Receptomat | e-Recepta w 5 min

Czy tabletki na odchudzanie działają? 

Według ekspertów WHO otyłość jest epidemią światową XXI wieku. To choroba przewlekła z tendencją do nagłych nawrotów. Dotyka osoby w różnym wieku. Jednym ze sposobów leczenia otyłości jest stosowanie leków na odchudzanie. Jak działają środki farmakologiczne? Czy tzw. spalacze tłuszczu są bezpieczne?

Przyczyny otyłości 

Wśród przyczyn rozwoju otyłości naukowcy wskazują podłoże genetyczne, zaburzenia metabolizmu, czynniki psychologiczne i środowiskowe. U ponad 90% osób dotkniętych otyłością, czynnikiem sprawczym jest nieodpowiednio zbilansowana dieta i znikoma aktywność fizyczna. Czy tabletki na odchudzanie to sposób na otyłość?

Farmakologiczne leczenie otyłości 

Jednym ze sposobów leczenia otyłości jest farmakoterapia. Wskazaniem do jej wdrożenia jest znikoma redukcja masy ciała pomimo zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych i podjętej aktywności fizycznej. Co ważne, stosowanie tabletek wspomagających odchudzanie nie może być alternatywą dla zdrowego trybu życia. Farmakoterapia powinna być uwzględniona jedynie jako uzupełnienie kompleksowego leczenia otyłości. Przyjmowanie leków zaleca się pacjentom, u których na skutek otyłości lub nadwagi doszło do rozwoju jednej z chorób, m.in.: cukrzycy typu 2, bezdechu czy nadciśnienia tętniczego. 

Jak działają leki na odchudzanie? 

Najpopularniejszymi tabletkami na odchudzanie są: Xenical, Saxenda i Mysimba. Środki te dostępne są w serwisie receptomat.pl po odbyciu e-konsultacji ze specjalistą. Działanie leków opiera się na zmniejszaniu apetytu i hamowaniu wchłaniania tłuszczów przyjmowanych wraz z pokarmem. Substancje czynne zastosowane w preparatach farmakologicznych to inhibitory enzymów, które zatrzymują proces rozbijania tłuszczu na drobne cząsteczki. W rezultacie większa część tłuszczu nie ulega trawieniu i zostaje wydalona, a bilans kaloryczny posiłku znacznie zmniejszony. Jednym z pozytywnych skutków ubocznych działania leków na otyłość, jest ustabilizowanie glikemii, co ma szczególne znaczenie dla pacjentów chorujących na cukrzycę typu 2 lub znajdujących się w grupie ryzyka zachorowalności. Przyjmowanie leków na otyłość zawsze powinna poprzedzać konsultacja ze specjalistą, który dobiera dawkę dopasowaną do potrzeb i stanu zdrowia pacjenta. 

Ogólnodostępne preparaty na odchudzanie 

Ogólnodostępne suplementy na odchudzanie, nazywane potocznie spalaczami tłuszczu, hamują uczucie głodu i przyspieszają metabolizm poprzez rozgrzewanie organizmu. Zmuszony do utrzymania stałej i delikatnie podniesionej temperatury ciała, zaczyna czerpać energię z zapasów tłuszczu. Proces ten, chociaż z pozoru skuteczny, w rzeczywistości może być szczególnie niebezpieczny dla osób mających problemy z ciśnieniem tętniczym, chorujących na cukrzycę, choroby neurologiczne i schorzenia serca. Substancje podnoszące termogenezę podane są w dużych i skoncentrowanych dawkach. Powodują one przyspieszenie akcji serca i wzrost tętna. Ponadto niektóre z preparatów hamujących uczucie głodu wypełniają żołądek dużą ilością błonnika. Ma to na celu ograniczenie spożywanych pokarmów. W rzeczywistości, działanie to doprowadza do drastycznego zmniejszania kalorii, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. 

Należy pamiętać, że leczenie otyłości nie polega na redukcji jedzenia i przeprowadzania drastycznych głodówek, ale nabyciu zdrowych nawyków, m.in. stosowaniu zbilansowanej i pełnowartościowej diety. 

Receptomat

Otyłość

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat