Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Ultracod

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Ultracod  

Połączenie kodeiny i paracetamolu daje dłuższe i silniejsze działanie leku przeciwbólowego. Tabletki Ultracod pomagają skutecznie łagodzić bóle różnego pochodzenia o średnim i dużym natężeniu. Dowiedz się więcej o leku z opisu i ulotki poniżej. Umów się na konsultację online i zamów e-receptę na Ultracod na receptomat.pl.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Ultracod:

 • nazwa: Ultracod
 • dawka: 500 mg + 30 mg
 • postać: tabletki
 • substancja czynna: paracetamol (paracetamolum) + półwodny fosforan kodeiny (codeini phosphas hemihydricus)
 • dostępne wielkości opakowań: 10, 20, 30, 60, 100 tabletek
 • status: lek na receptę (RX)
 • kategoria: leki przeciwbólowe

Ultracod – paracetamol i kodeina na łagodzenie bólu o średnim lub dużym natężeniu

Połączenie dwóch substancji czynnych o właściwościach przeciwbólowych, ale innym mechanizmie metabolicznym, skutkuje silniejszym i dłuższym działaniem mającym na celu złagodzenie silnego lub umiarkowanego bólu o różnym pochodzeniu. Te tabletki przeciwbólowe na receptę można stosować doraźnie lub długotrwale – w zależności od dolegliwości i stanu zdrowia pacjenta. O dawkowaniu i długości leczenia każdorazowo decyduje lekarz.

Inne popularne leki w naszej bazie to m.in. NimesilBiofenac.

Co zawiera i jak działa Ultracod?

Lek przeciwbólowy Ultracod zawiera dwie substancje czynne: paracetamol i kodeinę.

Paracetamol ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Kodeina należy do grupy opioidowych leków przeciwbólowych. Substancja ta działa na ośrodkowy układ nerwowy, łagodząc odczuwalne dolegliwości bólowe. Połączenie tych dwóch składników sprawia, że lek Ultracod skutecznie łagodzi dolegliwości bólowe o średnim i dużym nasileniu. Złożony preparat wykazuje silniejsze i dłuższe działanie przeciwbólowe niż gdyby każda z tych substancji była stosowana osobno.

Sprawdź opinie pacjentów o Ultracod.

Jak stosować lek przeciwbólowy Ultracod? Dawkowanie

Tabletki na receptę Ultracod stosuje się doustnie. Dawkowanie u dorosłych i u młodzieży od 12. roku życia może wynosić maksymalnie 1-2 tabletki do czterech razy na dobę. Odstępy pomiędzy poszczególnymi dawkami powinny mieć długość przynajmniej 6 godzin. Trzeba pamiętać, że dawka leku zależna jest od masy ciała. Osoby o masie ciała 60 kg lub większej mogą stosować jednocześnie 2 tabletki. Osoby o mniejszej masie – proporcjonalnie, po ustaleniu dawek z lekarzem.

Maksymalna dobowa dawka leku to 8 tabletek. Nie należy jej przekraczać.

Należy jednak pamiętać, że każdorazowo dawkowanie, długość terapii i schemat przyjmowania tabletek (ile dziennie, po ile, o jakiej porze) ustala lekarz po zapoznaniu się ze stanem zdrowia pacjenta.

Obie substancja czynne (paracetamol i kodeina) dobrze wchłaniają się ze światła przewodu pokarmowego. Po około 60 minutach od zażycia tabletki kodeina osiąga maksymalne stężenie we krwi. W przypadku paracetamolu wartość maksymalna pojawia się po czasie od 30 do 90 minut.

Przed czy po posiłku – kiedy stosować lek Ultracod?

Zaleca się, aby tabletki na ból Ultracod zażywać przed lub w trakcie posiłku. To ważne, aby leku nie stosować po posiłku, ponieważ ma to wpływ na jego wchłanianie i może powodować opóźnienie rozpoczęcia działania leku.

Czy można Ultracod na ból stosować długotrwale?

Jeśli na podstawie stanu zdrowia i nasilenia dolegliwości bólowych lekarz podejmie decyzję o długotrwałym stosowaniu leku, wówczas należy określić częstotliwość wizyt kontrolnych w celu sprawdzenia wpływu preparatu na organizm. Konieczne jest także okresowe badanie aktywności enzymów wątrobowych.

Ultracod a alkohol – czy można spożywać alkohol podczas stosowania leku?

Producent w ulotce Ultracod jednoznacznie wskazuje, że nie należy spożywać jakichkolwiek napojów alkoholowych podczas terapii tym lekiem przeciwbólowym. Połączenie składników leku z alkoholem może skutkować uszkodzeniem wątroby. Większe ryzyko zmian degeneracyjnych występuje u chorych, którzy regularnie nadużywają alkoholu, szczególnie w sytuacji, gdy po krótkiej abstynencji (do 12 godzin) zażyją tabletki Ultracod.

Ultracod – na co stosować? Wskazania

Ten preparat zawierający dwie substancje czynne jest wskazany do stosowania w leczeniu dolegliwości bólowych o nasileniu średnim do dużego. Przeznaczony jest dla osób dorosłych (i młodzieży powyżej 12 lat – w określonych przypadkach) do łagodzenia bólu o różnym pochodzeniu, np.

 • bóle głowy

 • bóle zębów

 • bóle układu ruchu (np. ból pleców, ból kręgosłupa)

 • bolesne miesiączkowanie.

Od jakiego wieku można stosować te tabletki przeciwbólowe na receptę?

Ultracod może być podawany dorosłym i młodzieży w wieku powyżej 12 lat. U młodzieży można ten lek stosować wyłącznie do krótkotrwałego leczenia bólu o umiarkowanym nasileniu, w sytuacji, kiedy  leczenie innymi lekami przeciwbólowymi nie jest skuteczne, opartymi na ibuprofenie lub paracetamolu stosowanych oddzielnie. Należy pamiętać, aby przed zastosowaniem tego leku na receptę u młodzieży powyżej 12. roku życia, skonsultować się z lekarzem w celu wyboru najlepszej terapii przeciwbólowej.

Ultracod w ciąży – czy można stosować? Zażywanie leku podczas karmienia piersią

Wyjątkowo lek przeciwbólowy (np. na ból kręgosłupa w ciąży) może być stosowany w pierwszym i drugim trymestrze ciąży. Jest to dopuszczalne wyłącznie w przypadku wyraźnej konieczności oraz po dokładnym przeanalizowaniu z lekarzem możliwych form leczenia oraz rozważenia wszystkich za i przeciw.

Za każdym razem, kiedy kobieta w ciąży lub pacjentka, która planuje w najbliższym czasie ciążę, chce rozpocząć stosowanie tabletek przeciwbólowych na receptę Ultracod, powinna przed tym faktem skonsultować się ze swoim lekarzem. Trzeba pamiętać, że kodeina przenika przez barierę łożyskową i może mieć wpływ na rozwój płodu. W trzecim trymestrze ciąży oraz w okresie porodu należy unikać stosowania tego leku.

Jeśli w którymkolwiek okresie przed, podczas i po ciąży kobieta z różnych względu stosuje ten lek przeciwbólowy z kodeiną, powinna stosować możliwie najmniejsze skuteczne dawki przez możliwie najkrótszy czas.

Podczas karmienia piersią nie powinno się stosować tabletek Ultracod, ponieważ kodeina przenika do mleka matki. Dostanie się kodeiny do organizmu niemowlęcia może powodować depresję oddechową.

Opis produktu – ulotka leku Ultracod 500 mg + 30 mg

Inne najpopularniejsze leki: