Najważniejsze informacje:
To lek moczopędny na receptę, który umożliwia skuteczne pozbycie się nadmiaru wody z organizmu. Dowiedz się więcej o zastosowaniu i dawkowaniu leku z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl. Tam też zamówisz e-receptę na Spironol.
postać / dawka | Spironol 25 mg (tabletki), Spironol 50 mg (tabletki powlekane) |
substancja czynna | spironolakton (Spironolactonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zaburzenie nerek, wodobrzusze, hiperaldosteronizm pierwotny, nadciśnienie tętnicze |
podmiot odpowiedzialny | GEDEON RICHTER POLSKA Sp. z o.o., ul. Ks. J. Poniatowskiego 5, 05-825 Grodzisk Mazowiecki, Polska |
Lek Spironol objęty jest częściową i całkowitą refundacją dla pacjenta. Dostępny jest w dawce 25 mg w postaci tabletek w opakowaniach po 20 szt. i 100 szt. Drugi wariant zawierający 50 mg leku występuje w postaci tabletek powlekanych w opakowaniach po 30 szt. i 60 szt.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Jest to lek moczopędny oszczędzający potas, należy do grupy antagonistów aldosteronu.
Sprawdź opinie pacjentów o Spironol.
Substancją czynną leku jest spironolakton. Spironolakton hamuje jego działanie, które polega na regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej. Aldosteron nasila zwrotne wchłanianie jonów sodu i chloru w nerkach, co powoduje zatrzymanie wody w organizmie. Spironol, poprzez hamowanie działania aldosteronu, pozwala na pozbycie się nadmiaru wody z organizmu.
To lek moczopędny, który pozwala na pozbycie się nadmiaru płynów z organizmu, co pozwala na mniej intensywną pracę serca u pacjentów z zastoinową niewydolnością serca. Dodatkowa ilość wody jest wydalana z moczem.
Wskazania do stosowania leku Spironol:
Spironol - lek na obniżenie pulsu
Spironol przyjmowany jest również na nadciśnienie tętnicze - jako lek dodatkowy, w sytuacji, gdy pacjenci nie reagują wystarczająco na inne leki na obniżenie ciśnienia.
Lek jest przeznaczony dla dorosłych pacjentów. U dzieci i młodzieży może być podawany wyłącznie na wyraźne polecenie i pod kontrolą lekarza.
Do zamienników leku zawierających tę samą substancję czynną to m.in: Finospir, Verospiron, Spironol 100.
Inny lek m.in. na nadciśnienie tętnicze to np. Bisocard.
Substancją czynną leku jest spironolakton, należący do grupy leków moczopędnych hamujących działanie aldosteronu. Każda tabletka leku zawiera 25 mg spironolaktonu, a każda tabletka powlekana leku zawiera 50 mg substancji czynnej.
Pozostałe składniki to: skrobia ryżowa, laktoza jednowodna, sodu laurylosiarczan, talk, magnezu stearynian.
Schemat leczenia oraz dawki leku Spironol są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta ma podstawie rodzaju i nasilenia choroby. Zaleca się, aby tabletki przyjmować raz na dobę, najlepiej o podobnej porze, podczas posiłku.
Dawkowanie leku dla dorosłych waha się od 25 mg do 400 mg spironolaktonu na dobę, w zależności od nasilenia leczonej choroby. Podczas trwania leczenia zaleca się częste monitorowanie stężenia potasu i kreatyniny we krwi.
U pacjentów w podeszłym wieku rozpoczyna się od małej dawki początkowej, którą lekarz stopniowo zwiększa aż do oczekiwanego efektu terapeutycznego.
Dawki dla dzieci są ustalane indywidualnie dla każdego pacjenta, na podstawie rekomendacji lekarza i przeliczenia na masę ciała.
Terapię lekiem należy zakończyć stopniowo zmniejszając dawki leku. Warto ustalić z lekarzem zakończenie terapii oraz sposób zaprzestania stosowania leku.
Są sytuacje, w których pacjent nie powinien przyjmować leku Spironol:
Tabletki nie powinny być stosowane u dzieci i młodzieży, u których zdiagnozowano ciężką lub umiarkowaną niewydolność nerek.
Ważne, aby pacjent przed rozpoczęciem zażywania tabletek Spironol omówił z lekarzem następujące sytuacje:
Składniki różnych leków mogą wchodzić ze sobą w interakcje, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego zawsze przed rozpoczęciem leczenia z zastosowaniem leku Spironol należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich obecnie i ostatnio stosowanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Na które leki szczególnie warto zwrócić uwagę:
Należy unikać innych leków moczopędnych oszczędzających potas.
Stosowanie jakichkolwiek leków w ciąży i podczas karmienia piersią może mieć wpływ na bezpieczeństwo ciąży oraz zdrowie i prawidłowy rozwój dziecka. Dlatego jeżeli kobieta jest w ciąży lub w najbliższym czasie planuje mieć dziecko, powinna porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego leku.
Nie zaleca się, aby kobiety ciężarne oraz matki karmiące piersią stosowały ten lek moczopędny.
Przyjmowanie leku Spironol może wywołać działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta stosującego ten lek one wystąpią.
W przypadku, gdy pojawią się następujące działania niepożądane Spironol:
należy natychmiast zgłosić się po pomoc lekarską. Te działania niepożądane występują bardzo rzadko, jednak mogą mieć ciężki przebieg, zagrażający zdrowiu i życiu pacjenta.
Zwiększenie stężenia potasu we krwi może wystąpić częściej niż u 1 na 10 osób stosujących ten lek.
Częste działania niepożądane Spironol (mogą pojawić się u nie więcej niż u 1 na 10 pacjentów):
O innych, rzadziej występujących skutkach ubocznych, które mogą pojawić się podczas zażywania tabletek Spironol, można dowiedzieć się z ulotki dla pacjenta.
Lek należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25°C, w miejscu, które jest niewidoczne i niedostępne dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Spironol.
Pacjent może wybrać dowolną porę dnia na przyjmowanie leku. Ważne, aby robić to codziennie o podobnej porze, w trakcie posiłku.
Tak jak w przypadku wielu innych leków, nie zaleca się picia alkoholu w jakiejkolwiek formie w trakcie ich stosowania. Alkohol może bowiem wchodzić w interakcję ze składnikami leków i wpływać na ich wchłanianie i bezpieczeństwo stosowania.
Pozbycie się nadmiaru wody z organizmu powoduje stopniowy spadek masy ciała pacjenta. Trzeba jednak pamiętać, że spadek wagi jest efektem ubocznym i nie należy traktować leku jako środka na odchudzanie.
Na polskim rynku obecnie nie ma leku z tą samą substancją czynną i dostępnego bez recepty.