Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Verospiron

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Verospiron

Najważniejsze informacje:

 • Verospiron to tabletki na receptę na usunięcie wody z organizmu. Występują również w postaci kapsułek twardych. Mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci.
 • Verospiron zawiera spironolakton, który jest substancją moczopędną. Kurację tym lekiem wprowadza się w przypadku występowania takich schorzeń jak np. zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie, obrzęki w zespole nerczycowym. 

Chcesz wiedzieć więcej o leku Verospiron  jego działaniu, cenie, dawkowaniu i skutkach ubocznych? Sięgnij do opisu produktu w serwisie Receptomat.pl, który umożliwia pacjentom nie tylko korzystanie z bazy leków, ale również odbycie konsultacji z lekarzem. Podczas wizyty online specjalista może wystawić e-receptę na Verospiron.

postać / dawka
tabletki (25 mg) oraz kapsułki twarde (50 mg, 100 mg)
substancja czynna
spironolakton (Spironolactonum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wodobrzusze, zespół nerczycowy
podmiot odpowiedzialny
Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapeszt, Węgry

Informacje o leku - do pobrania:

 • Verospiron tabletki - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Verospiron kapsułki - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Verospiron tabletki - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

 • Verospiron kapsułki - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Verospiron? Cena, refundacja

Verospiron należy do grupy leków refundowanych przez NFZ, a w przypadku leków refundowanych ceny są uregulowane ustawowo (takie same w każdej aptece):

 • Verospiron 25 mg (20 tabletek) – cena 100%: 5,92 zł, cena po refundacji: 3,46 zł,
 • Verospiron 50 mg (30 kapsułek) – cena 100%: 12,15 zł, cena po refundacji: 4,79 zł,
 • Verospiron 50 mg (30 kapsułek) – cena 100%: 21,07 zł, cena po refundacji: 6,34 zł.

Verospiron – co to za lek, na co i dla kogo

Verospiron to lek o właściwościach moczopędnych (diuretyk), zwany potocznie lekiem odwadniającym. Jego działanie koncentruje się w kanalikach nerkowych, gdzie substancja czynna tego preparatu – spironolakton – hamuje wchłanianie zwrotne wody i jonów sodu oraz wydalanie jonów potasu i jonów wodorowych. 

Spironolakton zwiększa diurezę, czyli objętość moczu, a tym samym obniża ciśnienie tętnicze. Verospiron dobrze wchłania się po przyjęciu drogą doustną. Największe działanie na nerki wykazuje po 7 godz. od zażycia (działanie to utrzymuje się przez co najmniej dobę). 

Sprawdź opinie pacjentów o Verospiron.

Verospiron – wskazania

Wskazaniem do stosowania leku Verospiron jest nadmiar wody w organizmie (manifestujący się m.in. opuchlizną kostek i obrzękami całego ciała), który może towarzyszyć różnym stanom chorobowym, jak np.:

 • zastoinowa niewydolność serca,
 • ciężka niewydolność serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • zespół nerczycowy,
 • hiperaldosteronizm pierwotny,
 • wodobrzusze związane m.in. z marskością wątroby i niektórymi nowotworami.

Preparat, na zalecenie lekarza, może być stosowany przez pacjentów w różnym wieku (w tym dla dzieci i osoby starsze). 

Verospiron – zamienniki leku

Verospiron ma kilka zamienników (zawierających tę samą substancję czynną w takiej samej dawce). Niektóre z nich są refundowane. Pod międzynarodową nazwą spironolactone – oprócz kapsułek i tabletek Verospiron – kryją się takie produkty lecznicze jak Finospir, Spironol, Spironolacton i Ismian.

Inny lek na nadciśnienie tętnicze to m.in. Novothyral.

Verospiron – skład leku

Verospiron w postaci tabletek zawiera: spironolakton, krzemionkę koloidalną bezwodną, stearynian magnezu, skrobię kukurydzianą, talk i laktozę jednowodną. 

Preparat w formie kapsułek twardych składa się ze: spironolaktonu, laurylosiarczanu sodu, stearynianu magnezu, skrobi kukurydzianej, laktozy jednowodnej, żółcieni pomarańczowej (E 110), żółcieni chinolinowej (E 104), dwutlenku tytanu (E 171), żelatyny.

Verospiron – dawkowanie

Verospiron – jako lek na receptę – powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Przedziały podawane w ulotce informacyjnej czy charakterystyce produktu leczniczego mogą być jednak punktem odniesienia. Dawki sugerowane wyglądają następująco:

 • dla osób dorosłych: 25–200 mg na dobę (w zależności m.in. od rodzaju schorzenia),
 • dla osób w podeszłym wieku: od minimalnej dawki początkowej do większych dawek (w razie potrzeby i przy braku przeciwwskazań),
 • dla dzieci: 1–3 mg na kg masy ciała (w 1 dawce lub 2–4 dawkach podzielonych; u dzieci stosuje się lek w postaci tabletek, a nie kapsułek twardych).

W większości przypadków dawkę dobową leku Verospiron przyjmuje się jako dawkę pojedynczą lub w 2 dawkach podzielonych – w trakcie posiłku (pierwszą lub całkowitą najlepiej w trakcie jedzenia śniadania). Jeśli nie ma takiej konieczności, preparatu nie należy stosować długotrwale.

Verospiron – przeciwwskazania, środki ostrożności

Podczas stosowania leku Verospiron należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ preparat może doprowadzić do groźnego dla zdrowia zwiększenia stężenia potasu we krwi (szczególnie u chorych na porfirię i kobiet w ciąży). Do ciężkiej hiperkaliemii prowadzi zwłaszcza jednoczesne stosowanie Verospironu i środków uzupełniających potas, a także spożywanie dużej ilości produktów o wysokiej zawartości potasu. Jeśli u pacjenta zachodzi zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkaliemii, w czasie leczenia Verospironem konieczne jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych. 

Leku nie powinny przyjmować osoby z:

 • uczuleniem na spironolakton lub inny składnik preparatu,
 • hiperkaliemią,
 • chorobą Addisona,
 • ciężką niewydolnością nerek,
 • trudnościami w oddawaniu moczu.

Przeciwwskazaniami są też:

 • zażywanie leków uzupełniających potas,
 • leczenie wysokiego ciśnienia krwi eplerenonem,
 • karmienie piersią.

Przed włączeniem leczenia specjalista powinien znać historię chorobową pacjenta, a zwłaszcza wiedzieć o schorzeniach związanych z funkcjonowaniem nerek i wątroby oraz z gospodarką cukrową. 

Interakcje z innymi lekami

Przed rozpoczęciem kuracji Verospironem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach – nawet jeśli są to preparaty dostępne bez recepty. Spironolakton może wchodzić w reakcje z wieloma substancjami, m.in.:

 • lekami immunosupresyjnymi (np. cyklosporyną, takrolimusem),
 • lekami przeciwnadciśnieniowymi (np. inhibitorami ACE, triazotanem glicerolu, antagonistami aldosteronu i receptora angiotensyny II),
 • lekami przeciwzakrzepowymi (np. heparyną, pochodnymi kumaryny),
 • lekami nasercowymi (np. digoksyną),
 • lekami przeciwhistaminowymi (np. terfenadyną),
 • lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas,
 • suplementami diety zawierającymi potas,
 • niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi,
 • trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi i lekami przeciwpsychotycznymi,
 • kolestyraminą i chlorkiem amonowym,
 • aminami presyjnymi (np. noradrenaliną),
 • kortykosteroidami.

W przypadku zażywania wymienionych leków równocześnie z Verospironem konieczna może być zmiana schematu leczenia, polegająca np. na dostosowaniu dawkowania lub wyborze preparatu z inną substancją czynną. Więcej szczegółów dotyczących interakcji Verospironu z różnymi farmaceutykami można znaleźć w charakterystyce produktu leczniczego i ulotce dołączonej do opakowania. 

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Spironolakton, a także jego metabolity mogą przenikać przez łożysko, dlatego stosowanie Verospironu przez kobiety ciężarne jest możliwe tylko w sytuacjach, gdy zdaniem lekarza przewidywane korzyści z leczenia przeważają nad ryzykiem. 

Metabolity spironolaktonu wykryto w mleku kobiecym, w związku z czym karmienie piersią i jednoczesne stosowanie leku jest przeciwwskazane. W przypadku włączenia kuracji Verospironem należy zmienić sposób karmienia dziecka.

Verospiron – skutki uboczne

Możliwe jest wystąpienie różnorakich skutków ubocznych stosowania leku Verospiron. 

Działania niepożądane leku Verospiron, które pojawiają się bardzo często (ale nie u wszystkich pacjentów) to: hiperkaliemia, zaburzenia rytmu serca, a także zaburzenia ze strony układu rozrodczego i piersi (problemy z erekcją, osłabienie libido, powiększenie, tkliwość i ból piersi, ginekomastia, nieregularne miesiączki). 

Często zgłaszane są też nudności i wymioty oraz trwałe upośledzenie płodności (w przypadku zażywania dawek powyżej 450 mg dziennie). 

Niezbyt często na skutek stosowania tego preparatu zdarzają się zaburzenia świadomości (splątanie), senność, bóle głowy, zmęczenie i złe samopoczucie ogólne. 

Pozostałe skutki uboczne leczenia Verospironem, wymienione w ulotce dla pacjenta, należą do rzadkości.

Przechowywanie leku

Producent nie podaje szczególnych zaleceń co do przechowywania leku Verospiron. Zalecane jest jednak umieszczenie go w miejscu, do którego dostępu nie mają dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Verospiron.

Czy można kupić Verospiron bez recepty?

Verospiron to tabletki moczopędne na receptę – nie ma możliwości kupienia ich w aptece bez przepisu lekarza.

Verospiron na odchudzanie. Czy lek pomaga pozbyć się zbędnych kilogramów?

Celem stosowania Verospironu jest odprowadzenie nadmiaru wody z organizmu. Wskutek zlikwidowania obrzęku dochodzi do zmniejszenia masy ciała. Preparat nie wspomaga jednak redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego nie należy traktować go jako leku na odchudzanie.

Czy można stosować lek Verospiron na wypadanie włosów?

Przyjmowanie preparatu Verospiron pośrednio może przyczyniać się do zażegnania problemu wypadających włosów, ponieważ spironolakton wykazuje działanie antyandrogenne, a podwyższony poziom androstendionu należy do głównych przyczyn łysienia. Jednocześnie jednak wypadanie włosów wymieniane jest wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych leczenia Verospironem. Wpływ preparatu na ilość owłosienia bywa zatem różny i to od decyzji lekarza zależy, czy pacjent powinien go stosować, jeśli wypadające włosy są jedynym wskazaniem do rozpoczęcia kuracji.

Jakie jest działanie leku Verospiron na trądzik?

Spironolakton zawarty w leku Verospiron to substancja stosowana w terapii trądziku, zwłaszcza u kobiet ze zmianami trądzikowymi występującymi cyklicznie (powiązanymi z cyklem miesiączkowym). Spironolakton wywiera wpływ na gospodarkę hormonalną – blokuje działanie androgenów, które sprawiają, że dochodzi m.in. do zwiększonej produkcji sebum i namnażania się bakterii sprzyjających powstawaniu wyprysków. 

Verospiron a alkohol. Czy dozwolone jest picie napojów alkoholowych podczas stosowania leku?

W czasie przyjmowanie leku Verospiron nie należy pić alkoholu, który w połączeniu ze spironolaktonem może zwiększać niedociśnienie ortostatyczne.

Inne popularne leki na nadciśnienie: