Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Regulon

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Regulon to skuteczny środek antykoncepcji hormonalnej, zawierający dwa żeńskie hormony płciowe w niewielkiej dawce. Dowiedz się więcej o preparacie z opisu poniżej i z ulotki producenta. W razie pytań – umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl, tam też zamówisz e-receptę na Regulon.

Podstawowe informacje o leku Regulon:

  • nazwa: Regulon

  • dawka: 0,03 mg + 0,15 mg

  • postać: tabletki powlekane

  • substancja czynna:  etynyloestradiol (ethinylestradiolum) + dezogestrel (desogestrelum)

  • dostępne wielkości opakowań: 21 tabletek

  • status: lek na receptę (RX)

  • kategoria: Tabletki antykoncepcyjne

Antykoncepcja Regulon – skuteczna ochrona przed zajściem w ciążę i mała ilość hormonów

Preparat Regulon jest doustnym, złożonym lekiem antykoncepcji hormonalnej, który zawiera w każdej tabletce dwie syntetyczne substancje o charakterze żeńskich hormonów płciowych. To dezogestrel zaliczany do progestagenów i etynyloestradiol, który jest estrogenem. Ich współdziałanie, nawet w niewielkiej ilości, zapewnia skuteczną, stałą i odwracalną metodę antykoncepcji. Każde opakowanie Regulonu zawiera 21 tabletek, preparat dostępny jest wyłącznie na receptę.

Złożony środek antykoncepcyjny Regulon – jak działa?

Ta metoda antykoncepcji hormonalnej oparta jest na działaniu dwóch substancji czynnych o charakterze żeńskich hormonów płciowych – dezogestrelu i etynyloestradiolu. Działają one wielokierunkowo na organizm kobiety, skutecznie zapobiegając zajściu w ciążę. Powodują zahamowanie dojrzewania pęcherzyków w jajnikach, co uniemożliwia owulację, a potem i zapłodnienie. Dodatkowo zmieniają właściwości błony śluzowej macicy, co utrudnia migrację plemników.

Tabletki antykoncepcyjne Regulon – jak stosować?

Każde opakowanie leku Regulon zawiera 21 tabletek ułożonych w określonej kolejności. Pierwszą pigułkę należy zażyć pierwszego dnia cyklu, a kolejne, codziennie o jednej o tej samej porze, zgodnie z kierunkiem strzałek na blistrze. Po zażyciu wszystkich pigułek przez 21 kolejnych dni następuje 7 dni przerwy bez zażywania jakichkolwiek pigułek. W tym czasie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Po tym rozpoczyna się kolejny cykl z nowym opakowaniem leku.

Kiedy zacząć nowe opakowanie pigułek Regulon?

Ósmego dnia od zażycia ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania należy zażyć pierwszą pigułkę z nowego blistra. Ułatwieniem może być fakt, że każdą pierwszą tabletkę z nowego opakowania zażywa się w ten sam dzień tygodnia, ale z odstępem 28 dni.

Czy podczas 7-dniowej przerwy od stosowania tabletek zachowana jest ochrona przed zajściem w ciążę?

Jeżeli wszystkie tabletki z poprzedniego blistra były zażywane prawidłowo, nie wystąpiły wymioty ani biegunka i kobieta nie stosowała leków wpływających na skuteczność Regulon, a nowe opakowanie leku zaczęła zażywać zgodnie z zaleceniami, wówczas ochrona antykoncepcyjna jest zachowana także podczas 7-dniowej przerwy.

Regulon - krwawienie i plamienie podczas zażywania tabletek. Czy powinno niepokoić?

W początkowym okresie zażywania tabletek mogą pojawić się tzw. krwawienia i plamienia śródcykliczne w dniach stosowania tabletek. Jest to zjawisko naturalne, kiedy organizm przyzwyczaja się do nowego leku. I nie powinno niepokoić.

Jeżeli jednak plamienia pojawiają się także w kolejnych miesiącach od rozpoczęcia stosowania leku, lub gdy występują dopiero po pewnym czasie, wówczas należy zgłosić to lekarzowi. Zwykle warto wtedy wykonać dodatkowe badania, by ustalić przyczynę krwawień śródcyklicznych.

Kiedy powinno pojawić się krwawienie podczas stosowania leku Regulon?

Lek stosuje się w 28-dniowych cyklach – po 21 dniach stosowania codziennie tabletek, należy zrobić 7-dniową przerwę, w czasie której nie zażywa się żadnej pigułki. To właśnie w tym okresie powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia, mające postać plamienia lub miesiączki.

Początek krwawienia jest zazwyczaj w 2-3 dniu od zażycia ostatniej tabletki i trwa ono kilka dni. Jego intensywność i czas trwania są różne u różnych kobiet. Zazwyczaj kończy się w pierwszych dniach kolejnego cyklu, po zażyciu tabletek z nowego opakowania leku.

Antykoncepcja hormonalna Regulon – bez recepty czy na receptę?

Środki doustnej antykoncepcji hormonalnej do długotrwałego stosowania, w Polsce dostępne są wyłącznie na receptę. Preparaty te mogą być przepisane przez specjalistę dopiero do zapoznaniu się z historią choroby pacjentki, po szczegółowym badaniu i wywiadzie lekarskim. Lekarz ocenia, który preparat najlepiej odpowiada na potrzeby pacjentki i jest dla niej bezpieczny.

Regulon – pominięcie tabletki. Co robić, jak postępować?

Wysoka skuteczność antykoncepcyjna leku (określana wskaźnikiem Pearla) jest zachowana w sytuacji, kiedy kobieta regularnie przyjmuje lek, nie stosuje żadnych leków wchodzących z nim w interakcje oraz nie wystąpiły gwałtowne wymioty i ostra biegunka podczas zażywania tabletek.

W sytuacji, kiedy kobieta zapomni o przyjęciu pigułki, wówczas kluczową kwestią jest czas, który minął od zwykłej pory zażywania leku, liczba pominiętych tabletek oraz tydzień cyklu. Jeśli od zwykłej pory stosowania pigułki Regulon minęło mniej niż 12 godzin, wówczas należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę. To ważne, aby kolejną tabletkę z blistra przyjąć o zwykłej porze. W takim przypadku, jeśli nie wystąpiły inne czynniki wpływające na skuteczność leku, ochrona przed zajściem w ciążę jest zachowana i nie trzeba stosować dodatkowych metod zabezpieczenia, np. prezerwatyw.

Jeżeli jednak od przyjętej pory zażycia tabletki minęło więcej niż 12 godzin, wówczas ochrona antykoncepcyjna może być zmniejszona. Dobrym rozwiązaniem jest w takiej sytuacji zapoznanie się z informacji w ulotce producenta, który opisuje, jak postępować w przypadku pominięcia tabletki w konkretnym tygodniu cyklu. Zazwyczaj większe ryzyko zajścia w ciążę jest w przypadku pominięcia tabletki Regulon na początku lub na końcu cyklu. Zwykle zalecane jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia przez pewien czas.

Regulon a ciąża

Regulon jest środkiem antykoncepcji hormonalnej, którego celem jest ochrona przed ciążą poprzez zapobieganie zapłodnieniu. Preparat ma wysoką skuteczność jeśli jest prawidłowo stosowany i nie pojawiają się czynniki zmniejszające jego wchłanianie. Trzeba zaznaczyć, że lek Regulon jest przeznaczony do długotrwałego stosowania w celu ochrony przed zapłodnieniem i nie należy go stosować, jeśli kobieta jest w ciąży lub podejrzewa, że mogło dojść do zapłodnienia. Nie jest to lek zaliczany do grupy środków antykoncepcji awaryjnej, która ma na celu przerywanie ciąży.

Regulon - krwawienie nie pojawia się. Co to oznacza?

Podczas 7-dniowej przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku antykoncepcyjnego Regulon powinno pojawić się tzw. krwawienie z odstawienia. Nie wystąpi od razu, a dopiero około 2-3 dnia od zażycia ostatniej tabletki z opakowania. Zdarzają się cykle, w których krwawienie może nie pojawić się, nawet w postaci skąpego plamienia.

Gdy jest to incydentalny przypadek, nie powinien martwić. Jednak jeśli w dwóch kolejnych cyklach krwawienie nie pojawi się, wówczas kobieta powinna skonsultować się z lekarzem i spróbować ustalić tego przyczynę. Przed wykluczeniem ciąży nie powinna rozpocząć zażywania kolejnego opakowania leku.

Opis produktu – ulotka leku Regulon 0,03 mg + 0,15 mg