Receptomat | e-Recepta w 5 min

Co może oznaczać spóźniająca się miesiączka?

Opóźnienie miesiączki spędza sen z powiek wielu kobietom, zwłaszcza tym, które nie planują w danym momencie dziecka. Czy brak okresu musi jednak oznaczać ciążę? Czym mogą być wywołane zaburzenia miesiączkowania? Ile może się spóźniać okres? Odpowiedzi w poniższym artykule!

Prawidłowy cykl miesiączkowy - ile trwa?

Cykl miesięczny trwa średnio 28 dni, co oznacza, że co tyle dni u kobiet pojawia się krwawienie menstruacyjne. Prawidłowy cykl miesiączkowy wynosi nie mniej niż 21 i nie więcej niż 35 dni. Z kolei różnice pomiędzy długością kolejnych cykli nie powinny przekraczać 3-4 dni.

Spóźniający się okres - nie tylko oznaka ciąży

Przyczyny spóźniającego się okresu mogą być bardzo różne. Większość kobiet w pierwszej kolejności podejrzewa u siebie zajście w ciążę. Oprócz braku okresu, mogą o niej świadczyć również inne objawy, takie jak powiększenie i obrzmienie piersi, przebarwienia skórne od pępka do spojenia łonowego i na wargach sromowych, nudności i wymioty, częste oddawania moczu, zawroty głowy i omdlenia oraz wahania nastroju.

Dlatego w przypadku pań, które odbywają regularne stosunki seksualne, w pierwszej kolejności warto wykonać test ciążowy. W przypadku jego negatywnego wyniku, spóźniający się okres może oznaczać coś zupełnie innego.

Spóźniający się okres - co może oznaczać?

Opóźnienie miesiączki - dojrzewanie i menopauza

Brak okresu może wynikać nie tylko z ciąży. Nieregularne miesiączki są typowe u młodych dziewczyn, u których dopiero niedawno wystąpiło pierwsze krwawienie. Do unormowania okresu w wielu przypadkach dochodzi dopiero po ok. 2 latach miesiączkowania.

Winnym opóźnienia miesiączki może być też dojrzały wiek kobiety i związane z nim nieuchronne procesy starzenia się organizmu. Brak okresu w przedziale wiekowym 45-55 lat jest objawem zbliżającej się menopauzy.

Czym może być spowodowane opóźnienie miesiączki?

Za zaburzenia miesiączkowania odpowiadają rozmaite czynniki. Należą do nich przede wszystkim:

 • stresowe sytuacje - nagłe lub długotrwałe,

 • infekcje intymne i ogólnoustrojowe,

 • zła dieta - zwłaszcza zbyt rygorystyczna, zakładająca spożywanie zbyt małej liczby kalorii,

 • nadwaga lub otyłość,

 • przemęczenie organizmu - na skutek przepracowania lub zbyt intensywnego wysiłku fizycznego,

 • przyjmowanie niektórych leków, w tym antydepresantów i leków na nadciśnienie tętnicze,

 • odstawienie tabletek antykoncepcyjnych,

 • choroby układu rozrodczego - w tym torbiele,

 • niewydolność wątroby lub nerek,

 • niektóre z chorób nowotworowych,

 • zaburzenia gospodarki hormonalnej - niedoczynność lub nadczynność tarczycy i zespół policystycznych jajników,

 • podróże - zmiana strefy czasowej i klimatycznej.

Zaburzenia miesiączkowania. Ile może spóźniać się okres?

O zaburzeniach miesiączkowania możemy mówić w sytuacji, kiedy okres pojawia się zbyt rzadko, a odstępy pomiędzy krwawieniami menstruacyjnymi się nierówne. Jeśli opóźnienia w krwawieniach pojawiają się przy każdym bądź prawie każdym cyklu, mamy do czynienia z nieregularnym okresem.

Opóźnienie miesiączki może trwać kilka, kilkanaście, a w skrajnych przypadkach nawet kilkadziesiąt dni. Długość przerwy między kolejnymi krwawieniami zależy od przyczyny zaburzenia cyklu.

Trapi Cię spóźniający się okres? Jeśli zaburzenia miesiączkowania powtarzają się każdego miesiąca, nie lekceważ ich - mogą być objawem poważnych chorób. Umów szybko i wygodnie e-wizytę przez serwis Receptomat.pl. W jej trakcie możesz uzyskać również e-receptę na leki na uregulowanie okresu. 

Brak okresu - co zrobić?

Brak okresu, o ile pojawia się jednorazowo, może być wynikiem chwilowego stresu, bieżącego przemęczenia czy zmiany diety. Jeśli natomiast doszło do całkowitego rozregulowania cyklu, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem ginekologiem. W trakcie wizyty specjalista wykona USG i zleci oznaczenie hormonów płciowych, a w razie potrzeby skieruje pacjentkę do innego lekarza - na przykład do endokrynologa, w przypadku podejrzenia choroby tarczycy. 

Oprócz terapii hormonalnej, stosowanej przy zaburzeniach miesiączkowania, pacjentka powinna także zmienić styl życia na zdrowszy, co pozwoli na uregulowanie spóźniającego się okresu.

Receptomat

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat