Najważniejsze informacje:
Połączenie kodeiny i paracetamolu daje dłuższe i silniejsze działanie leku przeciwbólowego. Tabletki Ultracod pomagają skutecznie łagodzić bóle różnego pochodzenia o średnim i dużym natężeniu. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Umów się na konsultację online i zamów e-receptę online na Ultracod na Receptomat.pl.
postać / dawka | tabletki, 500 mg + 30 mg |
substancja czynna | paracetamol (paracetamolum) + kodeina (codeini phosphas hemihydricus) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | leczenie bólu o nasileniu średnim do dużego |
podmiot odpowiedzialny | Zentiva k.s., U kabelovny 130, Dolní Mĕcholupy, 102 37 Praga 10, Republika Czeska |
Lek Ultracod obecnie nie podlega refundacji. Występuje pod postacią tabletek, w dawce 500 mg + 30 mg i w opakowaniach po 30 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Ultracod to lek o działaniu przeciwbólowym, stosowane na bóle o średnim nasileniu do dużego.
Sprawdź opinie pacjentów o Ultracod.
Lek przeciwbólowy Ultracod zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kodeinę.
Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kodeina należy do grupy opioidowych leków przeciwbólowych. Substancja ta działa na ośrodkowy układ nerwowy, łagodząc odczuwalne dolegliwości bólowe. Połączenie tych dwóch składników sprawia, że lek Ultracod skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe o średnim i dużym nasileniu. Złożony preparat wykazuje silniejsze i dłuższe działanie przeciwbólowe niż gdyby każda z tych substancji była stosowana osobno.
Ten preparat zawierający dwie substancje czynne jest wskazany do stosowania w leczeniu dolegliwości bólowych o nasileniu średnim do dużego. Przeznaczony jest dla osób dorosłych (i młodzieży powyżej 12 lat – w określonych przypadkach) do łagodzenia bólu o różnym pochodzeniu, np.
Ultracod może być podawany dorosłym i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. U młodzieży można ten lek stosować wyłącznie do krótkotrwałego leczenia bólu o umiarkowanym nasileniu, w sytuacji, kiedy leczenie innymi lekami przeciwbólowymi nie jest skuteczne, opartymi na ibuprofenie lub paracetamolu stosowanych oddzielnie. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem tego leku na receptę u młodzieży powyżej 12. roku życia, skonsultować się z lekarzem w celu wyboru najlepszej terapii przeciwbólowej.
Inne zamienniki leku dostępne na receptę to m.in.: Talvosilen Forte, Efferalgan Codeine.
Lek zawiera złożoną substancję czynną - paracetamol i kodeinę. Każda tabletka zawiera 500 mg paracetamolu i 30 mg kodeiny fosforanu półwodnego.
Pozostałe składniki leku to: celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, kukurydziana, kroskarmeloza sodowa, powidon K-30, kwas stearynowy, krzemionka koloidalna bezwodna.
Lek na receptę Ultracod stosuje się doustnie. Tabletki należy połykać w całości. Dawkowanie u dorosłych i u młodzieży od 12. roku życia może wynosić maksymalnie 1-2 tabletki do czterech razy na dobę. Odstępy pomiędzy poszczególnymi dawkami powinny mieć długość przynajmniej 6 godzin.
Trzeba pamiętać, że dawka leku zależna jest od masy ciała. Osoby o masie ciała 60 kg lub większej mogą stosować jednocześnie 2 tabletki. Osoby o mniejszej masie – proporcjonalnie, po ustaleniu dawek z lekarzem. W przypadku zaburzeń czynności wątroby lub nerek - należy zmniejszyć dawkę leku.
Maksymalna dobowa dawka leku to 8 tabletek. Nie należy jej przekraczać.
Należy jednak pamiętać, że każdorazowo dawkowanie, długość terapii i schemat przyjmowania tabletek (ile dziennie, po ile, o jakiej porze) ustala lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.
Obie substancja czynne (paracetamol i kodeina) dobrze wchłaniają się ze światła przewodu pokarmowego. Po około 60 minutach od zażycia tabletki kodeina osiąga maksymalne stężenie we krwi. W przypadku paracetamolu wartość maksymalna pojawia się po czasie od 30 do 90 minut.
Zaleca się, aby tabletki na ból Ultracod zażywać przed lub w trakcie posiłku. To ważne, aby leku nie stosować po posiłku, ponieważ ma to wpływ na jego wchłanianie i może powodować opóźnienie rozpoczęcia działania leku.
Jeśli na podstawie stanu zdrowia i nasilenia dolegliwości bólowych lekarz podejmie decyzję o długotrwałym stosowaniu leku, wówczas należy określić częstotliwość wizyt kontrolnych w celu sprawdzenia wpływu preparatu na organizm. Konieczne jest także okresowe badanie aktywności enzymów wątrobowych.
Podczas długotrwałego stosowania dużych dawek bez zalecenia lekarza zaobserwowano występowanie bólów głowy.
Nie należy stosować leku, jeśli pacjent:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku należy zachować, jeśli pacjent:
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Wyjątkowo lek przeciwbólowy (np. na ból kręgosłupa w ciąży) może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Jest to dopuszczalne wyłącznie w przypadku wyraźnej konieczności oraz po dokładnym przeanalizowaniu z lekarzem możliwych form leczenia oraz rozważenia wszystkich za i przeciw. Należy unikać stosowania leku w trzecim trymestrze ciąży i w trakcie porodu.
Za każdym razem, kiedy kobieta w ciąży lub pacjentka, która planuje w najbliższym czasie ciążę, chce rozpocząć stosowanie tabletek przeciwbólowych na receptę Ultracod, powinna przed tym faktem skonsultować się ze swoim lekarzem. Trzeba pamiętać, że kodeina przenika przez barierę łożyskową i może mieć wpływ na rozwój płodu. W trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie porodu należy unikać stosowania tego leku.
Jeśli w którymkolwiek okresie przed, podczas i po ciąży kobieta z różnych względu stosuje ten lek przeciwbólowy z kodeiną, powinna stosować możliwie najmniejsze skuteczne dawki przez możliwie najkrótszy czas.
W okresie karmienia piersią nie powinno się stosować tabletek Ultracod, ponieważ kodeina przenika do mleka matki. Dostanie się kodeiny do organizmu niemowlęcia może powodować depresję oddechową.
Ultracod, tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.
Częste działania niepożądane Ultracod (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10 osób) to:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 100 osób) to:
Do bardzo rzadkich działań niepożądanych (mogą wystąpić rzadziej niż u 1 na 10000 osób) zalicza się:
Działania niepożądane o nieznanej częstości występowania to:
Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Ultracod.
Producent w ulotce Ultracod jednoznacznie wskazuje, że nie należy spożywać jakichkolwiek napojów alkoholowych podczas terapii tym lekiem przeciwbólowym. Połączenie składników leku z alkoholem może skutkować uszkodzeniem wątroby. Większe ryzyko zmian degeneracyjnych występuje u chorych, którzy regularnie nadużywają alkoholu, szczególnie w sytuacji, gdy po krótkiej abstynencji (do 12 godzin) zażyją tabletki Ultracod.
Nie. Lek dostępny jest tylko i wyłącznie na receptę, z przepisu lekarza.