Sprawdź najczęstsze dolegliwości w ciąży. Lista

Ciąża to czas niezwykły nie tylko dla kobiety, ale także dla wszystkich jej bliskich. Wiele kobiet w ciąży zaczyna być traktowane nieco inaczej – uważniej się ich słucha, traktuje jak porcelanę, zwraca uwagę na każdy grymas bólu. I nie dziwota – to w końcu nie tylko piękny i pełen radości okres. Dolegliwości ciążowe potrafią czasem skutecznie obniżyć poziom radości z tego, że wkrótce na świecie, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawi się nowy człowiek.

W ciąży organizm kobiety musi przeżyć prawdziwą hormonalną burzę. Oczywiście, z czasem do niej przywyknie, lecz dolegliwości z nią związane potrafią nieźle dokuczyć wszystkim wokół, z kobieta na czele. Hormony powodują huśtawkę nastrojów, nudności, zaparcia i to, czego nie lubi się najbardziej – hemoroidy, które bardzo lubią ciążę, w czasie której macica nieco naciska żyły i utrudnia odpływ krwi z dolnej części ciała. To również hormony powodują, choć nie jest to regułą, przebarwienia na skórze, plamy oraz przetłuszczanie się skóry. Zresztą nie tylko hormony są winne – cały organizm ulega zmianom, które w ten czy inny sposób wpływają na organizm, dostarczając wciąż „nowych” doznań.

Najczestsze Dolegliwosci W Ciazy
Najczęstsze dolegliwości w ciąży

Dolegliwości – jak sobie z nimi radzić?

Bóle głowy

Spowodowane są wyższym poziomem estrogenów. Nie muszą od razu oznaczać, że zdrowie jest zagrożone więc aby ich uniknąć należy pić dużo płynów, prawidłowo się odżywiać i unikać stresu, a także zbyt mocnych doznań w postaci na przykład bardzo głośnej muzyki czy zbyt jaskrawego światła. Jeśli jednak wraz z nimi pojawia się obrzęk stóp, twarzy i rąk plus zaburzenia widzenia, warto iść do lekarza, żeby wykluczyć gestozę, czyli groźne zatrucie ciążowe.

Nudności i pragnienie

To dolegliwość jednoznacznie kojarząca się z początkiem ciąży. Poranne wymioty prawdopodobnie związane są właśnie ze zmianami hormonalnymi (winowajca – gonadotropina kosmówkowa), ale nie jest to do końca pewne, a poza tym każda kobieta przechodzi ten etap nieco inaczej. Jedne po prostu muli, a inne biegają ciągle do toalety. Aby choć trochę zapobiec tej dolegliwości trzeba pić około 3 litrów płynów dziennie (ale nie od razu po posiłku), jeść lekkostrawne potrawy, a śniadanie spożywać… w łóżku. A po nim kilkanaście minut sobie w nim poleżeć.

Bóle dolnej części pleców

To skutek odkształcenia się lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Nasilają się w trzecim trymestrze, a ich przyczyną są hormony odpowiedzialne za rozluźnianie połączeń stawowych, dzięki czemu dziecko się może prawidłowo rozwinąć, a potem urodzić. Zapobiec temu można odpoczywając na twardym materacu, zmieniając stronę regularnie, unikanie podnoszenia ciężarów, a także regularne ćwiczenia wzmacniające plecy i mięśnie brzucha.

UWAGA – delikatne ale rytmiczne ciągnięcie w okolicach pleców w połączeniu z krwawieniem może oznaczać pierwsze objawy zbyt wczesnego porodu lub poronienia. Należy natychmiast udać się do swojego lekarza.

Bóle brzucha

Znów bardzo często winowajcą są hormony, ale także ruchy dziecka. Podobnie jak w przypadku bólu dolnej części pleców, jeśli towarzyszy mu krwawienie, a w dodatku uczucie ciągnięcia w dolnej części pleców– należy iść do lekarza. Jednak większość bólów brzucha jest zupełnie naturalna podczas ciąży, a pomóc może na przykład basen i odpoczynek w pozycji leżącej.

Opuchlizna kostek i palców u rąk

W ciąży zwiększa się znacznie objętość krwi, a to powoduje obrzęki, które mogą nasilić się podczas upałów. Aby sobie pomóc, należy zwracać uwagę na to, by unikać długotrwałej pozycji stojącej, warto też nabyć specjalne rajstopy, bezuciskowe, relaksujące, masujące nogi.

Swędzenie brzucha 

To nic strasznego, przyczyną jest wysuszona, napięta, ciągle rozciągana skóra. Tu pomogą kremy z tlenkiem cynku i wodą wapienną.

Żylaki i hemoroidy

Żylaki powstają na skutek mniejszej elastyczności żył oraz utrudnionego odpływu krwi z miednicy. Aby im przeciwdziałać, należy unikać bezruchu, wysokich obcasów, a nogi kłaść wysoko. No i dużo spacerować. Przed hemoroidami można się ustrzec dzięki zdrowej diecie i regularne wypróżnienia. Jeśli jednak się pojawią, warto sięgnąć po przepisane przez lekarza czopki i maści.

Wymienione dolegliwości niestety nie są jedynymi, które mogą „dopaść” kobietę w ciąży. Oczywiste jest częste oddawanie moczu, „za dwoje”, które sprzyja infekcjom, rozstępy na brzuchu, zgaga i zaparcia. Czasem zdarza się bardziej niepokojąca anemia czy upławy. Dolegliwości w ciąży bywają związane z obciążeniem genetycznym, jak żylaki, oraz oczywiście trybem życia zarówno przed, jak i w czasie ciąży.

Niezależenie jednak od tego, jak bardzo źle się czujesz, nie jesteś zwolniona z obowiązku dbania o siebie, ponieważ im twoja kondycja fizyczna będzie lepsza, tym szybciej wrócisz do formy po porodzie.. A przy okazji sama z sobą będziesz się lepiej czuła.