Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online

Trądzik - sprawdź przyczyny, objawy i metody leczenia

Pojawienie się ropnych krost oraz pryszczy na twarzy, dekolcie czy plecach jest dla większości osób oczywistą oznaką trądziku. Zmiany mogą jedna przyjmować różne formy: od wągrów do ropnych torbieli. 

Spis treści

Do łagodnych form trądziku zaliczamy:

 • zaskórniki – jest oznaką zanieczyszczenia skóry. Gdy por zostaje zablokowany przed nadmiar serum jego nadmiar wychodzi poza objętość poru. Charakterystyczna czarna końcówka to nie brud, ale efekt utleniania barwnika melaninowego.
 • grudki- podskórne, małe grudki będące oznaką zanieczyszczenia w głębszych partiach skóry. Ich usunięcie jest bardzo trudne i wymaga długotrwałego złuszczania i oczyszczania skóry. Wyciskanie podskórnych grudek powoduje trwałe blizny.
 • krosty – czerwony wykwit z ropnym czubkiem, możne je oczyścić przez wyciskanie, ale należy to wykonać umiejętnie, aby nie pozostawić blizn.

Objawy ostrego trądziku

 • guzki – często niewidoczne, ale wyczuwalne zgrubienia pod powierzchnią skóry. Najbardziej bolesne zmiany, które goją się nawet kilka miesięcy.
 • torbiele – cysty trądzikowe występujące w formie guza, który po kilku dniach wypełnia się ropą. Zazwyczaj same pękają, ale czasami konieczny jest zabieg dermatologiczny, który pozwoli na ściągnięcie ropy.

Czy istnieje skuteczny sposób na trądzik?

Przyczyny trądziku

Trądzik pojawia się zazwyczaj w newralgicznych punktach, gdzie występują gruczoły łojowe: twarz, dekolt, plecy. Nadmierna praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawia się nadmiar serum, który nie tylko zatyka pory, powodując stan zapalny, ale również staje się pożywką dla bakterii.

 • trądzik wywołany androgenami, tzw. młodzieńczy – występuje zarówno u dziewcząt jak i chłopców. Wzrastające stężenie hormonów płciowych, w tym testosteronu zwiększa wydzielanie łoju, który zapycha pory i mieszki włosowe, indukując bolesne i nieestetyczne pryszcze.
 • predyspozycje genetyczne – trądzik niestety dziedziczy się. Jeżeli rodzice cierpieli w młodości na trądzik to bardzo prawdopodobne, że ich dzieci również dotknie ta przypadłość dermatologiczna. Naukowcy przeprowadzają badania, aby jednoznacznie określić gen, który odpowiada za pojawienie się trądziku. Obecnie za powodowanie trądziku podejrzewa się takie geny jak: HLA, MC5-R, CYP1A1, CYP17 oraz AR.
 • zanieczyszczenie środowiska – osoby, które mieszkają w dużych skupiskach, gdzie poziom zanieczyszczeń jest dużo wyższy częściej cierpią na zmiany trądzikowe
 • zmiany naczyniowe – odpowiadają za pojawianie się trądziku różowatego,  który najczęściej atakuje dorosłych.
 • zaburzenia immunologiczne – jeżeli w organizmie panuje stan zapalny, obecność grzybów to obniżenie odporności również może wpływać na pojawianie się zmian trądzikowych.
 • stosowanie komedogennych kosmetyków – wiele kremów, toników zamiast pielęgnować i oczyszczać skórę mogą powodować zapychanie porów, co prowadzi do pojawiania się pryszczy
 • zaburzenia hormonalne – choroby tarczycy, zespół Cushinga oraz torbiele jajników również mogą być przyczyną trądziku

Specjaliści, biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki wpływające na pojawienie się trądziku zdefiniowali 4 główne przyczyny zmian trądzikowych:

 1. nadmiar wydzielanego serum określany również jako łojotok
 2. stan zapalny skóry
 3. namnażanie się bakterii na powierzchni skóry
 4. powstawanie zaskórników otwartych i zamkniętych spowodowanych rogowaceniem ujść mieszków włosowych

Wbrew pozorom trądzik to nie jest choroba zakaźna, chociaż jest w dużej mierze wywoływana przez bakterie. Na szczęście tą dolegliwością nie można się zarazić.

Jak zapobiegać trądzikowi?

Niestety jak dotąd nie udało się znaleźć jednego skutecznego sposobu, który powodowałby ustąpienie wyprysków u wszystkich chorych na trądzik. Podstawą jest jednak odpowiednie oczyszczanie i pielęgnacja, aby zminimalizować częstotliwość wykwitów.  Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać pryszczy, ponieważ przyczynia się to nie tylko do rozprzestrzeniania infekcji, ale również może skutkować szpecącymi bliznami, które zostaną po wyciśniętym wykwicie. Należy ograniczyć do minimum dotykanie twarzy i dbać o odpowiednie oczyszczanie twarzy. Rekomendowane jest używanie naturalnych produktów, np. toniku z kwasami lub hydrolatu z liści oczaru, który ma silnie właściwości przeciwtrądzikowe. Wskazane jest również stosowanie mydeł i maseczek zawierających węgiel aktywny oraz glinkę zieloną. Należy pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka, jednak w przypadku ropnych zmian nie wolno stosować peelingów mechanicznych, które mogą spowodować rozniesienie zarazków. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie peelingów enzymatycznych lub kwasowych. Za wygląd cery w głównej mierze odpowiada układ pokarmowy oraz hormonalny. Pojawiające się wypryski mogą oznaczać zaburzenia hormonalne, ale można to skontrolować w prosty sposób przez badanie poziomu hormonów. Jeżeli w układzie pokarmowych rozwinęły się grzyby może to być przyczyna pojawiających się zmian trądzikowych. Dlatego należy oczyścić i zakwasić organizm oraz ograniczyć spożywanie cukru, który jest pożywką dla grzybów.

Jak wyleczyć trądzik?

Leczenie trądziku w dużej mierze zależy od jego podłoża przyczynowego oraz nasilenia zmian. Ostry trądzik wymaga zastosowania leków dostępnych na receptę: antybiotyków, leków retinoidowych oraz hormonalnych. Na stronie serwisu naszej kliniki internetowej znajdą Państwo dwa najpopularniejsze antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku: mino cyklina oraz oksytetracyklina. W naszej ofercie znajduje się również Diane-35, która w skuteczny sposób redukuje zmiany trądzikowe wywołane na tle hormonalnym.

W przypadku łagodnych zmian, profilaktyki oraz kuracji uzupełniającej do antybiotyków należy stosować się do poniższych zaleceń:

 • unikać dotykania twarzy rękoma,
 • skórę na twarzy myć tylko wodą przegotowaną z wykorzystaniem naturalnych mydeł ziołowych (szczególnie rekomendowane są te na bazie węgla aktywnego oraz lukrecji),
 • nie wycierać twarzy ręcznikiem, który jest siedliskiem bakterii, natomiast papierowym ręcznikiem jednorazowym,
 • stosować lekkie kremy, które nie zawierają w składzie gliceryny, allantoiny oraz tri glicerydów,
 • wypryski i blizny potrądzikowe skutecznie zwalczają kuracje kwasowe, wybieraj te oparte na kwasach AHA, oraz kwasie salicylowym,
 • nie wyciskaj pryszczy, ponieważ prowadzi to do rozprowadzenia bakterii po całej skórze twarzy, na wypryski stosuj maść cynkową lub ichtiolową
 • wprowadź zdrową dietę, które zawiera minimum przetworzonych pokarmów

Leki stosowane w kuracji przeciwtrądzikowej:

 • kremy, maści na bazie kwasów

Najskuteczniejszymi kwasami w leczeniu trądziku są: kwas salicylowy, azelainowy , mlekowy oraz glikolowy. Początek terapii kwasowej możebyć ciężki, ponieważ związki te „wyciągają” wszystkie zanieczyszczenia obecne w głębszych warstwach skóry. W wyniku tego wzrasta ilość pryszczy, wykwitów oraz zaskórników. Kolejnym etapem działania kwasów jest intensywne złuszczanie skóry, co wpływa również korzystnie na pozbycie się blizn i przebarwień po wypryskach. Podczas kuracji kwasami należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem. Kremy zawierają niewielkie stężenie kwasów sięgające maksymalnie do 25%, mocniejszy zabieg kwasami może wykonać jedynie kosmetyczka lub dermatolog.

 • kremy przeciwbakteryjne

Bardzo popularne, stosowane przez większość nastolatków. Ich plusem jest łatwa dostępność bez recepty. Niestety nie zawsze okazują się na tyle skutecznie, aby wyeliminować objawy trądziku. Najczęściej wykorzystywaną substancją przeciwbakteryjną jest nadtlenek benzoilu.

 • antybiotyki (np. oksytetracyklina)
 • leczenie hormonalne (np. Diane 35)
 • retinoidy podawane doustnie (izotretynoina)

Wielu pacjentów uważa, że najskuteczniejszym lekiem na trądzik jest opalanie, czyli promieniowanie UV. Faktycznie słońce wysusza zmiany trądzikowe i jest obserwowalna chwilowa poprawa, jednak niestety działa również stymulująco na komórki, które wydzielają jeszcze więcej serum i dochodzi do wzmocnionego zaczopowania ujść mieszków włosowych, a tym samym nasileniu objawów trądziku.

Leki na trądzik bez recepty

Aby zamówić Diane-35, mino cyklinę oraz oksytetracyklinę wystarczy podczas składania zamówienia wypełnić krótki i poufny formularz konsultacji medycznej. Pozwoli to naszemu lekarzowi podjąć decyzję czy opisany przypadek trądziku wymaga zastosowania antybiotyku lub kuracji hormonalnej. Zamawiając produkty farmaceutyczne na stronie naszej kliniki internetowej masz pewność, że są oryginalne oraz pochodzą z legalnego i pewnego źródła.

Receptomat

Podobne wpisyt o leczeniu trądziku: