Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Evra

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Evra

Plastry antykoncepcyjne Evra to wygoda, bezpieczeństwo i wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży. Przekonało się o tym tysiące kobiet, które zaufały antykoncepcji z lekiem Evra. Poniżej dowiesz się więcej o leku z opisu i ulotki producenta. Umów się na e-konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę w receptomat.pl. 

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Evra (Ethinylestradiolum + Norelgestrominum):

  • nazwa: Evra
  • dawka: 6 mg + 600 mcg
  • postać: plaster, system transdermalny
  • substancja czynna: norelgestromin (norelgestrominum), etynyloestradiol (ethinylestradiolum)

  • dostępne wielkości opakowań: 3 plastry, 9 plastrów, 18 plastrów 
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: plastry antykoncepcyjne

Evra – plastry antykoncepcyjne na receptę o wysokiej skuteczności

Antykoncepcyjny system transdermalny Evra to plastry zawierające dwa syntetyczne rodzaje hormonów żeńskich: estrogen (etynyloestradiol) i progestagen (norelgestromin). Plastry składają się z kilku warstw, dzięki czemu stopniowo uwalniają substancję czynną w określonej dawce w konkretnym przedziale czasowym. Ten złożony hormonalny lek antykoncepcyjny stosuje się w celu zapobiegania ciąży.

Evra – co to jest i jak działa?

To złożony środek antykoncepcyjny, wskazany do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym w celu zapobiegania ciąży. Lek ma postać plastra o powierzchni 20 cm2, które kobieta przykleja na skórę. Hormony zawarte w plastrze uwalniane są transdermalnie do krwioobiegu z zaprogramowaną szybkością, dzięki czemu taka sama dawka leku dostaje się do organizmu w ciągu każdej doby.

Mechanizm działania tego złożonego środka zapobiegającego ciąży opiera się na hamowaniu wydzielania niektórych hormonów przysadki mózgowej. Hormony te odpowiedzialne są za proces uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka oraz pobudzają organizm do wytworzenia jajeczka. W konsekwencji w organizmie kobiety nie dochodzi do owulacji, zmienia się także funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Śluz szyjki macicy gęstnieje, co zapobiega migracji spermy po wytrysku w kanale szyjki macicy oraz wpływa na osłabienie ruchliwości plemników. Te czynniki dodatkowo przyczyniają się do skutecznego zapobiegania ciąży.

Czy plastry antykoncepcyjne Evra są skuteczne?

Evra to antykoncepcyjny system transdermalny. Plastry przyklejone do skóry stopniowo uwalniają średnio 203 mikrogramy norelgestrominu i 33,9 mikrogramów etynyloestradiolu w czasie 24 godzin. Jeśli plaster jest zamocowany prawidłowo na skórze, wówczas ten lek antykoncepcyjny wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Według prowadzonych badań, na 1000 kobiet, które stosują lek Evra jako metodę antykoncepcji hormonalnej, jedna lub dwie zachodzą w ciążę. Badania skuteczności określano w grupie kobiet w przedziale wiekowym od 18 do 45 lat.

Specjaliści podkreślają, że prawidłowo stosowane plastry antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, w niektórych przypadkach wyższą niż w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Od jakiego wieku można stosować plastry Evra?

Ten środek antykoncepcyjny jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym. Preparatu Evra nie wolno stosować u dzieci i młodzieży przed momentem, kiedy pojawiła się u nich pierwsza miesiączka. Producent wyrobu w ulotce Evra podkreśla, że nie badano działania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. O rozpoczęciu zażywania leku decyduje lekarz na podstawie indywidualnych konsultacji i oceny zdrowia pacjentki.

Evra – dawkowanie. Jak stosować lek?

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych Evra opiera się na konkretnym schemacie postępowania i należy się go trzymać, aby mieć pewność co do wysokiej skuteczności działania. Lek należy stosować zawsze zgodnie z ulotką i zaleceniami lekarza.

Każdy z plastrów leku Evra uwalnia substancje czynne przez 7 kolejnych dni. Ważne, by co 7 dni przez pierwsze trzy tygodnie cyklu, w konkretnym dniu tygodnia, zmienić plaster na kolejny, nowy. Pierwszy plaster należy przykleić w pierwszym tygodniu cyklu, a potem kolejne – w drugim i trzecim tygodniu cyklu. W czwartym tygodniu nie stosuje się żadnego plastra. Po tych 7 dniach bez plastra, należy przykleić kolejny plaster i rozpocząć kolejny cykl, przerwa nie może być dłuższa niż 7 kolejnych dni.

Kiedy przykleić pierwszy plaster Evra?

Gdy kobieta rozpoczyna stosowanie leku antykoncepcyjnego Evra, pierwszy plaster powinna przykleić w czasie 24 godzin od rozpoczęcia miesiączki. To ważne dla skuteczności zapobiegania ciąży.

W sytuacji, kiedy pierwszy plaster Evra został przyklejony na skórę w czasie dłuższym niż 24 godziny od pojawienia się miesiączki, wówczas przez cały tydzień, aż do 8 dnia cyklu, należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne.

Jak i gdzie nakleić plaster Evra?

Każdy plaster Evra wykonany jest z tworzywa sztucznego z warstwa klejącą, którą należy przykleić szczelnie na skórę. Zapakowany jest w zamkniętej saszetce ochronnej, którą należy rozerwać wzdłuż brzegu we wskazanym miejscu. Ważne, by nie rozcinać saszetki, by nie uszkodzić plastra zamkniętego wewnątrz. Po delikatnym wyjęciu plastra z saszetki należy częściowo zdjąć folię ochronną, przyłożyć klejącą stronę na skórę, a następnie usunąć pozostałą część folii i przycisnąć mocno dłonią plaster przez około 10 sekund. Po tym czasie należy upewnić się, że brzegi plastra dokładnie przylegają do skóry.

Plaster należy nakleić na suchą, zdrową, nieowłosioną i czystą skórę. Można go nakleić na jedno z miejsc na ciele: brzuch, pośladki, górna część pleców (ale nie w miejscach, w których ciasna odzież może ocierać i naruszyć plaster) lub zewnętrzna górna część ramienia. Nie wolno umieszczać plastra na piersiach.

Zmieniając plaster na nowy warto wybrać inne miejsce niż był poprzedni plaster. Pomoże to uniknąć podrażnień skóry.

Czy plaster Evra może się odkleić?

Prawidłowo przyklejony plaster powinien pozostać na swoim miejscu przez cały okres stosowania. To ważne, aby podczas zmiany plastra sprawdzić, czy jego brzegi są szczelnie przyklejone do skóry.

Podczas stosowania plastrów można wykonywać codzienne czynności, takie jak kąpiel lub prysznic. Kobieta może także korzystać z sauny oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Działania te nie powinny wpływać na skuteczność działania plastra jako środka antykoncepcyjnego. Nie powinien on odkleić się podczas wykonywania codziennych czynności, jednak zaleca się, by kobieta kontrolnie sprawdzała, czy plaster nie odkleja się.

Jak zmienić plaster Evra na nowy?

Przez pierwsze trzy tygodnie cyklu należy co 7 dni przyklejać nowy plaster na skórę. Przed naklejeniem nowego plastra należy usunąć poprzedni. W tym celu można delikatnie podważyć róg plastra i odkleić go. Warto pamiętać, że w czwartym tygodniu cyklu (od 22. dnia do 28. dnia) nie należy przyklejać plastra.

Czy w czasie przerwy między plastrami występuje krwawienie?

Tak, w czwartym tygodniu cyklu, kiedy nie należy nosić plastra, powinno pojawić się krwawienie. W tym okresie kobieta także chroniona jest przed zajściem w ciążę, ale pod warunkiem, że po 7 dniach przerwy przyklei kolejny plaster.

Czy można stosować lek Evra w czasie karmienia piersią jako antykoncepcję po porodzie?

Producent leku zaznacza w ulotce Evra, że kobieta nie powinna stosować tego preparatu, jeśli karmi piersią lub kiedy planuje karmienie w najbliższym czasie. Każdorazowo, jeśli kobieta jest po porodzie lub istnieje podejrzenie, że jest w ciąży, stosowanie tego leku należy skonsultować z lekarzem, podobnie jak z każdym innym, np. Vines.

Czy lek Evra chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, podobnie jak tabletki antykoncepcyjne, plastry również nie chronią przed zakażeniem HIV (AIDS) ani żadnymi innymi chorobami, którymi kobieta może zarazić się podczas stosunku seksualnego (w tym m.in. przed: brodawkami narządów płciowych, chlamydiami, opryszczką narządów płciowych, wirusowym zapaleniem wątroby typu B, kiłą czy rzeżączką). Jedyną metodą antykoncepcji dla kobiet, która skutecznie chroni przed wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową jest stosowanie prezerwatyw.

Opis produktu – ulotka leku Evra 203 mikrogramy + 33,9 mikrogramów

Podobne leki: