Najważniejsze informacje:
Chcesz wiedzieć więcej o leku Verospiron – jego działaniu, cenie, dawkowaniu i skutkach ubocznych? Sięgnij do opisu produktu w serwisie Receptomat.pl, który umożliwia pacjentom nie tylko korzystanie z bazy leków, ale również odbycie konsultacji z lekarzem. Podczas wizyty online specjalista może wystawić e-receptę na Verospiron.
postać / dawka | tabletki (25 mg) oraz kapsułki twarde (50 mg, 100 mg) |
substancja czynna | spironolakton (Spironolactonum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | zastoinowa niewydolność serca, nadciśnienie tętnicze, wodobrzusze, zespół nerczycowy |
podmiot odpowiedzialny | Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapeszt, Węgry |
Verospiron należy do grupy leków refundowanych przez NFZ, a w przypadku leków refundowanych ceny są uregulowane ustawowo (takie same w każdej aptece):
Verospiron to lek o właściwościach moczopędnych (diuretyk), zwany potocznie lekiem odwadniającym. Jego działanie koncentruje się w kanalikach nerkowych, gdzie substancja czynna tego preparatu – spironolakton – hamuje wchłanianie zwrotne wody i jonów sodu oraz wydalanie jonów potasu i jonów wodorowych.
Spironolakton zwiększa diurezę, czyli objętość moczu, a tym samym obniża ciśnienie tętnicze. Verospiron dobrze wchłania się po przyjęciu drogą doustną. Największe działanie na nerki wykazuje po 7 godz. od zażycia (działanie to utrzymuje się przez co najmniej dobę).
Sprawdź opinie pacjentów o Verospiron.
Wskazaniem do stosowania leku Verospiron jest nadmiar wody w organizmie (manifestujący się m.in. opuchlizną kostek i obrzękami całego ciała), który może towarzyszyć różnym stanom chorobowym, jak np.:
Preparat, na zalecenie lekarza, może być stosowany przez pacjentów w różnym wieku (w tym dla dzieci i osoby starsze).
Verospiron ma kilka zamienników (zawierających tę samą substancję czynną w takiej samej dawce). Niektóre z nich są refundowane. Pod międzynarodową nazwą spironolactone – oprócz kapsułek i tabletek Verospiron – kryją się takie produkty lecznicze jak Finospir, Spironol, Spironolacton i Ismian.
Inny lek na nadciśnienie tętnicze to m.in. Novothyral.
Verospiron w postaci tabletek zawiera: spironolakton, krzemionkę koloidalną bezwodną, stearynian magnezu, skrobię kukurydzianą, talk i laktozę jednowodną.
Preparat w formie kapsułek twardych składa się ze: spironolaktonu, laurylosiarczanu sodu, stearynianu magnezu, skrobi kukurydzianej, laktozy jednowodnej, żółcieni pomarańczowej (E 110), żółcieni chinolinowej (E 104), dwutlenku tytanu (E 171), żelatyny.
Verospiron – jako lek na receptę – powinien być dawkowany zgodnie z zaleceniami lekarza. Przedziały podawane w ulotce informacyjnej czy charakterystyce produktu leczniczego mogą być jednak punktem odniesienia. Dawki sugerowane wyglądają następująco:
W większości przypadków dawkę dobową leku Verospiron przyjmuje się jako dawkę pojedynczą lub w 2 dawkach podzielonych – w trakcie posiłku (pierwszą lub całkowitą najlepiej w trakcie jedzenia śniadania). Jeśli nie ma takiej konieczności, preparatu nie należy stosować długotrwale.
Podczas stosowania leku Verospiron należy pamiętać o zachowaniu ostrożności, ponieważ preparat może doprowadzić do groźnego dla zdrowia zwiększenia stężenia potasu we krwi (szczególnie u chorych na porfirię i kobiet w ciąży). Do ciężkiej hiperkaliemii prowadzi zwłaszcza jednoczesne stosowanie Verospironu i środków uzupełniających potas, a także spożywanie dużej ilości produktów o wysokiej zawartości potasu. Jeśli u pacjenta zachodzi zwiększone ryzyko wystąpienia hiperkaliemii, w czasie leczenia Verospironem konieczne jest regularne wykonywanie badań laboratoryjnych.
Leku nie powinny przyjmować osoby z:
Przeciwwskazaniami są też:
Przed włączeniem leczenia specjalista powinien znać historię chorobową pacjenta, a zwłaszcza wiedzieć o schorzeniach związanych z funkcjonowaniem nerek i wątroby oraz z gospodarką cukrową.
Przed rozpoczęciem kuracji Verospironem należy poinformować lekarza o wszystkich przyjmowanych lekach – nawet jeśli są to preparaty dostępne bez recepty. Spironolakton może wchodzić w reakcje z wieloma substancjami, m.in.:
W przypadku zażywania wymienionych leków równocześnie z Verospironem konieczna może być zmiana schematu leczenia, polegająca np. na dostosowaniu dawkowania lub wyborze preparatu z inną substancją czynną. Więcej szczegółów dotyczących interakcji Verospironu z różnymi farmaceutykami można znaleźć w charakterystyce produktu leczniczego i ulotce dołączonej do opakowania.
Spironolakton, a także jego metabolity mogą przenikać przez łożysko, dlatego stosowanie Verospironu przez kobiety ciężarne jest możliwe tylko w sytuacjach, gdy zdaniem lekarza przewidywane korzyści z leczenia przeważają nad ryzykiem.
Metabolity spironolaktonu wykryto w mleku kobiecym, w związku z czym karmienie piersią i jednoczesne stosowanie leku jest przeciwwskazane. W przypadku włączenia kuracji Verospironem należy zmienić sposób karmienia dziecka.
Możliwe jest wystąpienie różnorakich skutków ubocznych stosowania leku Verospiron.
Działania niepożądane leku Verospiron, które pojawiają się bardzo często (ale nie u wszystkich pacjentów) to: hiperkaliemia, zaburzenia rytmu serca, a także zaburzenia ze strony układu rozrodczego i piersi (problemy z erekcją, osłabienie libido, powiększenie, tkliwość i ból piersi, ginekomastia, nieregularne miesiączki).
Często zgłaszane są też nudności i wymioty oraz trwałe upośledzenie płodności (w przypadku zażywania dawek powyżej 450 mg dziennie).
Niezbyt często na skutek stosowania tego preparatu zdarzają się zaburzenia świadomości (splątanie), senność, bóle głowy, zmęczenie i złe samopoczucie ogólne.
Pozostałe skutki uboczne leczenia Verospironem, wymienione w ulotce dla pacjenta, należą do rzadkości.
Producent nie podaje szczególnych zaleceń co do przechowywania leku Verospiron. Zalecane jest jednak umieszczenie go w miejscu, do którego dostępu nie mają dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Verospiron.
Verospiron to tabletki moczopędne na receptę – nie ma możliwości kupienia ich w aptece bez przepisu lekarza.
Celem stosowania Verospironu jest odprowadzenie nadmiaru wody z organizmu. Wskutek zlikwidowania obrzęku dochodzi do zmniejszenia masy ciała. Preparat nie wspomaga jednak redukcji tkanki tłuszczowej, dlatego nie należy traktować go jako leku na odchudzanie.
Przyjmowanie preparatu Verospiron pośrednio może przyczyniać się do zażegnania problemu wypadających włosów, ponieważ spironolakton wykazuje działanie antyandrogenne, a podwyższony poziom androstendionu należy do głównych przyczyn łysienia. Jednocześnie jednak wypadanie włosów wymieniane jest wśród bardzo rzadkich skutków ubocznych leczenia Verospironem. Wpływ preparatu na ilość owłosienia bywa zatem różny i to od decyzji lekarza zależy, czy pacjent powinien go stosować, jeśli wypadające włosy są jedynym wskazaniem do rozpoczęcia kuracji.
Spironolakton zawarty w leku Verospiron to substancja stosowana w terapii trądziku, zwłaszcza u kobiet ze zmianami trądzikowymi występującymi cyklicznie (powiązanymi z cyklem miesiączkowym). Spironolakton wywiera wpływ na gospodarkę hormonalną – blokuje działanie androgenów, które sprawiają, że dochodzi m.in. do zwiększonej produkcji sebum i namnażania się bakterii sprzyjających powstawaniu wyprysków.
W czasie przyjmowanie leku Verospiron nie należy pić alkoholu, który w połączeniu ze spironolaktonem może zwiększać niedociśnienie ortostatyczne.