Receptomat | e-Konsultacja z Receptą Online
e-Konsultacja z Receptą Online

Drovelis

Wypełnij wywiad medyczny, aby
rozpocząć e-konsultację lekarską
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: do 30% taniej

Skonsultuj się z Lekarzem

Receptomat

Drovelis

 • Drovelis to dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne zawierające niewielkie ilości dwóch różnych hormonów żeńskich: 3 mg drospirenonu i 14,2 mg estetrolu.

 • Te złożone tabletki antykoncepcyjne działają poprzez zahamowanie owulacji i zmniejszenie ryzyka zapłodnienia i zajścia w ciążę.

 • Drovelis to forma antykoncepcji hormonalnej dostępna wyłącznie na receptę. Zaleca się stosowanie tych tabletek dopiero po wystąpieniu pierwszej miesiączki.

Z opisu poniżej i z ulotki producenta dowiesz się, jak brać tabletki antykoncepcyjne Drovelis. Jeśli masz pytania, umów się na telekonsultację do specjalisty na Receptomat.pl. Tam też, w miarę potrzeb, możesz uzyskać e-receptę na tabletki Drovelis.

postać / dawka
Drovelis tabletki powlekane 3 mg/14,2 mg
substancja czynna
drospirenon/estetrol
dostępność
lek na receptę
zastosowanie / wskazania
antykoncepcja doustna
podmiot odpowiedzialny
Gedeon Richter Plc., Gyömrői út 19-21, 1103 Budapeszt, Węgry

Informacje o leku - do pobrania:

 • Drovelis - ulotka (pdf) dla pacjenta - pobierz

 • Drovelis - ChPL (Charakterystyka Produktu Leczniczego) - pobierz

Spis treści

Ile kosztuje lek Drovelis? Cena, refundacja

Ten lek nie jest objęty refundacją. Cena tabletek antykoncepcyjnych Drovelis w poszczególnych aptekach może nieznacznie różnić się, może również ulec zmianie w przyszłości.

 • Drovelis - cena za opakowanie (28 szt.) waha się od ok. 46 do 77 zł 

Drovelis - jak działa, na co i dla kogo

Za antykoncepcyjne działanie Drovelis odpowiadają substancje czynne drospirenon (3 mg) oraz estetrol (14,2 mg). Oba składniki zmieniają równowagę hormonalną organizmu, co pozwala zapobiec owulacji i tym samym zajściu w nieplanowaną ciążę.

Drospirenon to syntetyczny hormon progestagen o działaniu hamującym wydzielanie hormonu luteinizującego (LH), co prowadzi do zatrzymania owulacji. Zmienia również skład jakościowy śluzu szyjkowego i tym samym utrudnia poruszanie się plemników.

Estetrol jest syntetyczną wersją estrogenu naturalnie występującego w czasie ciąży - hormonu produkowanego przez wątrobę płodu. Uważa się, że estetrol wykazuje wyjątkowo korzystny profil jeśli chodzi o ryzyko zakrzepów. Zgodnie z wynikami badań klinicznych, estetrol w połączeniu z drospirenonem ma minimalny wpływ na hemostazę, czynniki krzepnięcia, inhibitory krzepnięcia, fibrynolizę, angiotensynogen, triglicerydy i cholesterol. Estetrol może więc prezentować lepszy profil bezpieczeństwa niż inne, dotychczas stosowane estrogeny.

Sprawdź opinie pacjentów o Drovelis.

Drovelis - zamienniki

Środek antykoncepcyjny na receptę o tym samym składzie to Nextstellis.

Inne popularne środki antykoncepcyjne to m.in. Vibin mini, Vines.

Drovelis – skład leku

Substancje czynne Drovelis to drospirenon (3 mg) oraz estetrol (14,2 mg).

Składniki uzupełniające: laktoza jednowodna, karboksymetyloskrobia sodowa, skrobia kukurydziana, povidon K30, stearynian magnezu (E470b), hypromeloza (E464), hydroksypropyloceluloza (E463), talk (E553b), uwodorniony olej z nasion bawełny, dwutlenek tytanu (E171), czerwony tlenek żelaza (E172).

Drovelis – dawkowanie

Opakowanie Drovelis zawiera łącznie 28 tabletek powlekanych: 24 różowe tabletki zawierające substancje czynne (tabletki z nr 1-24) oraz 4 białe tabletki bez substancji czynnych (tabletki z nr 25-28). Nowe opakowanie leku należy za każdym razem rozpoczynać od różowej tabletki oznaczonej nr 1.

Lek Drovelis należy przyjmować w sposób ciągły, codziennie o tej samej porze. Należy przyjmować jedną tabletkę na dobę przez 28 kolejnych dni, w kolejności wskazanej na blistrze. Każde kolejne opakowanie należy rozpoczynać następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki z poprzedniego opakowania. 

Drovelis – przeciwwskazania, środki ostrożności

Nie należy stosować tabletek antykoncepcyjnych Drovelis w przypadkach:

 • występowania (obecnie lub w przeszłości) zakrzepów krwi, 
 • zaburzeń krzepliwości krwi oraz chorób zwiększających ryzyko powstawania zakrzepów (m.in. zaawansowana cukrzyca, wysokie nadciśnienie, wysoki poziom cholesterolu)
 • przebycia kiedykolwiek zawału serca, udaru lub dusznicy bolesnej
 • zaburzeń czynności nerek oraz ciężkich chorób wątroby – należy odczekać aż parametry czynności wątroby wrócą do normy

Bardziej szczegółowe informacje na ten temat zawiera dołączona opakowania do leku Drovelis ulotka dla pacjenta.

Interakcja z innymi lekami

Niektóre leki mogą zmniejszać skuteczność antykoncepcyjną tabletek Drovelis. Są to m.in. leki antypadaczkowe, przeciwgrzybicze, przeciwgruźlicze, leki na nadciśnienie tętnicze i leki stosowane w przypadku zakażenia wirusem HIV. 

Przed uzyskaniem recepty na Drovelis należy poinformować lekarza o wszystkich stosowanych lekach, również dostępnych bez recepty.

Stosowanie w ciąży i w okresie karmienia piersią

Drovelis nie może być stosowany w okresie ciąży. W przypadku podejrzenia ciąży należy niezwłocznie przerwać stosowanie leku i skonsultować się z lekarzem. Kobieta, która pragnie zajść w ciążę może przerwać stosowanie leku w każdej chwili.

Lek Drovelis nie jest zalecany podczas karmienia piersią. Przed rozpoczęciem stosowania tabletek podczas karmienia piersią należy skonsultować się z lekarzem.

Drovelis - skutki uboczne

Tak jak przy każdym innym leku, w przypadku Drovelis działania niepożądane mogą się pojawić, jednak nie dotyczą one każdej kobiety.

Obserwowane w przypadku tabletek antykoncepcyjnych Drovelis skutki uboczne to m.in.:

 • Często (<1 na 10 osób): zaburzenia nastroju i samopoczucia, bóle głowy, spadek libido, nudności i bóle brzucha, wahania masy ciała. Odnotowano również krwawienia śródcykliczne przy antykoncepcji Drovelis.
 • Niezbyt często (<1 na 100 osób): zakażenia grzybicze pochwy, zakażenia układu moczowego, depresja, migreny, biegunka, zaburzenia krążenia krwi, zwiększona aktywność enzymów wątrobowych. 

Informacje o pozostałych, rzadkich i bardzo rzadkich, działaniach niepożądanych Drovelis zawiera ulotka informacyjna dołączona do opakowania leku.

Przechowywanie leku

Brak specjalnych zaleceń dotyczących przechowywania leku Drovelis. Preparat należy przechowywać w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci.

Najczęściej zadawane pytania (FAQ):

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku Drovelis.

Drovelis pominięcie tabletki - co robić?

Jeżeli od czasu pominięcia tabletki różowej (zawierającej substancje czynne) upłynęło nie więcej niż 24 godziny skuteczność ochrony antykoncepcyjnej nie ulega zmniejszeniu. Należy jak najszybciej przyjąć zapomnianą dawkę preparatu a kolejne tabletki stosować o zwykłej porze – nawet jeśli oznacza to przyjęcie dwóch tabletek jednocześnie. 

Poniższe zalecenia nie dotyczą pominięcia zastosowania białych tabletek, które nie zawierają substancji czynnych (placebo). Pominiętą białą tabletkę należy wyrzucić, aby uniknąć nieumyślnego przedłużenia fazy przyjmowania tabletek placebo. 

Drovelis a papierosy - czy palenie obniża skuteczność antykoncepcji?

Podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych Drovelis wskazane jest zaprzestanie palenia. W przypadku kobiet w wieku powyżej 35 lat, które nie są w stanie rzucić palenia, lekarz może zalecić stosowanie innego rodzaju antykoncepcji. 

Palenie papierosów w trakcie stosowania antykoncepcji doustnej zwiększa ryzyko zawału serca lub udaru, zwłaszcza u kobiet w wieku powyżej 35 lat.

Drovelis a alkohol – czy można pić alkohol podczas brania tabletek antykoncepcyjnych?

Co do zasady - żadnych leków nie powinno się łączyć z alkoholem. Spożycie niewielkiej ilości alkoholu, nie później niż 2-3 godziny przed zażyciem tabletki Drovelis, nie powinno jednak zaszkodzić, ani obniżyć skuteczności leku.

Inne popularne leki antykoncepcyjne: