Lek stosowany jest na poprawę krążenia mózgowego, także w przypadku zaburzeń krążenia w oku oraz w uchu środkowym. Preparat jest pomocny także w czasie leczenia po udarze niedokrwiennym mózgu. Na co i jak stosować lek Cavinton? Jak go dawkować i jaka jest jego cena? Dowiesz się tego z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, rozpocznij telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać receptę na Cavinton.
Winpocetyna zawarta w roztworze do infuzji i w tabletkach Cavinton ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń krążenia krwi w mózgu, m.in. niewydolności krążenia mózgowego, zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym czy w czasie rekonwalescencji po udarze niedokrwiennym.
dawki / postać: Cavinton 5 mg (tabletki), 5 mg/ml (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji)
substancja czynna: winpocetyna (Vinpocetinum)
kategoria: Zaburzenia krążenia mózgowego
podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapeszt, Węgry.
Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego jego cena może nieco różnić się w zależności od apteki. Może też ulec zmianie w przyszłości.
Cavinton tabletki 5 mg - cena za opakowanie 50 szt. wynosi około 16-22 zł.
Cavinton 5 mg/ml 10 amp. po 2 ml - cena wynosi od ok. 50 do 60 zł.
Substancją czynną leku jest winpocetyna. Jest to związek o złożonym mechanizmie działania, Cavinton znajduje zastosowanie w leczeniu lub łagodzeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia krwi w mózgu.
Winpocetyna to pochodna alkaloidu eburnameniny, która rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, naczynia w siatkówce oka oraz w uchu wewnętrznym. Łagodzi objawy neurologiczne spowodowane niedostatecznym ukrwieniem ośrodkowego układu nerwowego.
Winpocetyna jest substancją czynną leku.
Pozostałe składniki tabletek to: krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.
Pozostałe składniki koncentratu do przygotowania roztworu do wstrzykiwań to: kwas askorbowy, sodu pirosiarczyn (E223), kwas winowy, alkohol benzylowy, sorbitol (E 420), woda do wstrzykiwań.
Lek Cavinton jest stosowany w następujących wskazaniach:
łagodzenie objawów psychicznych i neurologicznych niewydolności krążenia mózgowego;
leczenie przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka;
leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia naczyniopochodnego;
leczenie zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.
Lek Cavinton dla seniora może być przeznaczony, jeśli specjalista uzna, że jest odpowiednim lekiem w konkretnych dolegliwościach.
Lek przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów.
Lekarz na podstawie nasilenia dolegliwości i stanu pacjenta określa najlepiej dopasowane dawkowanie leku. Należy stosować się do wytycznych specjalisty.
Zazwyczaj zalecana dawka to 1-2 tabletki (5-10 mg) zażywane 3 razy na dobę (15-30 mg). Następnie dawka podtrzymująca to 1 tabletka 3 razy na dobę. Warto pamiętać, aby tabletki przyjmować po posiłkach.
Ważne! Lek podaje się wyłącznie w powolnym wlewie kroplowym (szybkość maksymalnie 80 kropli/minutę). Lek podawany jest zazwyczaj przez fachowy personel medyczny. Nie należy podawać leku we wstrzyknięciu domięśniowym ani dożylnie.
Lekarz na podstawie rodzaju i nasilenia dolegliwości oraz masy ciała ustala dawkowanie. Zazwyczaj po zakończeniu terapii dożylnej specjalista zaleca kontynuowanie leczenia tabletkami.
W niektórych przypadkach nie należy stosować leku Cavinton:
gdy pacjent ma uczulenie na winpocetynę lub inny składnik leku;
gdy pacjentka jest w ciąży lub w czasie karmienia piersią;
gdy pacjentka może zajść w ciążę (jest w wieku rozrodczym i nie stosuje antykoncepcji);
gdy pacjent zmaga się z chorobami serca, np. dotyczy go ciężka niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca lub ciężkie zaburzenia rytmu serca;
w przebiegu ostrej fazy udaru krwotocznego.
Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić to z lekarzem. Dotyczy to szczególnie:
osób z podwyższonym ciśnieniem środczaszkowym;
pacjentów stosujących leki przeciwarytmiczne;
pacjentów z niemiarowością i zespołem wydłużonego odcinka QT.
Składniki różnych jednocześnie stosowanych leków mogą oddziaływać na siebie, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.
Badania kliniczne nie wykazują interakcji z lekami beta-adrenolitycznymi, takimi jak: kloranolol, pindolol oraz klopamid, glibenklamid (lek stosowany w cukrzycy), digoksyna (lek stosowany w niewydolności krążenia pochodzenia sercowego, w zaburzeniach rytmu serca), acenokumarol lub hydrochlorotiazyd (lek moczopędny stosowany w nadciśnieniu tętniczym, obrzękach w niewydolności serca).
W pojedynczych przypadkach winpocetyna wzmaga działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi) α-metylodopy (lek stosowany w nadciśnieniu tętniczym).
Należy zachować ostrożność stosując Cavinton jednocześnie z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, oraz z lekami przeciwarytmicznymi (leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca) i przeciwzakrzepowymi (leki zmniejszające krzepliwość krwi).
Nie należy stosować leku Cavinton w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Dotyczy to także kobiet, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują mieć dziecko w najbliższym czasie.
Ważne, aby kobiety w wieku rozrodczym podczas stosowania leku Cavinton stosowały skuteczne metody antykoncepcyjne.
Tak jak każdy inny lek, także ten może wywoływać działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią.
Jeżeli u pacjenta pojawią się którekolwiek z poniższych poważnych działań niepożądanych Cavinton, wówczas należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem:
uczucie nieregularnego lub szybkiego bicia serca;
znaczne zmiany ciśnienia krwi.
Inne skutki uboczne leku w postaci płynu do infuzji to:
pojawiające się często: uderzenia krwi do głowy, zmiany ciśnienia krwi, zapalenie żył;
występujące niezbyt często: zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, osłabienie i pocenie się; zmiany w zapisie EKG (obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT), częstoskurcz i dodatkowy skurcz serca; nudności, zgaga i suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne odczyny skórne;
występujące rzadko: bóle brzucha, leukopenia.
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.
Roztwór do infuzji należy zużyć w ciągu 3 godzin od przygotowania.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cavinton.
Długość leczenia zależna jest od rodzaju dolegliwości i reakcji pacjenta na leczenie. Lekarz decyduje, jak długo należy zażywać te tabletki. W przypadku roztworu do infuzji leczenie trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni.
Nie jest to bezpośrednie wskazanie do stosowania leku. Jeśli natomiast jest to konsekwencja zaburzenia pochodzenia naczyniowego w ośrodkowym układzie nerwowym, to lekarz może zalecić stosowanie tego leku.
Oba leki zawierają tę samą substancję czynną (winpocetynę), oba są dostępne wyłącznie na receptę. Cavinton zawiera 5 mg winpocetyny, zaś Cavinton Forte ma jej dwa razy więcej, czyli 10 mg w jednej tabletce.