Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
e-Konsultacja z Receptą Online

Cavinton

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Cavinton

Lek stosowany jest na poprawę krążenia mózgowego, także w przypadku zaburzeń krążenia w oku oraz w uchu środkowym. Preparat jest pomocny także w czasie leczenia po udarze niedokrwiennym mózgu. Na co i jak stosować lek Cavinton? Jak go dawkować i jaka jest jego cena? Dowiesz się tego z opisu poniżej i z ulotki producenta. Jeśli masz pytania, rozpocznij telekonsultację ze specjalistą na Receptomat.pl, tam też możesz uzyskać receptę na Cavinton.

Spis treści

Cavinton – informacje o leku

Winpocetyna zawarta w roztworze do infuzji i w tabletkach Cavinton ma zastosowanie w leczeniu zaburzeń krążenia krwi w mózgu, m.in. niewydolności krążenia mózgowego, zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym czy w czasie rekonwalescencji po udarze niedokrwiennym.

 • dawki / postać: Cavinton 5 mg (tabletki), 5 mg/ml (koncentrat do sporządzania roztworu do infuzji)

 • substancja czynna: winpocetyna (Vinpocetinum)

 • kategoria: Zaburzenia krążenia mózgowego

 • podmiot odpowiedzialny i wytwórca: Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapeszt, Węgry.

Cavinton - ulotka dla pacjenta

Cavinton - charakterystyka produktu leczniczego (ChPL)

Ile kosztuje lek Cavinton? Cena, refundacja

Lek nie jest w tym momencie objęty refundacją, dlatego jego cena może nieco różnić się w zależności od apteki. Może też ulec zmianie w przyszłości.

Cavinton tabletki 5 mg - cena za opakowanie 50 szt. wynosi około 16-22 zł.

Cavinton 5 mg/ml 10 amp. po 2 ml - cena wynosi od ok. 50 do 60 zł.

Cavinton - opis i właściwości, jak działa

Substancją czynną leku jest winpocetyna. Jest to związek o złożonym mechanizmie działania, Cavinton znajduje zastosowanie w leczeniu lub łagodzeniu objawów związanych z zaburzeniami krążenia krwi w mózgu.

Winpocetyna to pochodna alkaloidu eburnameniny, która rozszerza naczynia krwionośne, zwiększa przepływ krwi przez naczynia mózgowe, naczynia w siatkówce oka oraz w uchu wewnętrznym. Łagodzi objawy neurologiczne spowodowane niedostatecznym ukrwieniem ośrodkowego układu nerwowego.

Cavinton - zamienniki

Inne leki na receptę zawierające tę samą substancję czynną to: Cavinton Forte 10 mg, Vicebrol, Vincetan, Vinpoton, Vinpoven.

Inne popularne leki w naszej bazie to m.in. Duomox.

Cavinton – skład leku

Winpocetyna jest substancją czynną leku. 

Pozostałe składniki tabletek to: krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, talk, skrobia kukurydziana, laktoza jednowodna.

Pozostałe składniki koncentratu do przygotowania roztworu do wstrzykiwań to: kwas askorbowy, sodu pirosiarczyn (E223), kwas winowy, alkohol benzylowy, sorbitol (E 420), woda do wstrzykiwań.

Stosowanie leku – na co i dla kogo

Lek Cavinton jest stosowany w następujących wskazaniach:

 • łagodzenie objawów psychicznych i neurologicznych niewydolności krążenia mózgowego;

 • leczenie przewlekłych zaburzeń krążenia w naczyniówce i siatkówce oka;

 • leczenie przewlekłej niewydolności krążenia mózgowego, w tym stanów po udarze niedokrwiennym i otępienia naczyniopochodnego;

 • leczenie zaburzeń słuchu o podłożu naczyniowym.

Lek Cavinton dla seniora może być przeznaczony, jeśli specjalista uzna, że jest odpowiednim lekiem w konkretnych dolegliwościach.

Lek przeznaczony jest dla dorosłych pacjentów.

Cavinton – dawkowanie

Lekarz na podstawie nasilenia dolegliwości i stanu pacjenta określa najlepiej dopasowane dawkowanie leku. Należy stosować się do wytycznych specjalisty. 

Jak stosować tabletki Cavinton?

Zazwyczaj zalecana dawka to 1-2 tabletki (5-10 mg) zażywane 3 razy na dobę (15-30 mg). Następnie dawka podtrzymująca to 1 tabletka 3 razy na dobę. Warto pamiętać, aby tabletki przyjmować po posiłkach.

Podawanie leku Cavinton w formie płynu do wstrzykiwań

Ważne! Lek podaje się wyłącznie w powolnym wlewie kroplowym (szybkość maksymalnie 80 kropli/minutę). Lek podawany jest zazwyczaj przez fachowy personel medyczny. Nie należy podawać leku we wstrzyknięciu domięśniowym ani dożylnie. 

Lekarz na podstawie rodzaju i nasilenia dolegliwości oraz masy ciała ustala dawkowanie. Zazwyczaj po zakończeniu terapii dożylnej specjalista zaleca kontynuowanie leczenia tabletkami.

Cavinton – przeciwwskazania, środki ostrożności

W niektórych przypadkach nie należy stosować leku Cavinton:

 • gdy pacjent ma uczulenie na winpocetynę lub inny składnik leku;

 • gdy pacjentka jest w ciąży lub w czasie karmienia piersią;

 • gdy pacjentka może zajść w ciążę (jest w wieku rozrodczym i nie stosuje antykoncepcji);

 • gdy pacjent zmaga się z chorobami serca, np. dotyczy go ciężka niewydolność krążenia, choroba niedokrwienna serca lub ciężkie zaburzenia rytmu serca;

 • w przebiegu ostrej fazy udaru krwotocznego.

Przed rozpoczęciem leczenia należy omówić to z lekarzem. Dotyczy to szczególnie:

 • osób z podwyższonym ciśnieniem środczaszkowym;

 • pacjentów stosujących leki przeciwarytmiczne;

 • pacjentów z niemiarowością i zespołem wydłużonego odcinka QT.

Interakcja z innymi lekami

Składniki różnych jednocześnie stosowanych leków mogą oddziaływać na siebie, co może wpływać na ich skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Dlatego należy powiedzieć lekarzowi o wszystkich ostatnio i obecnie zażywanych lekach, także tych dostępnych bez recepty.

Badania kliniczne nie wykazują interakcji z lekami beta-adrenolitycznymi, takimi jak: kloranolol, pindolol oraz klopamid, glibenklamid (lek stosowany w cukrzycy), digoksyna (lek stosowany w niewydolności krążenia pochodzenia sercowego, w zaburzeniach rytmu serca), acenokumarol lub hydrochlorotiazyd (lek moczopędny stosowany w nadciśnieniu tętniczym, obrzękach w niewydolności serca).

W pojedynczych przypadkach winpocetyna wzmaga działanie hipotensyjne (obniżające ciśnienie tętnicze krwi) α-metylodopy (lek stosowany w nadciśnieniu tętniczym).

Należy zachować ostrożność stosując Cavinton jednocześnie z lekami działającymi na ośrodkowy układ nerwowy, oraz z lekami przeciwarytmicznymi (leki stosowane w zaburzeniach rytmu serca) i przeciwzakrzepowymi (leki zmniejszające krzepliwość krwi).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Nie należy stosować leku Cavinton w ciąży oraz w czasie karmienia piersią. Dotyczy to także kobiet, które przypuszczają, że mogą być w ciąży lub planują mieć dziecko w najbliższym czasie.

Ważne, aby kobiety w wieku rozrodczym podczas stosowania leku Cavinton stosowały skuteczne metody antykoncepcyjne. 

Cavinton - skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może wywoływać działania niepożądane, choć nie u każdego pacjenta one wystąpią.

Jeżeli u pacjenta pojawią się którekolwiek z poniższych poważnych działań niepożądanych Cavinton, wówczas należy przerwać stosowanie leku i jak najszybciej skontaktować się z lekarzem:

 • uczucie nieregularnego lub szybkiego bicia serca;

 • znaczne zmiany ciśnienia krwi.

Inne skutki uboczne leku w postaci płynu do infuzji to:

 • pojawiające się często: uderzenia krwi do głowy, zmiany ciśnienia krwi, zapalenie żył;

 • występujące niezbyt często: zaburzenia snu, zawroty i bóle głowy, osłabienie i pocenie się; zmiany w zapisie EKG (obniżenie odcinka ST, wydłużenie odcinka QT), częstoskurcz i dodatkowy skurcz serca; nudności, zgaga i suchość w jamie ustnej, zwiększenie aktywności enzymów wątrobowych, alergiczne odczyny skórne;

 • występujące rzadko: bóle brzucha, leukopenia.

Przechowywanie leku

Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Roztwór do infuzji należy zużyć w ciągu 3 godzin od przygotowania. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Cavinton.

Cavinton – jak długo stosować? Po jakim czasie widać poprawę?

Długość leczenia zależna jest od rodzaju dolegliwości i reakcji pacjenta na leczenie. Lekarz decyduje, jak długo należy zażywać te tabletki. W przypadku roztworu do infuzji leczenie trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni.

Czy Cavinton na ból głowy można stosować?

Nie jest to bezpośrednie wskazanie do stosowania leku. Jeśli natomiast jest to konsekwencja zaburzenia pochodzenia naczyniowego w ośrodkowym układzie nerwowym, to lekarz może zalecić stosowanie tego leku.

Czym się różni lek Cavinton od Cavinton Forte 10 mg?

Oba leki zawierają tę samą substancję czynną (winpocetynę), oba są dostępne wyłącznie na receptę. Cavinton zawiera 5 mg winpocetyny, zaś Cavinton Forte ma jej dwa razy więcej, czyli 10 mg w jednej tabletce.

Inne najpopularniejsze leki: