Liprolog
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.
- Lek Liprolog zawiera insulinę lizpro będącą szybko działającym analogiem insuliny ludzkiej.
- Liprolog ma postać roztworu do wstrzykiwań i jest przeznaczony do podawania za pomocą wstrzykiwacza.
- Insulina Liprolog może być stosowana przez dorosłych i dzieci.
- Liprolog 100 jest dostępny wyłącznie na receptę.
dostępność | na receptę |
przypadłość | cukrzyca |
postać | roztwór do wstrzykiwań we wkładzie |
dawka | 100 j./ml |
substancja czynna | insulina lizpro |
podmiot odpowiedzialny | Eli Lilly Nederland B.V., |
Informacje o leku - do pobrania:
Ile kosztuje lek Liprolog? Cena, refundacja
Lek Liprolog podlega refundacji. Jego cena 100% (opakowanie 10 wkładów po 3 ml) wynosi 197,94 zł. Pacjenci uprawnieni do refundacji otrzymają lek za darmo lub w cenie ryczałtowej. W przypadku insuliny Liprolog cena ryczałtowa wynosi 8,00 zł.
Cena leku w przyszłości może ulec zmianie.
Liprolog – jak działa, na co i dla kogo
Liprolog to preparat farmaceutyczny zawierający substancję czynną insulinę lizpro. Insulina jest hormonem trzustkowym obniżającym poziom glukozy we krwi. U osób z cukrzycą produkcja insuliny jest zbyt niska. Insulina lizpro powstaje drogą rekombinacji DNA i jest bardzo podobna do insuliny naturalnej. W porównaniu z naturalnym hormonem charakteryzuje się szybszym działaniem. Jej efekt utrzymuje się natomiast od 2 do 5 godzin. Insulina Liprolog jest wskazana do stosowania w leczeniu cukrzycy u dorosłych oraz u dzieci, jeśli jej włączenie może przynieść dziecku spodziewane korzyści terapeutyczne.
Liprolog – skład leku
Substancją czynną leku Liprolog jest insulina lizpro. W jednym mililitrze roztworu znajduje się 100 jednostek substancji czynnej.
W skład leku wchodzą również substancje pomocnicze, takie jak: m-krezol, glicerol, fosforan disodu siedmiowodny, tlenek cynku i woda do wstrzykiwań. Ponadto w procesie produkcji leku mogą być używane wodorotlenek sodu i kwas solny.
Liprolog – dawkowanie
Zawsze należy postępować zgodnie z zaleceniami lekarza. W razie wątpliwości, jak stosować lek Liprolog, należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Dawkowanie leku Liprolog jest ustalane indywidualnie. Należy stosować się ściśle do zaleceń lekarza i poddawać się regularnym kontrolom w poradni cukrzycowej.
Lek podaje się drogą wstrzyknięcia podskórnego. Iniekcje domięśniowe są dozwolone tylko za zgodą lekarza. Zazwyczaj zaleca się przyjmowanie insuliny Liprolog w ciągu 15 minut przed posiłkiem lub bezpośrednio po posiłku.
Przed podaniem leku należy każdorazowo ocenić wygląd roztworu. Liprolog może być bezpiecznie podany tylko wówczas, gdy roztwór jest przejrzysty i nie są w nim widoczne cząstki stałe. Preparat należy podawać wyłącznie we wstrzykiwaczach 3 ml. Pen do insuliny Liprolog powinien posiadać znak CE. Po wprowadzeniu wkładu do wstrzykiwacza należy ustawić dawkę na 1 lub 2 jednostki, pozbyć się pęcherzyków gazu poprzez opukanie boków wstrzykiwacza, skierować igłę do góry i nacisnąć wstrzykiwacz do momentu pojawienia się kropli leku. Nieusunięcie pęcherzyków gazu może skutkować niedokładnym podaniem leku. Przed iniekcją należy zdezynfekować skórę. Lek podaje się do tkanki podskórnej na ramieniu, udzie, pośladku lub brzuchu. Przed usunięciem igły z tkanki należy odczekać 5 sekund. Po podaniu leku należy zdjąć igłę ze wstrzykiwacza i założyć nasadkę na wstrzykiwacz. Igła i wkład mogą być używane tylko przez jedną osobę. Insulina Liprolog nie jest przeznaczona do podaży dożylnej. Z boku wkładu znajduje się wskaźnik pozwalający ocenić ilość preparatu pozostałą w opakowaniu.
Liprolog może być również podawany przez infuzyjną pompę insulinową z symbolem CE. Lek nie może być mieszany z innymi insulinami. Leczenie powinno być prowadzone zgodnie z zaleceniami lekarza i producenta urządzenia. Szczegółowe informacje na ten znajdują się w ulotce leku.
W przypadku pominięcia lub zastosowania większej niż zalecana dawki leku Liprolog należy sprawdzić poziom glukozy we krwi. W takiej sytuacji u pacjenta może dojść do hiperglikemii lub hipoglikemii, które nieleczone mogą prowadzić do poważnych zaburzeń objawiających się m.in. bólem głowy, nudnościami, odwodnieniem, utratą przytomności lub śpiączką, a w skrajnych przypadkach mogą prowadzić do zgonu. Konieczna może być pilna pomoc lekarska oraz podjęcie działań ratunkowych.
Nie należy zmieniać insuliny Liprolog na inną bez konsultacji z lekarzem.
Liprolog – przeciwwskazania, środki ostrożności
Przed podjęciem decyzji o zastosowaniu leku istotna jest ocena ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Należy wziąć pod uwagę wszelkie istniejące przeciwwskazania, środki ostrożności oraz potencjalne interakcje z innymi preparatami farmakologicznymi.
Przeciwwskazania do stosowania leku Liprolog:
- odczuwanie objawów hipoglikemii,
- uczulenie na insulinę lizpro lub inny składnik preparatu.
Środki ostrożności:
Podczas stosowania Liprolog insuliny krótkodziałającej należy zwracać uwagę na występowanie objawów ostrzegawczych świadczących o zbyt niskim lub zbyt wysokim poziomie glukozy.
O niskim poziomie glukozy mogą świadczyć: zmęczenie, przyspieszona akcja serca, nerwowość, drżenie, nudności, ból głowy, zimne poty. Ryzyko hipoglikemii jest wyższe w przypadku opuszczenia lub opóźnienia posiłku, intensywnych ćwiczeń fizycznych, biegunki, wymiotów, zaburzeń czynności nerek lub wątroby oraz choroby. U niektórych osób mogą występować trudności w rozpoznaniu objawów hipoglikemii, o czym należy poinformować lekarza. W stanie hipoglikemii może obniżać się zdolność koncentracji i reagowania, co może mieć znaczenie przy prowadzeniu samochodu lub obsłudze urządzeń.
Na wysoki poziom glukozy mogą wskazywać: senność, brak apetytu, zaczerwienienie twarzy, słodki zapach z ust, wzmożone pragnienie, nudności i wymioty. Utrudniony oddech i przyspieszony puls mogą świadczyć o rozwijaniu się kwasicy ketonowej i wymagają pilnego kontaktu z lekarzem. Ryzyko hiperglikemii jest wyższe podczas gorączki, infekcji, stresu oraz u osób spożywających obfite posiłki.
Aby zwiększyć bezpieczeństwo, warto zawsze mieć przy sobie cukier oraz informację o chorowaniu na cukrzycę, a także posiadać zapasowe fiolki i strzykawki Liprolog na wypadek zgubienia lub uszkodzenia.
Należy mieć uwadze, że spożywanie alkoholu może zmieniać zapotrzebowanie na insulinę.
Podczas terapii Liprolog kontakt z lekarzem jest wymagany w następujących sytuacjach:
- często występujące epizody hipoglikemii,
- trudności z rozpoznawaniem objawów hipoglikemii,
- objawy niewydolności serca (np. zadyszka, nagły wzrost masy ciała, miejscowy obrzęk),
- ostatnio przebyta choroba,
- choroba wątroby lub nerek,
- zwiększony wysiłek fizyczny,
- planowany wyjazd za granicę,
- wątpliwości co do bezpieczeństwa prowadzenia pojazdów lub obsługi urządzeń.
Szczegółowe informacje na temat przeciwwskazań i środków ostrożności znajdują się w ulotce leku.
Interakcja z innymi lekami
Liprolog insulina może wchodzić w interakcje z innymi substancjami farmakologicznymi. Podczas stosowania leku Liprolog zaleca się informowanie lekarza o wszystkich przyjmowanych oraz planowanych lekach, w tym lekach bez recepty. Niektóre leki stosowane równolegle z Liprolog mogą zmieniać zapotrzebowanie organizmu na insulinę. Należą do nich:
- doustne środki antykoncepcyjne,
- kortykosteroidy,
- leki uzupełniające niedobory hormonów tarczycy,
- doustne leki przeciwcukrzycowe,
- kwas acetylosalicylowy,
- sulfonamidy,
- oktreotyd,
- selektywni agości receptora beta2-adrenergicznego (np. ritodryna, salbutamol, terbutalina),
- beta-adrenolityki,
- niektóre leki przeciwdepresyjne (inhibitory MAO i SSRI),
- danazol,
- niektóre inhibitory konwertazy angiotensyny (np. kaptopryl, enalapryl),
- antagoniści receptora angiotensyny II.
Stosowanie Liprolog w ciąży i w okresie karmienia piersią
Pacjentki planujące ciążę lub będące w ciąży przed zastosowaniem leku powinny skonsultować się z lekarzem, ponieważ w czasie ciąży zmienia się zapotrzebowanie na insulinę.
Liprolog a karmienie piersią:
Kobietom karmiącym piersią zaleca się kontakt z lekarzem w celu dostosowania dawki insuliny i omówienia sposobu odżywiania się.
Liprolog – skutki uboczne
Każdy produkt leczniczy niesie ze sobą ryzyko wystąpienia różnorodnych skutków ubocznych. U pacjentów stosujących Liprolog istnieje ryzyko wystąpienia ciężkiego działania niepożądanego w postaci uczulenia uogólnionego. Poniższe objawy wymagają natychmiastowego kontaktu z lekarzem:
- wysypka obejmująca całe ciało,
- obniżenie ciśnienia tętniczego,
- problemy z oddychaniem,
- szybsze bicie serca,
- świszczący oddech,
- wzmożona potliwość.
U osób stosujących insulinę Liprolog działania niepożadane mogą mieć również łagodniejszy charakter i występować z różną częstotliwością.
Często (u mniej niż 1 na 10 osób):
- zaczerwienienie, obrzęk lub świąd w miejscu wstrzyknięcia.
Niezbyt często (u mniej niż 1 na 100 osób):
- lipodystrofia.
Pełna lista działań niepożądanych znajduje się w ulotce leku.
Przechowywanie leku
Ze względów bezpieczeństwa lek należy umieścić w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci. Przed pierwszym użyciem Liprolog insulinę należy przechowywać w lodówce w temperaturze 2-8°C, natomiast używany wkład w temperaturze pokojowej (tj. 15-30°C). Napoczęty wkład należy wyrzucić po 28 dniach.
Inne leki na cukrzycę:
Tak, w przypadku Liprolog insuliny zamiennik to m.in. Humalog
Nie, insulina Liprolog jest dostępna tylko na receptę.
Zgodnie z informacją producenta insuliny Liprolog pen musi mieć pojemność 3 ml.
W przypadku insuliny Liprolog czas działania wynosi od 2 do 5 godzin.
Nie zaleca się spożywania alkoholu podczas stosowania leku Liprolog. Alkohol może zmieniać zapotrzebowanie tkanek na insulinę. W razie wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Rozpocznij e-konsultację lekarską
z opcją Recepty Online
bez wychodzenia z domu.