Amlopin 10 mg
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.
- Amlopin 10 mg to lek stosowany w przebiegu nadciśnienia tętniczego i dławicy piersiowej.
- Lek zawiera amlodypinę, obniżającą ciśnienie krwi i poprawiającą zaopatrzenie mięśnia sercowego w krew i tlen.
- Lek Amlopin 10 mg ma postać tabletek i przeznaczony jest do stosowania u dzieci powyżej 6. roku życia, młodzieży i dorosłych.
- Lek Amlopin 10 mg jest dostępny na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | nadciśnienie tętnicze, dławica piersiowa |
postać | tabletki |
dawka | 10 mg |
substancja czynna | amlodypina (amlodipinum) |
podmiot odpowiedzialny | Sandoz GmbH |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Amlopin 10 mg? Cena, refundacja
Lek Amlopin 10 mg to lek refundowany.
Amlopin 10 mg – cena 100% za opakowanie 30 tabletek wynosi 17,54 zł.
Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub po cenie ryczałtowej.
Podane ceny w przyszłości mogą ulec zmianie.
Amlopin 10 mg – jak działa, na co i dla kogo
Amlopin 10 mg jest lekiem zaliczanym do antagonistów wapnia, których działanie polega na zmniejszeniu napięcia ścian naczyń krwionośnych, co przyczynia się do łatwiejszego przepływu krwi.
Wskazaniem do stosowania leku jest:
- nadciśnienie tętnicze, czyli stan charakteryzującego się podwyższonym ciśnieniem krwi w tętnicach,
- dławica piersiowa, w tym jej specyficzna forma znana jako dławica Prinzmetala.
W przypadku pacjentów cierpiących na nadciśnienie tętnicze, lek ten przyczynia się do obniżenia napięcia naczyń, co ułatwia przepływ krwi. W dławicy piersiowej lek poprawia dopływ krwi oraz tlenu do mięśnia sercowego, co ma na celu zapobieganie bólom w klatce piersiowej. Amlopin 10 mg ten nie jest przeznaczony do natychmiastowego złagodzenia bólu dławicowego.
Lek przeznaczony jest dla dzieci od 6. roku życia, młodzieży i dorosłych.
Amlopin 10 mg – skład leku
Substancją czynną leku Amlopin 10 mg jest amlodypina. Każda tabletka zawiera 10 mg amlodypiny oraz substancje pomocnicze: karboksymetyloskrobia sodowa (typ A), wodorofosforan wapnia bezwodny, celuloza mikrokrystaliczna i stearynian magnezu.
Amlopin 10 mg – dawkowanie
Lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza. W przypadku wątpliwości dotyczących dawkowania leku, konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą.
Zazwyczaj zalecana dawka początkowa to 0,5 tabletki (5 mg) leku Amlopin 10 mg. Tabletki można podzielić na równe dawki. Lek należy przyjmować o tej samej porze każdego dnia, popijając wodą.
Lekarz może zadecydować o podwyższeniu dawki do 10 mg raz na dobę.
Tabletki Amlopin 10 mg można przyjmować niezależnie od posiłków, ale nie wolno ich stosować razem z sokiem grejpfrutowym.
Zalecana dawka początkowa dla dzieci i młodzieży (w wieku od 6 do 17 lat) to 2,5 mg na dobę. Maksymalna dawka wynosi 5 mg na dobę.
Lek Amlopin 10 mg należy przyjmować systematycznie, w związku z tym nie należy czekać z wizytą u lekarza, aż pacjent wybierze wszystkie przepisane leki.
Przedawkowanie może skutkować znacznym obniżeniem ciśnienia tętniczego, nawet do niebezpiecznie niskich wartości. Objawem tego mogą być: zawroty głowy, oszołomienie, omdlenie lub osłabienie. Silne obniżenie ciśnienia krwi może wywołać wstrząs, podczas którego skóra pacjenta może być chłodna i wilgotna. Możliwa jest również utrata przytomności. Jeśli pacjent zażył zbyt dużo tabletek leku Amlopin 10 mg, należy natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną. Duszność spowodowana nadmiarem płynu gromadzącym się w płucach (obrzęk płuc) może wystąpić nawet do 24-48 godzin po przyjęciu leku.
Jeśli pacjent pominie zaplanowaną dawkę, kolejną należy przyjąć według stałego schematu. Nie należy stosować dawki podwójnej, aby uzupełnić pominiętą porcję leku.
Lekarz poinformuje pacjenta, jak długo należy przyjmować ten lek. Po przerwaniu stosowania leku wcześniej niż zalecono, choroba może nawrócić.
Amlopin 10 mg – przeciwwskazania, środki ostrożności
Należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami i środkami ostrożności wymienionymi w ulotce leku przed jego zastosowaniem.
Przeciwwskazania do stosowania leku Amlopin 10 mg:
- uczulenie na amlodypinę, na jakiegokolwiek innego antagonistę wapnia lub na którykolwiek z pozostałych składników leku. Może się to objawiać: świądem, zaczerwienieniem skóry lub trudnościami w oddychaniu,
- bardzo niskie ciśnienie tętnicze krwi (niedociśnienie tętnicze),
- zwężenie zastawki aortalnej (stenozę aortalną) lub wstrząs kardiogenny (stan, w którym serce nie może dostarczyć odpowiedniej ilości krwi do organizmu),
- niewydolność serca po przebytym zawale mięśnia sercowego.
Środki ostrożności
Przed zastosowaniem leku Amlopin 10 mg konieczna jest konsultacja z lekarzem lub farmaceutą, jeśli u pacjenta występuje którakolwiek z poniższych sytuacji lub schorzeń:
- niedawno przebyty zawał mięśnia sercowego,
- niewydolność serca,
- znaczne zwiększenie ciśnienia tętniczego krwi (przełom nadciśnieniowy),
- choroba wątroby.
U pacjentów w podeszłym wieku zachodzi konieczność zwiększenia dawki.
U dzieci poniżej 6. roku życia nie zostało przebadane bezpieczeństwo stosowania Amlopin 10 mg. Lek ten powinien być stosowany do leczenia nadciśnienia tętniczego jedynie u dzieci i młodzieży w wieku od 6 do 17 lat. Aby uzyskać więcej informacji, należy skonsultować się z lekarzem.
Pacjenci przyjmujący lek Amlopin 10 mg powinni unikać spożywania grejpfrutów i soku grejpfrutowego. Mogą one prowadzić do zwiększenia poziomu amlodypiny we krwi, co z kolei może nasilić efekt obniżania ciśnienia tętniczego.
Jeśli pacjent podczas terapii Amlopin 10 mg doświadcza nudności, zawrotów głowy, zmęczenia lub bólu głowy, powinien powstrzymać się od obsługiwania maszyn i prowadzenia pojazdów i skonsultować się z lekarzem.
Interakcja z innymi lekami
Przed rozpoczęciem terapii lekiem Amlopin 10 mg istotne jest poinformowanie lekarza lub farmaceuty o wszystkich przyjmowanych aktualnie lub niedawno lekach, również preparatów dostępnych bez recepty.
Lek Amlopin 10 mg może wchodzić w interakcje z:
- ketokonazolem i itrakonazolem (leki przeciwgrzybicze),
- rytonawirem, indynawirem, nelfinawirem (tzw. inhibitory proteazy, stosowane w leczeniu zakażenia HIV),
- ryfampicyną, erytromycyną, klarytromycyną (antybiotyki),
- zielem dziurawca (Hypericum perforatum),
- werapamilem, diltiazemem (leki stosowane w chorobach serca),
- dantrolenem (lek w infuzji stosowany w ciężkich zaburzeniach temperatury ciała),
- symwastatyną (lek stosowany w celu obniżenia zwiększonego stężenia cholesterolu we krwi),
- takrolimusem, syrolimusem, ewerolimusem i cyklosporyną (leki stosowane w zapobieganiu odrzucania przeszczepionego narządu i w leczeniu raka),
- temsyrolimusem (lek stosowany w leczeniu raka).
Jeśli pacjent już przyjmuje inne leki przeciwnadciśnieniowe, Amlopin 10 mg może silniej obniżać ciśnienie tętnicze.
Stosowanie Amlopin 10 mg w ciąży i w okresie karmienia piersią
W przypadku ciąży lub jej podejrzenia, a także podczas planowania potomstwa przed zastosowaniem leku zaleca się konsultację z lekarzem, który oceni potencjalne korzyści i ryzyko dla matki i dziecka. Nie ustalono czy Amlopin 10 mg jest bezpieczny dla kobiet w ciąży.
Amlopin 10 mg a karmienie piersią
Przyjmowanie leku w okresie karmienia piersią lub przed planowanym karmieniem piersią wymaga konsultacji z lekarzem, gdyż wykazano, że małe ilości amlodypiny przenikają do mleka kobiecego.
Amlopin 10 mg – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych, chociaż nie każdy pacjent ich doświadczy.
Należy natychmiast skonsultować się z lekarzem, jeśli po zastosowaniu leku u pacjenta wystąpi którekolwiek z poniższych działań niepożądanych:
- nagły świszczący oddech,
- ucisk w klatce piersiowej,
- skrócenie oddechu lub trudności w oddychaniu,
- obrzęk powiek, twarzy lub warg,
- obrzęk języka i gardła, znacznie utrudniające oddychanie,
- ciężkie reakcje skórne, w tym intensywna wysypka, pokrzywka, zaczerwienienie skóry całego ciała, silny świąd, objawy grypopodobne, którym towarzyszy powstawanie pęcherzy, łuszczenie się i obrzęk skóry, ust, oczu i okolic narządów płciowych (zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielanie się naskórka) lub inne reakcje alergiczne,
- zawał mięśnia sercowego,
- nieprawidłowe bicie serca,
- zapalenie trzustki, które może powodować silny ból brzucha i pleców z bardzo złym samopoczuciem,
- zapalenie wątroby, które może spowodować wystąpienie żółtego zabarwienia skóry i białkówek oczu (żółtaczka), gorączki, dreszczy, zmęczenia, utraty apetytu, bólu brzucha, złego samopoczucia, ciemnego zabarwienia moczu.
Po zastosowaniu leku Amlopin 10 mg działania niepożądane mogą mieć różne nasilenie i występować ze zmienną częstotliwością.
W przypadku jeśli poniższe działanie niepożądane jest uciążliwe dla pacjenta lub utrzymuje się ponad tydzień, należy skonsultować się z lekarzem. Należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceuta jeśli nasili się lub pojawi jakiekolwiek z działań niepożądanych niewymienionych w ulotce dołączonej do opakowania leku Amlopin 10 mg.
Bardzo często (częściej niż u 1 na 10 pacjentów).
- obrzęk (zatrzymanie płynów)
Często (nie częściej niż u 1 na 10 pacjentów):
- bóle głowy,
- zawroty głowy,
- senność (zwłaszcza na początku leczenia),
- kołatanie serca (odczucie bicia serca),
- zaczerwienienie skóry (zwłaszcza twarzy),
- trudności w oddychaniu,
- ból brzucha,
- nudności,
- zmiany rytmu wypróżnień,
- biegunka,
- zaparcie,
- niestrawność,
- obrzęk kostek,
- uczucie zmęczenia,
- osłabienie,
- zaburzenia widzenia,
- podwójne widzenie,
- kurcze mięśni.
Niezbyt często (mniej niż 1 na 100 pacjentów):
- wahania nastroju,
- niepokój,
- depresja,
- bezsenność,
- drżenie,
- zaburzenia smaku,
- omdlenie,
- drętwienie lub mrowienie kończyn,
- brak odczuwania bólu,
- dzwonienie w uszach,
- niskie ciśnienie tętnicze krwi,
- kichanie/katar na skutek zapalenia błony śluzowej nosa (nieżyt nosa),
- kaszel,
- suchość w jamie ustnej,
- wymioty,
- wypadanie włosów,
- nasilone pocenie się,
- świąd skóry,
- wysypka,
- obecność czerwonych plam na skórze,
- odbarwienie skóry,
- zaburzenia oddawania moczu,
- zwiększona potrzeba oddawania moczu w nocy,
- zwiększona częstość oddawania moczu,
- impotencja,
- odczucie dyskomfortu lub powiększenie piersi u mężczyzn,
- ból w klatce piersiowej,
- ból,
- ogólne złe samopoczucie,
- ból stawów lub mięśni,
- ból pleców,
- zwiększenie lub zmniejszenie masy ciała.
Lista rzadziej występujących skutków ubocznych Amlopin 10 mg znajduje się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Lek Amlopin 10 mg należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Lek należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, chroniąc go przed światłem i temperaturą powyżej 30°C.
Inne leki na nadciśnienie:
Nie, lek Amlopin 10 mg dostępny jest wyłącznie na receptę.
Na rynku dostępnych jest kilka zamienników Amlopin 10 mg, m.in. Agen 10, Adipine, Aldan, Amlomyl.
Producent leku nie informuje o ryzyku wynikającym ze spożywania alkoholu w trakcie terapii, dlatego uznaje się, że nie ma przeciwwskazań. Należy jednak pamiętać, że alkohol osłabia odporność i zdolności regeneracyjne organizmu.
Amlopin 10 mg zawiera w swoim składzie amlodypinę, która obniża ciśnienie krwi i poprawia zaopatrzenie mięśnia sercowego w krew i tlen.
Producent nie podaje konkretnej pory przyjmowania leku Amlopin. Tabletki należy przyjmować codziennie o stałej porze.
Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.