Receptomat | e-Recepta w 5 min

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie spojówek? Sprawdź!

Zapalenie spojówek to najczęstszy stan zapalny w obrębie oczu. Daje uciążliwe objawy, które utrudniają codzienne funkcjonowanie. Okulista diagnozuje tę powszechną chorobę na podstawie rutynowego badania. Jak rozpoznać zapalenie spojówek jeszcze przed rozpoczęciem diagnostyki lekarskiej? W jaki sposób je leczyć? Co stosować na zapalenie spojówek: krople z antybiotykiem czy maść? Odpowiadamy.

Spis treści

Czy zapalenie spojówek jest groźne?

Zapalenie spojówek nie należy do groźnych chorób oczu, ale nie można go bagatelizować, szczególnie gdy towarzyszące mu dolegliwości są mocno nasilone. Może ustąpić samoistnie w przeciągu kilku lub kilkunastu dni (ma przebieg samoograniczający się), jednak niepodejmowanie leczenia jest ryzykowne i zwiększa prawdopodobieństwo wystąpienia poważnych komplikacji. 

Jak rozpoznać i leczyć zapalenie spojówek?

Zapalenie spojówek – jak rozpoznać chorobę?

Stan zapalny można rozpoznać po jego charakterystycznych objawach. W przypadku wirusowego zapalenia spojówek pojawiają się: 

  • obrzęk powiek skutkujący zwężeniem szpary powiekowej, 

  • uczucie, że pod powiekami jest ciało obce (piasek w oczach),

  • swędzenie i łzawienie oczu,

  • sączenie się obfitej wydzieliny surowiczej,

  • światłowstręt.

Gdy dochodzi do bakteryjnego zapalenia spojówek, powieki i rzęsy oblepia dodatkowo ropna wydzielina. Jest to charakterystyczny przejaw zakażenia bakterią. Ropne zapalenie spojówek występuje np. na skutek zakażenia chlamydią. W przebiegu chlamydiowego zapalenie spojówek obserwuje się tzw. odczyn grudkowy, czyli zmiany pod powiekami przypominające ziarenka ryżu, które są niczym innym jak przerośniętą tkanką limfatyczną. Niektóre szczepy bakterii mogą powodować również powstawanie błon na powierzchni spojówki.

Nieinfekcyjne, alergiczne zapalenie spojówek wygląda nieco inaczej. Wywołuje zwykle łagodne lub średnio nasilone objawy, które utrzymują się długo (nawet przez cały rok, przy czym ulegają okresowemu wzmożeniu). Przy stanie zapalnym, którego podłożem jest alergia, dają o sobie znać szczególnie: łzawienie, zaczerwienienie, uczucie suchości i pieczenia oczu, świąd, a także obrzęk powiek.

By mieć pewność co do źródła stanu zapalnego, można wykonać wymaz z worka spojówkowego. Poddanie się takiemu testowi jest zalecane szczególnie w przypadku przewlekłego zapalenia spojówek, które nie reaguje na rutynowe leczenie.

Zapalenie spojówek – jak leczyć?

Przy zapaleniu spojówek leczenie farmakologiczne preparatami na receptę podejmuje się przeważnie dopiero wówczas, gdy istnieje podejrzenie infekcji bakteryjnej. W wyborze metody podstawowe znaczenie mają dwa czynniki: przyczyna wystąpienia choroby (typ patogenu) oraz jej stadium. W przypadku etiologii bakteryjnej konieczna jest antybiotykoterapia dostępna w formie tabletek, kropli bądź maści. Infekcję wirusową można leczyć miejscowo preparatami o działaniu przeciwwirusowym, a dodatkowo nawilżać śluzówkę oka kroplami, solą fizjologiczną lub sztucznymi łzami

Szukasz skutecznego leku na zapalenie spojówek? Nie wybieraj preparatu na własną rękę!  Skonsultuj się z lekarzem i odbierz e-receptę za pośrednictwem serwisu Receptomat.pl. 

Maści i inne leki na zapalenie spojówek

Maści i żele są najczęściej stosowanymi lekami na zapalenie spojówek (choć większość preparatów ma swoje odpowiedniki w formie kropli). Mogą one działać wyłącznie nawilżająco i wspomagać regenerację oka lub zawierać substancje czynne służące eliminowaniu konkretnych grup drobnoustrojów. 

Zakażenie bakteryjne powinno być leczone maścią na zapalenie spojówek z antybiotykiem (np. tobramycyną, neomycyną, erytromycyną). Co istotne, lek z antybiotykiem uznaje się za bezpieczną metodę zwalczania zapalenia spojówek w ciąży, ponieważ jego działanie ogranicza się do worka spojówkowego, a składniki nie przenikają do krwi. Przy infekcji wirusowej standardem jest stosowanie gancyklowiru (pochodnej acyklowiru), który jednak wykazuje skuteczność tylko w leczeniu ostrego zapalenia spojówek wywołanego niektórymi adenowirusami oraz wirusami HSV i CMV.

Jakie krople do oczu na zapalenie spojówek? 

Antybiotyk na zapalenie spojówek w postaci kropli do oczu działa tak samo jak maść (jeśli zawiera te same substancje aktywne), ale inna jest forma jego aplikacji. Oczywiście wybór kropli nie ogranicza się do preparatów z antybiotykiem. Dostępne są również leki do zakraplania o działaniu przeciwwirusowym (z gancyklowirem i deksametazonem) oraz antyalergicznym (z olopatadyną, cyklosporyną, emedastyną, deksametazonem, loteprednolem, fluorometolonem). 

W tej grupie farmaceutyków znajduje się też wiele środków dostępnych bez przepisu lekarza. Wśród kropli bez recepty na zapalenie spojówek można wybrać te o szerokim działaniu, które mają w składzie np. tetryzolinę, kromoglikan sodowy lub azelastynę. Dobrze, by krople zawierały składniki o działaniu nawilżającym, przyspieszającym regenerację i przeciwobrzękowym, jak kwas hialuronowy, glicerol, mannitol i dekspantenol.

e-Konsultacja z Receptą Online

Zapalenie Spojówek

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o zapaleniu spojówek: