Receptomat | e-Recepta w 5 min

Co może oznaczać spóźniająca się miesiączka? Podpowiadamy

Opóźnienie miesiączki spędza sen z powiek wielu kobietom, zwłaszcza tym, które nie planują w danym momencie dziecka. Czy brak okresu musi jednak oznaczać ciążę? Czym mogą być wywołane zaburzenia miesiączkowania? Ile może się spóźniać okres? Odpowiedzi w poniższym artykule!Co może oznaczać spóźniająca się miesiączka?

Spis treści

Prawidłowy cykl miesiączkowy - ile trwa?

Cykl miesięczny trwa średnio 28 dni, co oznacza, że co tyle dni u kobiet pojawia się krwawienie menstruacyjne. Prawidłowy cykl miesiączkowy wynosi nie mniej niż 21 i nie więcej niż 35 dni. Z kolei różnice pomiędzy długością kolejnych cykli nie powinny przekraczać 3-4 dni.

Spóźniający się okres - nie tylko oznaka ciąży

Przyczyny spóźniającego się okresu mogą być bardzo różne. Większość kobiet w pierwszej kolejności podejrzewa u siebie zajście w ciążę. Oprócz braku okresu, mogą o niej świadczyć również inne objawy, takie jak powiększenie i obrzmienie piersi, przebarwienia skórne od pępka do spojenia łonowego i na wargach sromowych, nudności i wymioty, częste oddawania moczu, zawroty głowy i omdlenia oraz wahania nastroju.

Dlatego w przypadku pań, które odbywają regularne stosunki seksualne, w pierwszej kolejności warto wykonać test ciążowy. W przypadku jego negatywnego wyniku, spóźniający się okres może oznaczać coś zupełnie innego.

Opóźnienie miesiączki - dojrzewanie i menopauza

Brak okresu może wynikać nie tylko z ciąży. Nieregularne miesiączki są typowe u młodych dziewczyn, u których dopiero niedawno wystąpiło pierwsze krwawienie. Do unormowania okresu w wielu przypadkach dochodzi dopiero po ok. 2 latach miesiączkowania.

Winnym opóźnienia miesiączki może być też dojrzały wiek kobiety i związane z nim nieuchronne procesy starzenia się organizmu. Brak okresu w przedziale wiekowym 45-55 lat jest objawem zbliżającej się menopauzy.

Czym może być spowodowane opóźnienie miesiączki?

Za zaburzenia miesiączkowania odpowiadają rozmaite czynniki. Należą do nich przede wszystkim:

 • stresowe sytuacje - nagłe lub długotrwałe,

 • infekcje intymne i ogólnoustrojowe,

 • zła dieta - zwłaszcza zbyt rygorystyczna, zakładająca spożywanie zbyt małej liczby kalorii,

 • nadwaga lub otyłość,

 • przemęczenie organizmu - na skutek przepracowania lub zbyt intensywnego wysiłku fizycznego,

 • przyjmowanie niektórych leków, w tym antydepresantów i leków na nadciśnienie tętnicze,

 • odstawienie tabletek antykoncepcyjnych,

 • choroby układu rozrodczego - w tym torbiele,

 • niewydolność wątroby lub nerek,

 • niektóre z chorób nowotworowych,

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej - niedoczynność lub nadczynność tarczycy i zespół policystycznych jajników,

 • podróże - zmiana strefy czasowej i klimatycznej.

Zaburzenia miesiączkowania. Ile może spóźniać się okres?

O zaburzeniach miesiączkowania możemy mówić w sytuacji, kiedy okres pojawia się zbyt rzadko, a odstępy pomiędzy krwawieniami menstruacyjnymi się nierówne. Jeśli opóźnienia w krwawieniach pojawiają się przy każdym bądź prawie każdym cyklu, mamy do czynienia z nieregularnym okresem.

Opóźnienie miesiączki może trwać kilka, kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt dni. Długość przerwy między kolejnymi krwawieniami zależy od przyczyny zaburzenia cyklu.

Trapi Cię spóźniający się okres? Jeśli zaburzenia miesiączkowania powtarzają się każdego miesiąca, nie lekceważ ich - mogą być objawem poważnych chorób. Umów szybko i wygodnie e-wizytę przez serwis Receptomat.pl. W jej trakcie możesz uzyskać również e-receptę na leki na uregulowanie okresu, np. Provera.

Brak okresu - co zrobić?

Brak okresu, o ile pojawia się jednorazowo, może być wynikiem chwilowego stresu, bieżącego przemęczenia czy zmiany diety. Jeśli natomiast doszło do całkowitego rozregulowania cyklu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W trakcie wizyty specjalista wykona USG i zleci oznaczenie hormonów płciowych, a w razie potrzeby skieruje pacjentkę do innego lekarza - na przykład do endokrynologa, w przypadku podejrzenia choroby tarczycy. 

Oprócz terapii hormonalnej, stosowanej przy zaburzeniach miesiączkowania, pacjentka powinna także zmienić styl życia na zdrowszy, co pozwoli na uregulowanie spóźniającego się okresu.

e-Konsultacja z Receptą Online

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Podobne wpisy o opóźnieniu miesiączki: