Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Rigevidon

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Rigevidon

Szukasz skutecznych pigułek antykoncepcyjnych z małą dawką hormonów? Dowiedz się więcej o Rigevidon – przeczytaj ulotkę producenta i opis poniżej. W razie dodatkowych pytań – umów się na teleporadę do specjalisty. Zamów e-receptę online na receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Rigevidon:

  • nazwa: Rigevidon
  • dawka: 0,03 mg + 0,15 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + lewonorgestrel (levonorgestrelum)
  • dostępne wielkości opakowań: 21, 63,128 tabletek
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne 

Tabletki Rigevidon – złożony, jednofazowy środek antykoncepcyjny o niewielkiej ilości hormonów

Wysoka skuteczność antykoncepcyjna leku Rigevidon opiera się na wielokierunkowym działaniu dwóch substancji czynnych. Syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych hamują owulację i zapobiegają zagnieżdżeniu się zarodka w błonie śluzowej macicy. Mała ilość hormonów minimalizuje ryzyko pojawienia się niepożądanych skutków ubocznych stosowania antykoncepcji hormonalnej. Lek dostępny jest wyłącznie na receptę.

Antykoncepcja – tabletki Rigevidon – jak działają?

Tabletki Rigevidon zawierają w składzie dwie substancje czynne, będące syntetycznymi pochodnymi żeńskich hormonów płciowych. Etynylestradiol i lewonorgestrel działają wielokierunkowo na organizm kobiety, skutecznie zapobiegając zajściu w ciążę. Mechanizm działania leku opiera się zahamowaniu dojrzewania i uwolnienia komórki jajowej, zmianie właściwości śluzu szyjki macicy oraz modyfikacji funkcjonowania endometrium. Ma to z jednej strony powodować hamowanie owulacji, a z drugiej zapobiegać zagnieżdżeniu się zarodka w ścianie macicy.

Rigevidon – tabletki antykoncepcyjne bez recepty czy na receptę?

Złożone leki antykoncepcyjne to preparaty, których długotrwałe i regularne stosowanie powoduje zmianę funkcjonowania niektórych procesów w organizmie kobiety. Tego rodzaju leki są wydawane wyłącznie z przepisu lekarza. Lek Rigevidon jest dostępny wyłącznie na receptę.

Rigevidon – skuteczność antykoncepcyjna leku

Stosowane doustnie złożone (zawierające w składzie więcej niż jedną substancję czynną) środki antykoncepcyjne mają wysoką skuteczność zapobiegania ciąży. Określa ją wskaźnik Pearla. Im ma on mniejszą wartość, tym większą skuteczność wykazuje lek. W przypadku prawidłowego stosowania tabletek o złożonym składzie, wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1% rocznie. Wskazuje on, jaki procent kobiet w czasie regularnego stosowania preparatu zaszła w ciążę.

Tabletki antykoncepcyjne Rigevidon – kiedy mogą mieć mniejszą skuteczność?

Lek wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu zajściu w ciążę. Jest kilka przypadków, kiedy może dojść do osłabienia ochrony antykoncepcyjnej leku:

  • gdy jednocześnie z lekiem stosowane są leki z pewnych określonych grup substancji – szczegółowa lista leków mogących wpływać na skuteczność Rigevidon znajduje się w oryginalnej ulotce producenta.

  • jeśli w ciągu do 3-4 godzin od przyjęcia tabletki doszło do wymiotów lub ostrej biegunki. Mogą one wpływać na osłabienie wchłaniania leku. Dlatego, jeśli to możliwe, należy w takiej sytuacji przyjąć tabletkę zastępczą (z innego opakowania leku) lub zastosować procedurę jak przy pominięciu tabletki.

  • jeśli została pominięta jedna lub więcej tabletek Rigevidon.

Środek antykoncepcyjny Rigevidon – jak stosować? Dawkowanie

Każdy blister leku Rigevidon zawiera 21 tabletek z hormonami, które ułożone są w określonej kolejności i oznaczone dniami tygodnia. Codziennie należy przyjmować jedną tabletkę, według schematu, przyporządkowaną do konkretnego dnia tygodnia. Pigułkę należy zażywać o tej samej porze, w całości, nie żuć, nie rozgryzać, w razie potrzeby popijać wodą.

Tabletki Rigevidon należy przyjmować przez kolejne 21 dni, a następnie zrobić 7-dniowa przerwę, podczas której nie stosuje się żadnych tabletek. Następnie, ósmego dnia przerwy o zwykłej porze kobieta powinna przyjąć pierwszą tabletkę z nowego opakowania.

Rigevidon – krwawienia i plamienia

W okresie 7-dniowej przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami tabletek powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. To naturalna reakcja organizmu na zmieniający się poziom hormonów. Zazwyczaj w 2. lub 3. dniu od zażycia ostatniej tabletki kobieta może zauważyć plamienie lub krwawienie – intensywność jest kwestią indywidualną. Trwa ono zazwyczaj kilka dni i może nie skończyć się w ciągu 7-dniowej przerwy.

Tabletkę z nowego opakowania należy przyjąć ósmego dnia zgodnie z zaleceniami, niezależnie od tego, czy krwawienie z odstawienia zakończyło się, czy nie.

Jeśli plamienia lub krwawienia pojawiają się w okresie 21 dni stosowania tabletek, wówczas warto poinformować o tym swojego lekarza i wspólnie poznać przyczynę. Na początku stosowania leku plamienia śródcykliczne mogą wystąpić, jednak może ono mieć także inną przyczynę.

Czy brak krwawienia oznacza ciążę?

Zdarzają się sytuacje, kiedy nie występuje krwawienie z odstawienia. Są to jednak zazwyczaj przypadki jednorazowe. Jeśli tabletki były stosowane prawidłowo przez 21 dni i nie wystąpiły żadne przyczyny, które mogłyby osłabić działanie leku, wówczas prawdopodobieństwo, że kobieta jest w ciąży, jest bardzo niskie.

Jeżeli jednak brak krwawienia z odstawienia wystąpi też w kolejnym (drugim) cyklu, wówczas warto o tym poinformować lekarza. Może to oznaczać ciążę, dlatego przed rozpoczęciem zażywania kolejnego opakowania należy wykluczyć lub potwierdzić ciążę.

Pominięcie tabletki Rigevidon – co zrobić?

Aby dobrać prawidłowy schemat działania i zabezpieczyć się przed nieplanowaną ciążą w przypadku pominięcia tabletki (jednej bądź kilku) Rigevidon, należy przede wszystkim określić czas, jaki upłynął od tego momentu.

Gdy od pominięcia tabletki upłynęło mniej niż 12 godzin, wówczas kobieta powinna jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejną zażyć o zwykłej porze. Czy w takich wypadkach skuteczność leku jest zachowana? Tak, nie ma potrzeby stosowania dodatkowego zabezpieczenia przed zajściem w ciążę.

Jeśli jednak czas od zwykłej pory zażycia tabletki jest dłuższy niż 12 godzin, wówczas zazwyczaj potrzebna jest dodatkowa ochrona (np. w postaci antykoncepcji mechanicznej, czyli prezerwatyw). W zależności od tego, w którym tygodniu stosowania tabletek doszło do pominięcia oraz liczby zapomnianych pigułek, różne są zalecane schematy postępowania. Szczegółowe wytyczne są opisane w oryginalnej ulotce producenta. W razie jakichkolwiek wątpliwości – warto skonsultować się z lekarzem.

Rigevidon a ciąża – czy stosować?

Nie, środek antykoncepcyjny Rigevidon ma na celu zapobieganie zajściu w ciążę. Jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że może być, wówczas nie powinna stosować tego leku. To preparat chroniący przed zajściem w ciążę, nie jest środkiem antykoncepcji awaryjnej.

Opis produktu – ulotka leku Rigevidon 0,03 mg + 0,15 mg

Podobne leki: