Pojawienie się ropnych krost oraz pryszczy na twarzy, dekolcie czy plecach jest dla większości osób oczywistą oznaką trądziku. Zmiany mogą jedna przyjmować różne formy: od wągrów do ropnych torbieli.
Trądzik pojawia się zazwyczaj w newralgicznych punktach, gdzie występują gruczoły łojowe: twarz, dekolt, plecy. Nadmierna praca gruczołów łojowych powoduje, że na skórze pojawia się nadmiar serum, który nie tylko zatyka pory, powodując stan zapalny, ale również staje się pożywką dla bakterii.
Specjaliści, biorąc pod uwagę wszystkie wymienione czynniki wpływające na pojawienie się trądziku zdefiniowali 4 główne przyczyny zmian trądzikowych:
Wbrew pozorom trądzik to nie jest choroba zakaźna, chociaż jest w dużej mierze wywoływana przez bakterie. Na szczęście tą dolegliwością nie można się zarazić.
Niestety jak dotąd nie udało się znaleźć jednego skutecznego sposobu, który powodowałby ustąpienie wyprysków u wszystkich chorych na trądzik. Podstawą jest jednak odpowiednie oczyszczanie i pielęgnacja, aby zminimalizować częstotliwość wykwitów. Pod żadnym pozorem nie wolno wyciskać pryszczy, ponieważ przyczynia się to nie tylko do rozprzestrzeniania infekcji, ale również może skutkować szpecącymi bliznami, które zostaną po wyciśniętym wykwicie. Należy ograniczyć do minimum dotykanie twarzy i dbać o odpowiednie oczyszczanie twarzy. Rekomendowane jest używanie naturalnych produktów, np. toniku z kwasami lub hydrolatu z liści oczaru, który ma silnie właściwości przeciwtrądzikowe. Wskazane jest również stosowanie mydeł i maseczek zawierających węgiel aktywny oraz glinkę zieloną. Należy pamiętać o regularnym złuszczaniu naskórka, jednak w przypadku ropnych zmian nie wolno stosować peelingów mechanicznych, które mogą spowodować rozniesienie zarazków. W takiej sytuacji zalecane jest stosowanie peelingów enzymatycznych lub kwasowych. Za wygląd cery w głównej mierze odpowiada układ pokarmowy oraz hormonalny. Pojawiające się wypryski mogą oznaczać zaburzenia hormonalne, ale można to skontrolować w prosty sposób przez badanie poziomu hormonów. Jeżeli w układzie pokarmowych rozwinęły się grzyby może to być przyczyna pojawiających się zmian trądzikowych. Dlatego należy oczyścić i zakwasić organizm oraz ograniczyć spożywanie cukru, który jest pożywką dla grzybów.
Leczenie trądziku w dużej mierze zależy od jego podłoża przyczynowego oraz nasilenia zmian. Ostry trądzik wymaga zastosowania leków dostępnych na receptę: antybiotyków, leków retinoidowych oraz hormonalnych. Na stronie serwisu naszej kliniki internetowej znajdą Państwo dwa najpopularniejsze antybiotyki stosowane w leczeniu trądziku: mino cyklina oraz oksytetracyklina. W naszej ofercie znajduje się również Diane-35, która w skuteczny sposób redukuje zmiany trądzikowe wywołane na tle hormonalnym.
W przypadku łagodnych zmian, profilaktyki oraz kuracji uzupełniającej do antybiotyków należy stosować się do poniższych zaleceń:
Leki stosowane w kuracji przeciwtrądzikowej:
Najskuteczniejszymi kwasami w leczeniu trądziku są: kwas salicylowy, azelainowy , mlekowy oraz glikolowy. Początek terapii kwasowej możebyć ciężki, ponieważ związki te „wyciągają” wszystkie zanieczyszczenia obecne w głębszych warstwach skóry. W wyniku tego wzrasta ilość pryszczy, wykwitów oraz zaskórników. Kolejnym etapem działania kwasów jest intensywne złuszczanie skóry, co wpływa również korzystnie na pozbycie się blizn i przebarwień po wypryskach. Podczas kuracji kwasami należy pamiętać o stosowaniu kremów ochronnych z wysokim filtrem. Kremy zawierają niewielkie stężenie kwasów sięgające maksymalnie do 25%, mocniejszy zabieg kwasami może wykonać jedynie kosmetyczka lub dermatolog.
Bardzo popularne, stosowane przez większość nastolatków. Ich plusem jest łatwa dostępność bez recepty. Niestety nie zawsze okazują się na tyle skutecznie, aby wyeliminować objawy trądziku. Najczęściej wykorzystywaną substancją przeciwbakteryjną jest nadtlenek benzoilu.
Wielu pacjentów uważa, że najskuteczniejszym lekiem na trądzik jest opalanie, czyli promieniowanie UV. Faktycznie słońce wysusza zmiany trądzikowe i jest obserwowalna chwilowa poprawa, jednak niestety działa również stymulująco na komórki, które wydzielają jeszcze więcej serum i dochodzi do wzmocnionego zaczopowania ujść mieszków włosowych, a tym samym nasileniu objawów trądziku.
Aby zamówić Diane-35, mino cyklinę oraz oksytetracyklinę wystarczy podczas składania zamówienia wypełnić krótki i poufny formularz konsultacji medycznej. Pozwoli to naszemu lekarzowi podjąć decyzję czy opisany przypadek trądziku wymaga zastosowania antybiotyku lub kuracji hormonalnej. Zamawiając produkty farmaceutyczne na stronie naszej kliniki internetowej masz pewność, że są oryginalne oraz pochodzą z legalnego i pewnego źródła.
e-Konsultacja z Receptą Online