Receptomat | e-Recepta w 5 min

Skuteczne domowe sposoby na zapalenie zatok - sprawdź

Zapalenie zatok to uciążliwy problem zdrowotny, który potrafi utrzymywać się przez wiele tygodni. Gdy okolica zatok przynosowych jest bolesna i tkliwa, u nasady nosa lub na twarzy pojawia się uczucie rozpierania, a w nosie ciągle zalega wydzielina, ratunku warto poszukać w naturze. Domowe sposoby na zapalenie zatok mogą okazać się równie skuteczne jak farmakologiczne metody leczenia. 

Spis treści

Co na zapalenie zatok? Domowe sposoby na leczenie 

W przypadku zarówno infekcyjnego, jak i alergicznego zapalenia zatok domowe sposoby łagodzenia dolegliwości wyglądają podobnie. W początkowej fazie choroby bywają wystarczające do uporania się z problemem, najczęściej jednak stosuje się je równolegle z innymi metodami leczenia, a ich działanie traktowane jest jako wspomagające. Do najpopularniejszych domowych sposobów na ostre i przewlekłe zapalenie zatok należą:

Poznaj domowe sposoby na zapalenie zatok

Inhalacje

Przy zatkanych zatokach ulgę przynoszą inhalacje z użyciem zwykłej soli fizjologicznej. Warto mieć swój inhalator lub nebulizator – wówczas można wypróbować preparaty będące połączeniem soli fizjologicznej z innymi składnikami, takimi jak nawilżający kwas hialuronowy lub działająca przeciwzapalnie ektoina. Do sporadycznie wykonywanych inhalacji w domowych warunkach wystarczą jednak miska z ciepłą wodą, ręcznik oraz: sól kuchenną, olejki eteryczne (np. eukaliptusowy) bądź zioła (np. rumianek, szałwia). Tradycyjną parówkę na oczyszczenie zatok wykonuje się z założonym na głowę ręcznikiem i twarzą pochyloną nad miską, co pozwala parze na dotarcie głęboko do dróg oddechowych.

Ciepłe okłady

Uniwersalnym domowym sposobem na zapalenie zatok szczękowych, sitowych, czołowych i klinowych są ciepłe okłady. Można je robić, używając wilgotnego ręcznika rozgrzanego na kaloryferze, gotowego żelowego kompresu, termoforu z pestkami wiśni lub zwykłego termoforu wypełnionego gorącą wodą. Na ból zatok i katar świetnie działają też okłady z leczniczej soli jodowo-bromowej. Taką sól wystarczy podgrzać na patelni i zawinąć ją w kawałek cienkiego materiału.

Oczyszczanie zatok

Nieodłącznym elementem domowego leczenia zapalenia zatok jest ich systematyczne oczyszczanie, które najlepiej wykonywać metodą irygacji lub poprzez wprowadzanie do nosa roztworu wody morskiej w postaci aerozolu. By uniknąć podrażnień śluzówki, do płukania zatok najlepiej używać gotowego zestawu, w skład którego wchodzą butelka oraz saszetka z porcją chlorku sodu do rozpuszczenia w ilości wody podanej na opakowaniu.

Walczysz z przedłużającymi się objawami zapalenia zatok? Potrzebujesz porady lekarskiej! Umów się na e-wizytę w serwisie Receptomat.pl, a unikniesz długich kolejek do gabinetu.

Zapalenie zatok w ciąży – domowe sposoby

Wszystkie wymienione domowe sposoby na zapalenia zatok mogą być bez obaw stosowane przez kobiety w ciąży. Warto uzupełnić je również nawilżaniem powietrza w domu, piciem gorących naparów z rumianku i mleka z miodem oraz włączaniem do diety naturalnych antybiotyków, takich jak cebula i czosnek. Występowanie niedoleczonego stanu zapalnego podczas ciąży może zagrażać zdrowiu zarówno kobiety, jak i płodu, dlatego nieskuteczność domowych kuracji jest wskazaniem do niezwłocznej wizyty u lekarza.

Zapalenie zatok u dziecka – domowe sposoby

W przypadku zapalenia zatok u dzieci domowe sposoby należy stosować nieco ostrożniej niż u dorosłych. Warto pamiętać o tym, że inhalacje z użyciem ziół i olejków eterycznych nie powinny być wykonywane u maluchów poniżej 6. roku życia ani u alergików, ponieważ mogą spowodować problemy z oddychaniem. Niebezpieczne, ze względu na ryzyko poparzenia, bywa też wykorzystywanie do inhalacji miski z gorącą wodą. Sprawdzoną domową metodą leczenia zatok u dzieci są inhalacje solą fizjologiczną przy użyciu inhalatora. Przed wykonaniem irygacji dziecku, które nie ukończyło jeszcze 4. roku życia, trzeba skonsultować się z lekarzem. 

Receptomat

Zapalenie Zatok

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisu o leczeniu zapalenia zatok: