Receptomat | e-Recepta w 5 min
e-Konsultacja z Receptą Online

Evra

Wypełnij formularz medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską w
kilka minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Evra

 • Plastry Evra to antykoncepcyjny system transdermalny zawierający dwa syntetyczne rodzaje hormonów żeńskich: estrogen (etynyloestradiol) i progestagen (norelgestromin).
 • Evra - plastry antykoncepcyjne składają się z kilku warstw, dzięki czemu stopniowo uwalniają substancję czynną w określonej dawce w konkretnym przedziale czasowym. Ten złożony hormonalny lek antykoncepcyjny stosuje się w celu zapobiegania ciąży.
 • Plastry Evra dostępne są tylko na receptę, z przepisu lekarza.

Plastry antykoncepcyjne Evra to wygoda, bezpieczeństwo i wysoka skuteczność w zapobieganiu ciąży. Przekonało się o tym tysiące kobiet, które zaufały antykoncepcji z lekiem Evra. Poniżej dowiesz się więcej o leku z opisu i ulotki producenta. Umów się na e-konsultację ze specjalistą i zamów e-receptę na Evra w Receptomat.pl. 

postać / dawka
system transdermalny, plaster 6 mg + 600 mcg
substancja czynna
norelgestromin (norelgestrominum), etynyloestradiol (ethinylestradiolum)
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
antykoncepcja hormonalna
podmiot odpowiedzialny
Gedeon Richter Plc.

Informacje o leku - do pobrania:

 • Evra - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Evra - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Evra? Cena, refundacja

Lek nie podlega refundacji. Występuje w postaci systemu transdermalnego, czyli plastrów, w dawce 203 mg + 33,9 mg i w opakowaniu po 3 sztuki.

 • Evra - cena za 3 plastry waha się od ok. 45 - 55 zł.

Ceny mogą różnić się w zależności od apteki i mogą ulec zmianie w przyszłości.

Evra plastry - jak działają, na co i dla kogo

Evra należy hormonalnych środków antykoncepcyjnych. To system transdermalny - plaster antykoncepcyjny, wskazany do stosowania u kobiet w wieku rozrodczym w celu zapobiegania ciąży. Lek ma postać plastra o powierzchni 20 cm2, które kobieta przykleja na skórę. Hormony zawarte w plastrze uwalniane są transdermalnie do krwioobiegu z zaprogramowaną szybkością, dzięki czemu taka sama dawka leku dostaje się do organizmu w ciągu każdej doby.

Evra – działanie

Mechanizm działania tego złożonego środka zapobiegającego ciąży opiera się na hamowaniu wydzielania niektórych hormonów przysadki mózgowej. Hormony te odpowiedzialne są za proces uwalniania komórki jajowej z pęcherzyka oraz pobudzają organizm do wytworzenia jajeczka. W konsekwencji w organizmie kobiety nie dochodzi do owulacji, zmienia się także funkcjonowanie błony śluzowej macicy. Śluz szyjki macicy gęstnieje, co zapobiega migracji spermy po wytrysku w kanale szyjki macicy oraz wpływa na osłabienie ruchliwości plemników. Te czynniki dodatkowo przyczyniają się do skutecznego zapobiegania ciąży.

Od jakiego wieku można stosować Evra - plastry antykoncepcyjne?

Ten środek antykoncepcyjny jest przeznaczony dla kobiet w wieku rozrodczym. Preparatu Evra nie wolno stosować u dzieci i młodzieży przed momentem, kiedy pojawiła się u nich pierwsza miesiączka. Producent wyrobu w ulotce Evra podkreśla, że nie badano działania, skuteczności i bezpieczeństwa stosowania leku u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. O rozpoczęciu zażywania leku decyduje lekarz na podstawie indywidualnych konsultacji i oceny zdrowia pacjentki.

Czy plastry antykoncepcyjne Evra są skuteczne?

Evra to antykoncepcyjny system transdermalny. Plastry przyklejone do skóry stopniowo uwalniają średnio 203 mikrogramy norelgestrominu i 33,9 mikrogramów etynyloestradiolu w czasie 24 godzin. Jeśli plaster jest zamocowany prawidłowo na skórze, wówczas ten lek antykoncepcyjny wykazuje wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Według prowadzonych badań, na 1000 kobiet, które stosują lek Evra jako metodę antykoncepcji hormonalnej, jedna lub dwie zachodzą w ciążę. Badania skuteczności określano w grupie kobiet w przedziale wiekowym od 18 do 45 lat.

Specjaliści podkreślają, że prawidłowo stosowane plastry antykoncepcyjne wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży, w niektórych przypadkach wyższą niż w przypadku stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Evra - zamienniki

Ten lek nie posiada zamienników.

Inne leki antykoncepcyjne to m.in. Vines, Vibin mini.

Evra – skład leku

Lek Evra zawiera złożoną substancję czynną - norelgestromin i etynyloestradiol. Jeden system transdermalny zawiera 6 mg norelgestrominu i 600 mikrogramów etynyloestradiolu.

Pozostałe składniki leku to:

 • warstwa tylna: warstwa zewnętrzna – polietylen z dodatkiem barwnika, o małej gęstości; warstwa wewnętrzna – poliester.
 • warstwa środkowa: klej poliizobutylenowo-polibutenowy, krospowidon, nietkany materiał z poliestru, mleczan laurylowy.
 • warstwa trzecia: powłoka z tereftalanu polietylenu pokryta polidimetylosiloksanem.

Plastry antykoncepcyjne Evra – dawkowanie

Stosowanie plastrów antykoncepcyjnych Evra opiera się na konkretnym schemacie postępowania i należy się go trzymać, aby mieć pewność co do wysokiej skuteczności działania. Lek należy stosować zawsze zgodnie z ulotką i zaleceniami lekarza.

Plastry Evra - jak stosować?

Każdy z plastrów leku Evra uwalnia substancje czynne przez 7 kolejnych dni. Ważne, by co 7 dni przez pierwsze trzy tygodnie cyklu, w konkretnym dniu tygodnia, zmienić plaster na kolejny, nowy. Pierwszy plaster należy przykleić w pierwszym tygodniu cyklu, a potem kolejne – w drugim i trzecim tygodniu cyklu. W czwartym tygodniu nie stosuje się żadnego plastra. Po tych 7 dniach bez plastra, należy przykleić kolejny plaster i rozpocząć kolejny cykl, przerwa nie może być dłuższa niż 7 kolejnych dni.

Kiedy przykleić pierwszy plaster Evra?

Stosowanie preparatu należy rozpocząć w czasie 24 godzin od rozpoczęcia miesiączki. To ważne dla skuteczności zapobiegania ciąży.

W sytuacji, kiedy pierwszy plaster Evra został przyklejony na skórę w czasie dłuższym niż 24 godziny od pojawienia się miesiączki, wówczas przez cały tydzień, aż do 8 dnia cyklu, należy stosować dodatkowe niehormonalne metody antykoncepcyjne.

W celu przesunięcia krwawienia miesiączkowego o jeden cykl należy nakleić kolejny plaster na początku czwartego tygodnia. Wtedy nie będzie przerwy w stosowaniu plastrów antykoncepcyjnych.

Gdzie przyklejać plastry Evra?

Każdy plaster Evra wykonany jest z tworzywa sztucznego z warstwa klejącą, którą należy przykleić szczelnie na skórę. Zapakowany jest w zamkniętej saszetce ochronnej, którą należy rozerwać wzdłuż brzegu we wskazanym miejscu. Ważne, by nie rozcinać saszetki, by nie uszkodzić plastra zamkniętego wewnątrz. Po delikatnym wyjęciu plastra z saszetki należy częściowo zdjąć folię ochronną, przyłożyć klejącą stronę na skórę, a następnie usunąć pozostałą część folii i przycisnąć mocno dłonią plaster przez około 10 sekund. Po tym czasie należy upewnić się, że brzegi plastra dokładnie przylegają do skóry.

Plaster należy nakleić na suchą, zdrową, nieowłosioną i czystą skórę. Można go nakleić na jedno z miejsc na ciele: brzuch, pośladki, górna część pleców (ale nie w miejscach, w których ciasna odzież może ocierać i naruszyć plaster). Często plastry umieszczane są w górnej zewnętrznej części ramienia lub górnej części tułowia. Nie wolno umieszczać plastra na piersiach.

Zmieniając plaster na nowy warto wybrać inne miejsce niż był poprzedni plaster. Pomoże to uniknąć podrażnień skóry.

Plaster Evra - jak zmienić na nowy?

Przez pierwsze trzy tygodnie cyklu należy co 7 dni przyklejać nowy plaster na skórę. Przed naklejeniem nowego plastra należy usunąć poprzedni. W tym celu można delikatnie podważyć róg plastra i odkleić go. Warto pamiętać, że w czwartym tygodniu cyklu (od 22. dnia do 28. dnia) nie należy przyklejać plastra.

Evra – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować leku Evra, jeśli pacjentka:

 • ma uczulenie na substancję czynną lub którykolwiek składnik leku,
 • cierpi na zakrzepowe zapalenie żył (prawdopodobieństwo powstania zakrzepów krwi może być wyższe, jeśli pacjentka cierpi na chorobę zakrzepową żył),
 • ma niedobór białka C, niedobór białka S, niedobór antytrombiny III, obecność czynnika V Leiden lub przeciwciał antyfosfolipidowych,
 • jest przed operacją chirurgiczną, po której nie będzie mogła chodzić dłuższy czas,
 • miała zawał serca lub udar,
 • cierpi na dusznicę bolesną,
 • ma ciężką cukrzycę z uszkodzeniem naczyń krwionośnych,
 • ma wysokie ciśnienie krwi,
 • cierpi na wysokie stężenie tłuszczów we krwi,
 • ma chorobę nazywaną hiperhomocysteinemią,
 • ma migrenę z aurą,
 • kiedykolwiek miała nowotwór piersi, wątroby lub narządów płciowych,
 • ma krwawienia z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
 • ma zaburzenia krążenia mózgowego.

Szczególną ostrożność podczas przyjmowania leku Evra należy zachować, jeśli pacjentka:

 • cierpi na wrzodziejące zapalenie jelita grubego lub chorobę Crohna,
 • ma toczeń rumieniowaty-układowy,
 • ma zespół hemolityczno-mocznicowy,
 • ma dziedziczną chorobę czerwonych krwinek,
 • ma podwyższony poziom tłuszczów we krwi,
 • jest zaraz po porodzie,
 • ma zakrzepowe zapalenie żył powierzchniowych lub w przypadku żylnej choroby zakrzepowo zatorowej,
 • ma żylaki.

Czy plaster Evra może się odkleić?

Prawidłowo przyklejony plaster powinien pozostać na swoim miejscu przez cały okres stosowania. To ważne, aby podczas zmiany plastra sprawdzić, czy jego brzegi są szczelnie przyklejone do skóry.

Podczas stosowania plastrów można wykonywać codzienne czynności, takie jak kąpiel lub prysznic. Kobieta może także korzystać z sauny oraz wykonywać ćwiczenia fizyczne. Działania te nie powinny wpływać na skuteczność działania plastra jako środka antykoncepcyjnego. Nie powinien on odkleić się podczas wykonywania codziennych czynności, jednak zaleca się, by kobieta kontrolnie sprawdzała, czy plaster nie odkleja się.

Czy w czasie przerwy między plastrami występuje krwawienie?

Tak, w czwartym tygodniu cyklu, kiedy nie należy nosić plastra, powinno pojawić się krwawienie. W tym okresie kobieta także chroniona jest przed zajściem w ciążę, ale pod warunkiem, że po 7 dniach przerwy przyklei kolejny plaster.

Ryzyko wystąpienia jajeczkowania zwiększa się z każdym dniem poza zalecaną 7-dniową przerwą. Gdyby wtedy doszło do stosunku płciowego należy rozważyć możliwość zajścia w ciążę.

Czy lek Evra chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Nie, podobnie jak po stosowaniu doustnej tabletki antykoncepcyjnej, plastry również nie chronią przed zakażeniem HIV (AIDS) ani żadnymi innymi chorobami, którymi kobieta może zarazić się podczas stosunku seksualnego (w tym m.in. przed: brodawkami narządów płciowych, chlamydiami, opryszczką narządów płciowych, wirusowym zapaleniem wątroby typu B, kiłą czy rzeżączką). Jedyną metodą antykoncepcji dla kobiet, która skutecznie chroni przed wirusem HIV i chorobami przenoszonymi drogą płciową jest stosowanie prezerwatyw.

Interakcja z innymi lekami

Przed zastosowaniem hormonalnych środków antykoncepcyjnych należy poinformować lekarza prowadzącego o wszystkich dotąd przyjmowanych preparatach, również tych bez recepty. Szczególnie ważne jest, aby przed rozpoczęciem stosowania plastrów pacjent skonsultował się ze specjalistą jeśli przyjmuje któryś z poniższych leków stosowanych w leczeniu:

 • zakażenia wirusem HIV/AIDS (np. nelfinawir, rytonawir, newirapina, efawirenz),
 • zakażeń (np. ryfampicyna, ryfabutyna i gryzeofulwina, penicyliny i tetracykliny),
 • padaczki (np. topiramat, fenobarbital, fenytoina, karbamazepina, lamotrygina),
 • nudności (np. (fos)aprepitant),
 • nadciśnienia tętniczego (np. bosentan),
 • depresji (np. ziele dziurawca zwyczajnego).

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią. Czy można stosować lek Evra w czasie karmienia piersią jako antykoncepcję po porodzie?

Producent leku zaznacza w ulotce Evra, że kobieta nie powinna stosować tego preparatu, jeśli karmi piersią lub kiedy planuje karmienie w najbliższym czasie. Każdorazowo, jeśli kobieta jest po porodzie lub istnieje podejrzenie, że jest w ciąży, stosowanie tego leku należy skonsultować z lekarzem.

Evra - skutki uboczne

Tak jak każdy inny lek, także ten może powodować działania niepożądane. Warto jednak wiedzieć, że nie u każdego pacjenta wystąpią.

Bardzo częste działania niepożądane Evra (mogą wystąpić u więcej niż 1 na 10 kobiet) to:

 • ból głowy,
 • tkliwość piersi,
 • nudności.

Do częstych działań niepożądanych (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 10 kobiet) zalicza się:

 • zakażenia drożdżakowe pochwy,
 • zaburzenia nastroju,
 • depresja,
 • migrena,
 • zawroty głowy,
 • wzdęcia,
 • bóle brzucha,
 • biegunka,
 • wymioty,
 • trądzik,
 • wysypka,
 • ból i tkliwość piersi,
 • guzki w piersiach,
 • złe samopoczucie,
 • zwiększenie masy ciała.

Niezbyt częste działania niepożądane (mogą wystąpić u mniej niż 1 na 100 kobiet) to:

 • pokrzywka,
 • reakcje alergiczne,
 • obrzęki spowodowane zatrzymaniem wody w organizmie,
 • zwiększone stężenie lipidów we krwi,
 • bezsenność,
 • zmniejszenie libido,
 • wyprysk,
 • zaczerwienienie skóry,
 • nieprawidłowe wytwarzanie mleka,
 • zespół napięcia przedmiesiączkowego,
 • suchość pochwy,
 • reakcje skórne w miejscu przyklejenia plastra,
 • obrzęki,
 • wysokie ciśnienie krwi,
 • zwiększony apetyt,
 • wypadanie włosów,
 • zapalenie pęcherzyka żółciowego,
 • nadwrażliwość na światło słoneczne.

Objawy te powinny samoistnie ustąpić, ale jeśli do tego nie dojdzie, należy porozmawiać z lekarzem prowadzącym.

O innych rzadziej występujących działaniach niepożądanych można przeczytać w ulotce.

Przechowywanie leku

Lek powinien być przechowywany w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci. 

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Evra.

Plastry antykoncepcyjne Evra bez recepty. Czy lek można kupić bez recepty?

Nie. Plastry antykoncepcyjne dostępne są tylko na receptę, z przepisu lekarza.

Odstawienie plastrów Evra - czy w każdej chwili można przerwać stosowanie antykoncepcji?

Tak. Trzeba jednak mieć na uwadze, że po przerwaniu stosowania leku Evra może wystąpić nieregularne krwawienie międzymiesiączkowe, plamienie lub całkowity brak krwawienia. Dzieje się tak przeważnie w 3 pierwszych miesiącach po odstawieniu plastrów antykoncepcyjnych.

Inne popularne leki antykoncepcyjne: