Receptomat | e-Recepta w 5 min

Jak wybrać tabletki na odchudzanie? Jakich środków unikać? Wyjaśniamy

Otyłość jest chorobą przewlekłą, którą łatwo rozpoznać, ale za to o wiele trudniej leczyć.  Jednym ze sposobów jest terapia farmakologiczna. Sprawdź, jakie tabletki przyspieszające odchudzanie są zalecane przez specjalistów, a jakich suplementów należy unikać. 

jakie tabletki na odchudzanie wybrać

Spis treści

Leki na odchudzanie

Najpopularniejsze tabletki na odchudzanie to: Mysimba, Saxenda i Xenical. W serwisie receptomat.pl możliwe jest otrzymanie e-recepty na te środki. Preparaty specjalistyczne stosowane są w długotrwałych kuracjach otyłości. Ze względu na zawarte w nich odmienne substancje aktywne, środki wykazują różną skuteczność i mechanizm działania. Pozwala to na dobranie preparatów idealnie dopasowanych do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. 

Substancje aktywne najczęściej stosowane w tabletkach na odchudzanie.

  • Orlistat - hamuje wchłanianie tłuszczu, przez co 30% spożytego składnika zostaje wydalone w postaci niestrawionej. Pozytywnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy, zmniejszając ciśnienie krwi i stężenie złego cholesterolu. 
  • Liraglutidum - spowalnia procesy trawienne i przejście pokarmu przez żołądek. Wpływa na zmniejszenie stężenia cukru we krwi, hamuje nadmiar wydzielania insuliny i chroni przed rozwojem chorób serca. 

  • Bupropion - to substancja blokująca neuroprzekaźniki, m.in. odpowiadające za uczucie głodu. 

  • Naltrekson - substancja o przedłużonym działaniu, oddziałująca na układ nerwowy. Wpływając na receptory, hamuje uczucie uzależnienia i potrzebę jedzenia.

Jak wybrać bezpieczne suplementy na odchudzanie?

Osobom, które z różnych przyczyn nie mogą podjąć leczenia otyłości lub walczą z niewielką nadwagą, zaleca się przede wszystkim zmianę trybu życia i dietę pozwalającą kontrolować apetyt. Wybierając suplementy, warto sięgać po preparaty bezpieczne, czyli te które wpływają na poprawę przemiany materii i regulują wypróżnienia. W ich składzie powinny się znaleźć m.in.: zielona herbata, witamina C, cynamon, L-karnityna, ekstrakt z papryczek chilli, berberyna. Substancją pozytywnie wpływającą na uregulowanie metabolizmu są kwasy hydroksycytrynowe (HCA). Tabletki na odchudzanie oparte na naturalnych składnikach poprawiają trawienie, wspomagają usuwanie zastanej wody i zmniejszają apetyt. Dodatki w postaci wyciągów roślinnych np. pokrzywy, morwy białej, kory dębu, czystka - dodatkowo wspierają pracę wątroby i trzustki, wzmacniając procesy detoksykacji. Należy pamiętać, by suplementację przeprowadzać maksymalnie przez 3 miesiące. Po tym czasie zaleca się zrobienie kilkutygodniowej przerwy. 

Suplementy na odchudzanie, których należy unikać 

Ogólnodostępne tabletki na odchudzanie nazywane potocznie spalaczami tłuszczu. Nie są one preparatami leczniczymi i nie nadają się do terapii otyłości. Ich działanie najczęściej opiera się na termogenezie, czyli podnoszeniu temperatury ciała i zmuszaniu organizmu do czerpania z zapasów tłuszczu. Proces hamowania łaknienia w przypadku suplementów polega na wypełnianiu żołądka dużą ilością błonnika w celu zmniejszenia dziennej podaży kalorycznej i zastąpienia suplementami pełnowartościowych posiłków. W rezultacie doprowadzamy do drastycznych niedoborów kalorycznych, co w leczeniu otyłości tym bardziej jest niewskazane. Dodatkowo wywołana przez spalacze tłuszczu termogeneza jest niebezpieczna dla osób z nadciśnieniem i chorobami serca. Dlatego pacjentom borykającym się z nadwagą lub otyłością zaleca się wizytę u specjalisty i podjęcie kompleksowej kuracji. Przyjmowanie leków na własną rękę i eksperymentowanie z substancjami czynnymi poważnie zagraża zdrowiu.

e-Konsultacja z Receptą Online

Otyłość

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Inne podobne wpisy o leczeniu otyłości i tabletkach na odchudzanie: