Receptomat | e-Recepta w 5 min

Receptomat
Daylette

Wypełnij formularz, aby rozpocząć
e-konsultację z receptą w 5 minut
bez wychodzenia z domu.

Zniżka: 30% taniej

Rozpocznij e-Konsultację

Receptomat

Daylette

dayletteJeśli szukasz tabletek antykoncepcyjnych, które mają jak najmniej skutków ubocznych, dowiedz się więcej o Daylette – przeczytaj poniżej opis i ulotkę producenta. Na receptomat.pl możesz umówić się na konsultację online do specjalisty i zamówić e-receptę na Daylette.

Spis treści

Podstawowe informacje o leku Daylette:

  • nazwa: Daylette
  • dawka: 0,02 mg + 3 mg
  • postać: tabletki powlekane
  • substancja czynna: etynylestradiol (ethinylestradiolum) + drospirenon (drospirenonum)
  • dostępne wielkości opakowań: 28, 84 tabletki
  • status: lek na receptę (RX)
  • kategoria: tabletki antykoncepcyjne

Tabletki Daylette – skuteczne zapobieganie ciąży i mniej skutków ubocznych

Tabletki hormonalne Daylette to skuteczny doustny środek antykoncepcyjny, który zapobiega zajściu w nieplanowaną ciążę. Drospirenon zawarty w preparacie, poza działaniem antykoncepcyjnym, zmniejsza skutki uboczne wynikające ze stosowania etynylestradiolu. Pigułki Daylette są dostępne wyłącznie na receptę.

Środek antykoncepcyjny Daylette – jak działa?

Daylette jest zaliczany do złożonych środków antykoncepcyjnych ze względu na zawartość dwóch hormonalnych substancji czynnych. Etynylestradiol i drospirenon to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które poprzez oddziaływanie na organizm kobiety zapobiegają zajściu w ciążę. Składniki pigułek Daylette hamują dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych z jajników, co zapobiega zapłodnieniu i ciąży. Dodatkowo hormony zawarte w tabletkach Daylette wpływają na zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia transport plemników i zmniejsza ich ruchliwość.

Tabletki antykoncepcyjne Daylette – opakowanie co zawiera?

Każdy blister leku zawiera 28 tabletek przeznaczonych do stosowania podczas jednego cyklu miesiączkowego. Opakowanie Daylette zawiera 24 białe tabletki, które stosuje się kolejno przez pierwsze 24 dni cyklu. Zawierają one dwie substancje czynne: etynylestradiol i drospirenon. Za nimi w kolejności ułożone są 4 zielone tabletki. Pozbawione są one hormonalnych substancji czynnych, przez co określane są jako tabletki placebo. Tabletki na blistrze ułożone są w określonej kolejności, w jakiej należy je codziennie przyjmować.

Daylette - jak stosować?

Doustny środek antykoncepcyjny Daylette należy przyjmować po jednej tabletce codziennie o tej samej porze. Tabletki należy przyjmować zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze. Przez pierwsze 24 dni przyjmuje się kolejno 24 białe tabletki z hormonalnymi substancjami czynnymi, a następnie 4 zielone tabletki placebo. Po zakończeniu stosowania tabletek z blistra, następnego dnia należy rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego blistra, bez robienia przerwy.

Kiedy zacząć stosować nowe opakowanie Daylette?

Nie należy robić przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku. Po zażyciu ostatniej zielonej tabletki z blistra, następnego dnia o ustalonej porze należy przyjąć pierwszą białą tabletkę z kolejnego opakowania, niezależnie od faktu, czy ustąpiło już krwawienie czy nie.

Tabletki Daylette – krwawienie i plamienia

Krwawienie przypominające miesiączkę powinno pojawić się w czasie przyjmowania zielonych tabletek placebo. Zazwyczaj pojawia się w czasie 1-2 dni od zażycia ostatniej białej tabletki i może nie skończyć się w czasie zażywania zielonych pigułek. Niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy nie, kobieta powinna rozpocząć zażywanie białych tabletek z nowego opakowania zgodnie z harmonogramem.

Jeśli krwawienie nie pojawi się podczas przyjmowania zielonych tabletek placebo Daylette, wówczas kobieta powinna bacznie obserwować swoje ciało. Gdy wszystkie tabletki z blistra przyjęto prawidłowo i nie pojawiły się czynniki zmniejszające skuteczność leku (wymioty, biegunka, inne leki wymienione w ulotce leku), wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie. Jeśli jednak krwawienie lub plamienie nie pojawi się w kolejnym cyklu, warto poinformować o tym lekarza i wykluczyć, czy kobieta jest w ciąży. Kobieta nie powinna rozpoczynać kolejnego opakowania leku zanim nie wykluczy ciąży.

Daylette – plamienia śródcykliczne

W pierwszych miesiącach stosowania preparatu Daylette mogą pojawić się plamienia w okresie stosowania białych tabletek z substancjami czynnymi. Jest to naturalna reakcja organizmu na przyjmowanie nowego leku. Po kilku miesiącach organizm powinien przyzwyczaić się i plamienia powinny ustąpić. Jeśli jednak nadaj pojawiają się, nasilają lub wystąpią dopiero po pewnym czasie, warto razem z lekarzem spróbować ustalić ich przyczynę.

Zapobieganie ciąży z Daylette – skuteczność

Złożone środki antykoncepcyjne przeznaczone do doustnego stosowania wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Warunkiem jest ich regularne i prawidłowe stosowanie oraz unikanie czynników, które mogą wpływać na ich wchłanianie i zmniejszenie skuteczności działania. Miarą skuteczności preparatów antykoncepcji hormonalnej jest wskaźnik Pearla, który określa ile kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne zajdzie w ciążę. Dla doustnych środków antykoncepcyjnych stosowanych prawidłowo wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1% rocznie.

Daylette – pominięcie tabletki. Co zrobić?

W zależności od koloru pominiętej tabletki, momentu (tygodnia) cyklu, czasu jaki upłynął od zwykłej pory przyjęcia pigułki oraz liczby pominiętych tabletek, różne są tryby postępowania.

Jeśli kobieta zapomniała przyjąć zieloną tabletkę placebo, wówczas powinna ją wyrzucić, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.

W przypadku, gdy została pominięta jedna z białych tabletek, ale od ustalonej pory jej zażycia nie minęło więcej niż 24 godziny, wówczas trzeba jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejne zażywać o zwykłej porze. Również w takiej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę jest zachowana.

Jeśli od pory zażycia zapomnianej tabletki minęło więcej niż 24 godziny lub została pominięta więcej niż jedna tabletka Daylette, wówczas należy zapoznać się z instrukcją postępowania opisaną dokładnie w ulotce producenta. W zależności od tygodnia, w którym zapomniano tabletki, różne są zalecenia do postępowania. Zazwyczaj jest też potrzebna dodatkowa ochrona antykoncepcyjna, np. w postaci prezerwatyw.

Czy podczas stosowania zielonych tabletek placebo Daylette jest zachowana ochrona przed zajściem w ciążę?

Jeśli wszystkie tabletki z blistra zostały przyjęte prawidłowo, nie wystąpiły żadne czynniki mające wpływ na skuteczność antykoncepcyjną leku, a białe tabletki z nowego blistra kobieta zaczęła zażywać zgodnie z planem, wówczas zachowana jest ochrona przed zajściem także w czasie 4 dni zażywania zielonych tabletek placebo.

Antykoncepcja Daylette – bez recepty czy na receptę?

Preparaty antykoncepcji hormonalnej to leki do długotrwałego stosowania, które istotnie wpływają na funkcjonowanie organizmu kobiety. Lekarz specjalista, na podstawie wywiadu i badań, dobiera odpowiedni środek antykoncepcyjny, najlepiej dostosowany do potrzeb konkretnej kobiety. Dlatego leki antykoncepcji hormonalnej wydawane są wyłącznie na receptę.

Opis produktu – ulotka leku Daylette 0,02 mg + 3 mg

Podobne leki: