Receptomat | e-Recepta w 5 min

Tabletki na spóźniający się okres? Jak mogą pomóc? Sprawdź

Krwawienie menstruacyjne jest naturalną częścią życia zdrowej kobiet w wieku rozrodczym - będących po pokwitaniu, a jednocześnie przed menopauzą. Powszechnym problemem wielu z nich są jednak zaburzenia miesiączkowania, wśród których najczęściej obserwuje się opóźnienie miesiączki. W jej leczeniu stosuje się tabletki na brak okresu. Przyjmowanie jakich środków lekarz może zalecić pacjentce na wywołanie krwawienia?

Tabletki na spóźniający się okres

Leki:

  Spis treści

  Opóźnienie okresu - z czego może wynikać?

  Brak okresu w wielu przypadkach świadczy o zajściu w ciążę, dlatego też pierwszej kolejności kobieta, u której jest ona możliwa, powinna wykonać test ciążowy. Gdy wynik testu jest negatywny, a okres nadal się nie pojawia, warto zasięgnąć porady lekarza. Zwłaszcza, że zaburzenia miesiączkowania mogą być wywołane poważnymi chorobami - PCOS (zespół policystycznych jajników), nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, torbielami, endometriozą czy zrostami wewnątrzmacicznymi.

  Opóźnienie miesiączki może być również wywołane nadmiernym stresem, złą dietą, przyjmowaniem niektórych leków, a nawet zmianą klimatu. U młodych dziewczyn spóźniający się okres jest zjawiskiem całkowicie naturalnym, ponieważ dopiero mniej więcej po dwóch lat od pierwszej miesiączki cykl zaczyna się stabilizować. Zaburzenia miesiączkowania są normalne również u kobiet między 45. a 55. rokiem życia, które przechodzą menopauzę.

  Luteina na brak okresu

  Luteina - co to takiego?

  Luteina to syntetyczny progesteron, czyli hormon żeński pełniący bardzo ważną rolę w układzie hormonalnym kobiety. Dzięki niemu możliwa jest owulacja, implantacja zapłodnionego jaja i utrzymanie ciąży do czasu wytworzenia się łożyska. Luteina pozwala na wywołanie krwawienia. Stosuje się ją powszechnie w terapii kobiet cierpiących na zaburzenia miesiączkowania, ale nie tylko - jest wykorzystywana również w leczeniu niepłodności i poronień nawykowych.

  Jak działa?

  W pierwszej fazie cyklu stężenie progesteronu jest niskie i stopniowo wzrasta przed owulacją. Jeżeli w tym czasie dojdzie do zapłodnienia, produkcja progesteronu jest kontynuowana. Jeśli nie, zaczyna spadać i w efekcie pojawia się miesiączka. Dla kobiety szkodliwy jest zarówno nadmiar progesteronu, który sprzyja zatrzymywaniu wody w organizmie i występowaniu obrzęków, jak również niedobór progesteronu, który rozregulowuje cykl.

  Jak stosować luteinę?

  Po przeprowadzeniu niezbędnych badań lekarz przepisuje luteinę, którą można przyjmować dopochwowo (raz dziennie) lub doustnie (3 razy dziennie). W tym czasie wzrasta w organizmie stężenie progesteronu. Po 7. dniu należy odstawić luteinę - gdy poziom hormonu zmaleje, pojawi się miesiączka. W przypadku nieregularnych cykli ginekolog może zalecić pacjentce terapię luteiną, trwającą od 3 do 6 miesięcy.

  Cierpisz na zaburzenia miesiączkowania, które nie są wywołane zajściem w ciążę? Umów e-wizytę u ginekologa przez serwis Receptomat.pl. W trakcie konsultacji możesz otrzymać również e-receptę na bezpieczne leki stosowane na brak okresu.

  Zioła bez recepty na wywołanie okresu

  Z opóźnieniem miesiączki można walczyć nie tylko za pomocą luteiny, ale również aptecznych preparatów ziołowych na uregulowanie okresu. Środki te, dostępne bez recepty, stanowią w pełni bezpieczną alternatywę dla syntetycznych hormonów. Zawarte w nich roślinne ekstrakty nie wywołują niepożądanych skutków ubocznych. Przy zaburzonym cyklu miesiączkowym, można sięgnąć między innymi po ziołowe tabletki mające w swoim składzie ekstrakt z czarnych owoców niepokalanka mnisiego. Substancje zawarte w tych owocach powodują obniżenie poziomu prolaktyny we krwi, co z kolei pozwala na przywrócenie równowagi hormonalnej w organizmie kobiety.

  Aspiryna na opóźnienie miesiączki - na co uważać?

  Aspiryna zawiera kwas acetylosalicylowy, który oprócz działania przeciwbólowego, przeciwzapalnego i przeciwgorączkowego, rozrzedza też krew. Aby wywołać spóźniający się okres, należy przyjąć maksymalnie 2 tabletki aspiryny. Warto jednak wiedzieć, że ta metoda często jest nieskuteczna, a przedawkowanie aspiryny może spowodować groźny dla zdrowia krwotok.

  e-Konsultacja z Receptą Online

  Wypełnij formularz medyczny, aby
  rozpocząć e-konsultację lekarską w
  kilka minut
  bez wychodzenia z domu.

  Zniżka: do 30% taniej

  Rozpocznij e-Konsultację

  Receptomat