Receptomat | e-Recepta w 5 min

Dlaczego dochodzi do opóźnienia miesiączki? Poznaj możliwe przyczyny

Opóźnienie okresu to sytuacja, w której przynajmniej raz w życiu znalazła się prawdopodobnie każda miesiączkująca kobieta. Choć większość z nich podejrzewa w tym momencie ciążę, to warto wiedzieć, że brak okresu może nastąpić z różnych powodów. Co to znaczy, że okres się spóźnia? Dlaczego nie pojawia się krwawienie menstruacyjne? Jakie mogą być przyczyny zaburzenia miesiączkowania inne niż ciąża?przyczyny opóźnienia miesiączki

Spis treści

Pierwotny i wtórny brak okresu - czym jest?

Mówiąc o zaburzeniach miesiączkowania, możemy wyróżnić pierwotny i wtórny brak okresu. Pierwszy dotyczy dziewczyn w wieku 16-18 lat, u których nie rozpoczęło się jeszcze krwawienie menstruacyjne. W ich sytuacji konieczna jest konsultacja z lekarzem.

Wtórny brak miesiączki dotyczy natomiast kobiet, które do tej pory nie miały problemów z miesiączkowaniem, ale z jakiegoś powodu doszło do zaburzenia cyklu. W ich przypadku opóźnienie miesiączki nie jest jednorazowe, a występuje regularnie i również powinno być leczone. 

Prawidłowe cykle menstruacyjne. Kiedy mówimy o nieregularnym okresie?

Dla przypomnienia - cykl menstruacyjny trwa przeciętnie 28 dni. Za normę uznaje się, jeżeli okres występuje nie częściej niż co 21 dni i nie rzadziej niż co 36 dni, przy czym krwawienie powinno trwać nie krócej od dwóch i nie dłużej od siedmiu dni. W przypadku przekroczenia tych norm mamy do czynienia z nieregularnym okresem.

Opóźnienie miesiączki a test ciążowy

Po około tygodniu od możliwego zapłodnienia lub po dacie planowanej miesiączki, warto wykonać test ciążowy, który służy do stwierdzenia lub wykluczenia ciąży.

Zaburzenia miesiączkowania nie zawsze jednak są związane z ciążą, która poza brakiem okresu, daje wiele dodatkowych objawów. Należą do nich przede wszystkim: powiększenie i obrzmienie piersi, przebarwienia skórne na linii od pępka do spojenia łonowego. nudności i wymioty, częste oddawania moczu, zawroty głowy i omdlenia oraz zmiany samopoczucia.

Nie tylko ciąża. Jakie mogą być przyczyny zaburzenia miesiączkowania?

1. Stres

Stres, który towarzyszy nam w codziennym życiu, wpływa na nasz cykl miesiączkowy. W efekcie może powodować spóźnianie się okresu, a w skrajnych przypadkach jego zanik.

2. Nieprawidłowa dieta

Kobiety stosujące restrykcyjne diety odchudzające, mogą mieć problemy ze spóźniającym się okresem lub zanikiem krwawienia. Brak okresu może wynikać zarówno z niedowagi, jak i nadwagi.

3. Przyjmowanie leków

Nieregularna miesiączka czasami spowodowana jest także odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych, bo zaburza to gospodarkę hormonalną organizmu. Opóźnienie miesiączki bywa też skutkiem ubocznym niektórych środków psychotropowych lub leków na nadciśnienie.

4. Obciążenie organizmu

Choć umiarkowany wysiłek fizyczny jest bardzo ważny dla zdrowia, to zbyt intensywne ćwiczenia mogą spowodować nieprawidłowości hormonalne, które z kolei mogą prowadzić do zaburzeń miesiączkowania.

5. Zaburzenia hormonalne

Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać z szeregu schorzeń natury hormonalnej, między innymi: niedoczynności i nadczynności tarczycy, a także PCOS (zespół policystycznych jajników).

6. Dalekie podróże

Na brak miesiączki wpływają również rozregulowujące cykl dalekie, męczące podróże, w trakcie których dochodzi do zmiany strefy czasowej lub klimatycznej.

Zaburzenia miesiączkowania - jak uregulować okres?

Jednorazowe opóźnienie miesiączki nie powinno budzić naszego niepokoju. Jeśli jednak brak okresu zdarza się często lub trwa coraz dłużej, lepiej skonsultować się z lekarzem. Umów wizytę ze specjalistą szybko i wygodnie dzięki serwisowi Receptomat.pl - wybierając odpowiedni dla siebie termin spotkania.

Specjalista dopasowuje sposób leczenia zaburzeń miesiączkowania do zdiagnozowanej przyczyny braku okresu. Często u pacjentek stosowana jest farmakoterapia, w ramach której przyjmują one tabletki hormonalne, np. Provera. Bardzo ważną rolę w uregulowaniu okresu odgrywa zmiana nawyków żywieniowych, ograniczenie stresu i umiarkowana aktywność fizyczna.

e-Konsultacja z Receptą Online

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o opóźnieniu miesiączki: