Najważniejsze informacje:
Szukasz skutecznych pigułek antykoncepcyjnych z małą dawką hormonów? Dowiedz się więcej o stosowaniu i działaniu Rigevidon – przeczytaj ulotkę producenta i opis poniżej. W razie dodatkowych pytań – umów się na teleporadę do specjalisty. Zamów e-receptę online na Receptomat.pl na lek Rigevidon.
postać / dawka | tabletki powlekane, 0,03 mg + 0,15 mg |
substancja czynna | etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | antykoncepcja hormonalna |
podmiot odpowiedzialny | Gedeon Richter Plc. Gyömrői út 19-21 1103 Budapeszt, Węgry |
Lek Rigevidon podlega refundacji. Występuje w postaci tabletek, w dawce 0,03 mg + 0,15 mg i w opakowaniach po 21 sztuk.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.
Rigevidon to złożone doustne tabletki antykoncepcyjne, które zabezpieczają przed zajściem w ciążę.
Sprawdź opinie pacjentek o Rigevidon.
Tabletki Rigevidon zawierają w składzie dwie substancje czynne, będące syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Etynylestradiol i lewonorgestrel działają wielokierunkowo na organizm kobiety, skutecznie zapobiegając zajściu w ciążę. Mechanizm działania leku opiera się zahamowaniu dojrzewania i uwolnienia komórki jajowej, zmianie właściwości śluzu szyjki macicy oraz modyfikacji funkcjonowania endometrium. Ma to z jednej strony powodować hamowanie owulacji, a z drugiej zapobiegać zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy.
Lek przeznaczony jest dla kobiet dorosłych, które chcą zabezpieczyć się przed zajściem w ciążę.
Stosowane doustnie złożone (zawierające w składzie więcej niż jedną substancję czynną) środki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność zapobiegania ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla. Im ma on mniejszą wartość, tym większą skuteczność wykazuje lek. W przypadku prawidłowego stosowania tabletek o złożonym składzie, wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1% rocznie. Wskazuje on, jaki procent kobiet w czasie regularnego stosowania preparatu zaszła w ciążę.
Zmniejszeniu skuteczności antykoncepcyjnej można zapobiec przez odpowiednie skorygowanie przyjmowania tabletek. Jeżeli przestrzega się zasady postępowania odnośnie przyjmowania leku, nie ma konieczności stosowania dodatkowych metod antykoncepcyjnych.
Do leków z tą samą substancją czynną i dostępnych na receptę należą m.in.: Levomine, Levomine mini, Microgynon 21, Triquilar.
Rigevidon zawiera substancję czynną - etynylestradiol i lewonorgestrel. Każda tabletka zawiera 30 mikrogramów etynyloestradiolu (Ethinylestradiolum) i 150 mikrogramów lewonorgestrelu.
Pozostałe składniki leku to:
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Należy pamiętać o regularności stosowania tabletek. Nie należy przerywać przyjmowania tabletek na dłużej niż 7 dni.
Każdy blister leku Rigevidon zawiera 21 tabletek z hormonami, które ułożone są w określonej kolejności i oznaczone dniami tygodnia. Codziennie należy przyjmować jedną tabletkę, według schematu, przyporządkowaną do konkretnego dnia tygodnia aż do czasu zakończenia stosowania tabletek. Pigułkę należy zażywać o tej samej porze, w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popijać wodą.
Tabletki Rigevidon należy przyjmować przez kolejne 21 dni, a następnie zrobić 7-dniowa przerwę, podczas której nie stosuje się żadnych tabletek. Następnie, ósmego dnia przerwy o zwykłej porze kobieta powinna przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.
Aby dobrać prawidłowy schemat działania i zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą w przypadku pominięcia tabletek (jednej bądź kilku) Rigevidon, należy przede wszystkim określić czas, jaki upłynął od tego momentu.
Jeśli w przypadku pominięcia przyjęcia tabletki (upłynęło mniej niż 12 godzin), wówczas kobieta powinna jak najszybciej kontynuować przyjmowanie tabletek, a kolejną zażyć o zwykłej porze. Czy w takich wypadkach skuteczność leku jest zachowana? Tak, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.
Jeśli jednak czas od zwykłej pory zażycia tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona (np. w postaci mechanicznego środka antykoncepcyjnego, czyli prezerwatyw). W zależności od tego, w którym tygodniu stosowania tabletek doszło do pominięcia oraz liczby zapomnianych pigułek, różne są zalecane schematy postępowania. Szczegółowe wytyczne są opisane w oryginalnej ulotce producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości – warto skonsultować się z lekarzem.
Nie należy stosować leku, jeśli:
Szczególną ostrożność podczas przyjmowania tabletek należy zachować, jeśli:
Lek wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu zajściu w ciążę. Jest kilka przypadków, kiedy może dojść do osłabienia ochrony antykoncepcyjnej leku:
W okresie 7-dniowej przerwy w stosowaniu tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. To naturalna reakcja organizmu na zmieniający się poziom hormonów. Zazwyczaj w 2. lub 3. dniu od zażycia ostatniej tabletki kobieta może zauważyć plamienie lub krwawienie – intensywność jest kwestią indywidualną. Trwa ono zazwyczaj kilka dni i może nie skończyć się w ciągu 7-dniowej przerwy.
Tabletkę z nowego opakowania należy przyjąć ósmego dnia zgodnie z zaleceniami, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy nie.
Jeśli plamienia lub krwawienia pojawiają się w okresie 21 dni stosowania tabletek, wówczas warto poinformować o tym swojego lekarza i wspólnie poznać przyczynę. Na początku stosowania leku plamienia śródcykliczne mogą wystąpić, jednak może ono mieć także inną przyczynę.
Zdarzają się sytuacje, kiedy nie występuje krwawienie z odstawienia. Są to jednak zazwyczaj przypadki jednorazowe. Jeśli tabletki były stosowane prawidłowo przez 21 dni i nie wystąpiły żadne przyczyny, które mogłyby osłabić działanie leku, wówczas prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży, jest bardzo niskie.
Jeżeli jednak brak krwawienia z odstawienia wystąpi też w kolejnym (drugim) cyklu, wówczas warto o tym poinformować lekarza. Może to oznaczać ciążę, dlatego przed rozpoczęciem zażywania kolejnego opakowania należy wykluczyć lub potwierdzić ciążę.
Przed zastosowaniem leku należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty.
Szczególnie ważne jest, aby pacjentka skonsultowała się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków:
Nie, środek antykoncepcyjny Rigevidon ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może być, wówczas nie powinna stosować tego leku. To preparat chroniący przed zajściem w ciążę, nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej.
Rigevidon, tak jak każdy inny lek może powodować działania niepożądane. Należy jednak mieć na uwadze, że nie u wszystkich objawy niepożądane występują.
Do częstych działań niepożądanych Rigevidon (mogą wystąpić u częściej niż 1 na 10 pacjentów) zalicza się:
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić nie częściej niż u 1 na 100 osób) to:
Rzadkie działania niepożądane (mogą wystąpić częściej niż u 1 na 1000 osób) to:
O bardzo rzadkich działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.
Lek powinien być przechowywany w temperaturze poniżej 25°C. Produkt należy przechowywać w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Rigevidon.
Złożone leki antykoncepcyjne to preparaty, których długotrwałe i regularne stosowanie powoduje zmianę funkcjonowania niektórych procesów w organizmie kobiety. Tego rodzaju leki są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Lek Rigevidon jest dostępny wyłącznie na receptę.
Jednym ze skutków ubocznych leku i występującym dosyć często, bo u 1 na 10 pacjentów jest zmiana masy ciała. Zatem lek może powodować tycie.
Rigevidon zaczyna działać od pierwszego dnia przyjmowania tabletek.
Nie zaleca się picia alkoholu w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Alkohol może negatywnie wpływać na działanie leku.