka dla osób dorosłych wynosi 8 mg raz na dobę. W zależności od odpowiedzi pacjenta na leczenie, dawka może być zwiększona do 16 mg, a następnie do 32 mg raz na dobę
  • U dzieci powyżej 6. roku życia zalecana dawka początkowa wynosi 4 mg raz na dobę. W przypadku niewystarczającej kontroli ciśnienia tętniczego może być ona zwiększona – u pacjentów o masie ciała <50 kg do 8 mg raz na dobę, a u pacjentów o masie ciała ≥50 kg do 8 mg, a następnie do 16 mg raz na dobę.

W przypadku niewydolności serca u dorosłych początkowa dawka wynosi 4 mg raz na dobę. Lekarz może zwiększać ją w odstępach 2-tygodniowych, maksymalnie do 32 mg raz na dobę. Atacand może być stosowany razem z innymi lekami na niewydolność serca, zgodnie z zaleceniami lekarza.

U osób z zaburzeniami czynności wątroby lub nerek, a także u pacjentów, którzy utracili dużo płynów, lekarz może zalecić mniejszą dawkę początkową. U pacjentów rasy negroidalnej, stosujących Atacand w monoterapii, może być konieczne zastosowanie większych dawek.

W razie jakichkolwiek wątpliwości jak stosować Atacand, należy zwrócić się do lekarza lub farmaceuty.

Pominięcie zastosowania leku Atacand

W przypadku pominięcia dawki Atacand nie należy stosować dawki podwójnej. Zaleca się kontynuowanie leczenia i przyjęcie kolejnej dawki o zwykłej porze.

Przyjęcie większej niż zalecana dawki leku Atacand, przedawkowanie

W sytuacji zażycia większej dawki Atacand niż zalecona, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.

Przerwanie stosowania leku Atacand

Przerwanie stosowania Atacand może skutkować ponownym wzrostem ciśnienia tętniczego. Nie należy przerywać leczenia bez wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

Atacand – przeciwwskazania, środki ostrożności

Przeciwwskazania do stosowania leku Atacand – leku nie należy przyjmować w następujących przypadkach:

  • alergia na kandesartan cyleksetylu lub inne składniki leku,
  • ciąża po 3. miesiącu,
  • ciężka choroba wątroby lub niedrożność dróg żółciowych,
  • wiek poniżej 1. roku życia,
  • cukrzyca lub zaburzenia czynności nerek przy jednoczesnym leczeniu aliskirenem.

Środki ostrożności:
Przed i w trakcie stosowania leku Atacand konsultacja z lekarzem jest wymagana w przypadku:

  • zaburzeń serca, wątroby lub nerek,
  • dializoterapii,
  • przeszczepu nerki w ostatnim czasie,
  • nasilonych wymiotów lub biegunki,
  • zespołu Conna,
  • niskiego ciśnienia krwi,
  • przebytego udaru,
  • podejrzenia ciąży,
  • przyjmowania inhibitorów ACE, aliskirenu lub leków z grupy antagonistów receptorów mineralokortykoidowych.

Przed zabiegiem chirurgicznym należy poinformować personel medyczny o stosowaniu leku Atacand ze względu na ryzyko obniżenia ciśnienia tętniczego w połączeniu z niektórymi środkami znieczulającymi.

Lekarz może zalecić regularne kontrole funkcji nerek, ciśnienia krwi i stężenia elektrolitów.

Interakcja z innymi lekami

Leki mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na bezpieczeństwo i skuteczność ich stosowania. Należy poinformować lekarza o wszystkich obecnie i w przeszłości stosowanych lekach, oraz o preparatach, które pacjent planuje przyjmować w najbliższym czasie.

Aby poznać interakcje leku Atacand z innymi lekami, należy zapoznać się z ulotką. Warto też zrobić przegląd przyjmowanych leków i omówić potencjalne interakcje wspólnie z lekarzem lub farmaceutą.

Stosowanie Atacand w ciąży i w okresie karmienia piersią

Należy powiadomić lekarza o ciąży, jej podejrzeniu lub planowaniu oraz o karmieniu piersią lub zamiarze karmienia piersią. Stosowanie Atacand po 3. miesiącu ciąży jest przeciwwskazane. Leku nie powinno się przyjmować również we wcześniejszym okresie ciąży. Kobiety karmiące piersią nie mogą zażywać Atacand.

Atacand a prowadzenie pojazdów 

W przypadku wystąpienia zmęczenia lub zawrotów głowy podczas stosowania Atacand, nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn i narzędzi.

Atacand – skutki uboczne 

Stosując lek Atacand należy wziąć po uwagę, że podobnie jak każdy inny lek, może on powodować skutki uboczne o różnym nasileniu, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.

Niektóre działania niepożądane Atacand wymagają natychmiastowej pomocy medycznej. Należą do nich:

  • problemy z oddychaniem połączone z obrzękiem twarzy, warg, języka lub gardła,
  • obrzęk twarzy, warg, języka lub gardła prowadzący do problemów z połykaniem,
  • nasilone swędzenie skóry z uniesionymi zmianami.

Częste skutki uboczne Atacand występują u mniej niż 1 na 10 osób i obejmują:

  • zawroty głowy, wirowanie,
  • bóle głowy,
  • infekcje dróg oddechowych,
  • niskie ciśnienie krwi (może wiązać się z omdleniami lub zawrotami głowy),
  • wzrost poziomu potasu we krwi, w szczególności u osób z zaburzeniami pracy nerek lub niewydolnością serca,
  • wpływ na funkcję nerek (bardzo rzadko niewydolność nerek).

W przypadku wystąpienia objawów takich jak zmęczenie, zakażenie lub gorączka, należy skontaktować się z lekarzem, który może zlecić okresowe badania krwi w celu monitorowania wpływu Atacand na skład krwi.

Działania niepożądane Atacand u dzieci są podobne do tych obserwowanych u dorosłych, z tym że występują częściej. Stwierdza się także następujące skutki uboczne, które nie występują u dorosłych:

  • zapalenie gardła (bardzo często),
  • katar, gorączka, przyspieszona akcja serca (często).

Podane przykłady nie wyczerpują listy możliwych działań niepożądanych Atacand. Ulotka zawiera pełną listę rzadziej występujących skutków ubocznych.

Jak przechowywać lek Atacand?

Po zakupie leku należy sprawdzić w ulotce, w jakich warunkach powinien być on przechowywany, ponieważ niewłaściwe przechowywanie może wpływać na skuteczność jego działania. 

Ile kosztuje lek Atacand? Cena, refundacja, dostępność w aptekach

Jeśli lek Atacand znajduje się na liście refundacyjnej, to jego cena będzie zależała od wskazanej tam ceny urzędowej i poziomu odpłatności oraz informacji, jakie lekarz umieści na recepcie. 

Jeśli leku Atacand nie ma w wykazie leków refundowanych, to jego cena może różnić się w zależności od apteki.

Atacand to lek kardiologiczny oparty na działaniu antagonisty receptora angiotensyny II (kandesartanu cyleksetylu). Może być stosowany w przypadku nadciśnienia tętniczego u dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia, a ponadto u osób dorosłych z niewydolnością serca. Lek przyjmuje się raz dziennie, o stałej porze. Optymalna dawka preparatu jest ustalana przez lekarza i zależy od stanu zdrowia pacjenta oraz jego odpowiedzi na leczenie. Atacand nie jest odpowiedni dla kobiet w ciąży i karmiących piersią.

Tekst nie ma charakteru porady lekarskiej ani promocji leku. Należy zapoznać się z ulotką bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą przed jego użyciem.


Inne leki na nadciśnienie:

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Atacand (3)

Nie, lek Atacand jest dostępny wyłącznie na receptę.

Jedną z właściwości alkoholu jest obniżanie ciśnienia tętniczego. U osób przyjmujących Atacand spożywanie alkoholu może prowadzić do nadmiernego spadku ciśnienia, a w efekcie zawrotów głowy i omdleń. Kwestię spożywania alkoholu należy omówić indywidualnie z lekarzem

Atacand to lek obniżający ciśnienie tętnicze i ułatwiający pompowanie krwi przez serce. Z tego względu znalazł zastosowanie w leczeniu nadciśnienia tętniczego oraz niewydolności serca z obniżoną frakcją wyrzutową.

e-Konsultacja po Receptę Online
Atacand

Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.

skonsultuj się z lekarzem