Najważniejsze informacje:
Jeśli szukasz tabletek antykoncepcyjnych, które mają jak najmniej skutków ubocznych, dowiedz się więcej o Daylette – przeczytaj poniżej opis i ulotkę producenta. Na Receptomat.pl możesz umówić się na konsultację online do specjalisty i zamówić e-receptę na Daylette.
postać / dawka | tabletki powlekane, 3 mg + 0,02 mg |
substancja czynna | drospirenon + etynyloestradiol (łac. Drospirenonum + Ethinylestradiolum) |
dostępność | lek na receptę |
zastosowanie / wskazania | złożony środek antykoncepcyjny |
podmiot odpowiedzialny | Gedeon Richter Plc., 1103 Budapeszt, Gyömrői út 19-21, Węgry |
Tabletki antykoncepcyjne Daylette nie podlegają refundacji.
Ceny mogą różnić się w zależności od apteki, mogą też ulec zmianie w przyszłości.
Daylette jest zaliczany do złożonych środków antykoncepcyjnych - ze względu na zawartość dwóch hormonalnych substancji czynnych. Etynyloestradiol i drospirenon to syntetyczne pochodne żeńskich hormonów płciowych, które poprzez oddziaływanie na organizm kobiety chronią przed zajściem w ciążę. Składniki pigułek Daylette hamują dojrzewanie i uwalnianie komórek jajowych z jajników, co zapobiega zapłodnieniu i ciąży. Dodatkowo hormony zawarte w tabletkach Daylette wpływają na zmianę właściwości śluzu szyjki macicy, co utrudnia transport plemników i zmniejsza ich ruchliwość.
Każdy blister Daylette zawiera 28 tabletek antykoncepcyjnych przeznaczonych do stosowania podczas jednego cyklu miesiączkowego. Opakowanie Daylette zawiera 24 białe tabletki, które stosuje się kolejno przez pierwsze 24 dni cyklu. Zawierają one dwie substancje czynne: etynyloestradiol i drospirenon. Za nimi w kolejności ułożone są 4 zielone tabletki. Pozbawione są one hormonalnych substancji czynnych, przez co określane są jako tabletki placebo. Tabletki na blistrze ułożone są w określonej kolejności, w jakiej należy je codziennie przyjmować.
Białe tabletki powlekane (zawierające substancje czynne)
Rdzeń: laktoza jednowodna, skrobia kukurydziana, skrobia żelowana kukurydziana, kopolimer szczepiony makrogolu i alkoholu poli(winylowego), magnezu stearynian.
Otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), talk, makrogol 3350, lecytyna sojowa.
Zielone tabletki powlekane (placebo)
Rdzeń: celuloza mikrokrystaliczna (typ 12), laktoza, skrobia żelowana kukurydziana, magnezu stearynian, krzemionka koloidalna bezwodna.
Otoczka: alkohol poliwinylowy, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 3350, talk, indygotyna, lak (E 132), żółcień chinolinowa, lak (E 104), żelaza tlenek czarny (E 172), żółcień pomarańczowa, lak (E 110).
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza prowadzącego. Tabletki przeznaczone są do stosowania doustnego.
Tabletki antykoncepcyjne Daylette należy przyjmować po jednej tabletce codziennie o tej samej porze. Konieczne jest stosowanie pigułek zgodnie z kolejnością wskazaną na blistrze. Przez pierwsze 24 dni przyjmuje się kolejno 24 białe tabletki z hormonalnymi substancjami czynnymi, a następnie 4 zielone tabletki placebo.
Po zakończeniu stosowania tabletek z blistra, następnego dnia należy rozpocząć stosowanie tabletek z kolejnego blistra, bez robienia przerwy.
Szczegółowy schemat dawkowania tabletek antykoncepcyjnych Daylette został przedstawiony w ulotce dołączonej do środka antykoncepcyjnego.
Tabletki Daylette – krwawienie i plamienia
Krwawienie przypominające miesiączkę powinno pojawić się w czasie przyjmowania zielonych tabletek placebo. Zazwyczaj pojawia się ono w czasie 1-2 dni od zażycia ostatniej białej tabletki i może nie skończyć się w czasie zażywania zielonych pigułek. Niezależnie od tego, czy krwawienie zakończyło się, czy nie, kobieta powinna rozpocząć zażywanie białych tabletek z nowego opakowania zgodnie z harmonogramem.
Jeśli krwawienie nie pojawi się podczas przyjmowania zielonych tabletek placebo Daylette, wówczas kobieta powinna bacznie obserwować swoje ciało. Gdy wszystkie tabletki z blistra przyjęto prawidłowo i nie pojawiły się czynniki zmniejszające skuteczność leku (wymioty, biegunka, inne leki wymienione w ulotce leku), wówczas prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest bardzo niskie. Jeśli jednak krwawienie lub plamienie nie pojawi się w kolejnym cyklu, warto poinformować o tym lekarza i wykluczyć, czy kobieta jest w ciąży. Kobieta nie powinna rozpoczynać kolejnego opakowania leku zanim nie wykluczy ciąży.
Daylette – plamienia śródcykliczne
W pierwszych miesiącach stosowania preparatu Daylette mogą pojawić się plamienia w okresie stosowania białych tabletek z substancjami czynnymi. Jest to naturalna reakcja organizmu na przyjmowanie nowego leku. Po kilku miesiącach organizm powinien przyzwyczaić się i plamienia powinny ustąpić. Jeśli jednak nadal pojawiają się, nasilają lub wystąpią dopiero po pewnym czasie, warto razem z lekarzem spróbować ustalić ich przyczynę.
Tabletki Daylette nie mogą być stosowane u każdej pacjentki. Przeciwwskazaniami do przyjmowania złożonego środka antykoncepcyjnego są:
Daylette nie powinien by stosowany również u pacjentek z zapaleniem wątroby typu C.
Antykoncepcji nie powinny stosować też kobiety stosujące leki zawierające ombitaswir/parytaprewir/rytonawir, dazabuwir, glekaprewir/pibrentaswir lub sofosbuwir/welpataswir/woksylaprewir.
Objawy zakrzepów krwi zostały szczegółowo opisane w ulotce dołączonej do leku. W przypadku ich zaobserwowania konieczna jest natychmiastowa konsultacja lekarska.
Tabletki Daylette nie zabezpieczają przez zakażeniem wirusem HIV (AIDS) ani innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową.
Niektóre leki mogą wpływać na stężenie we krwi tabletek antykoncepcyjnych Daylette i powodować zmniejszoną skuteczność w zapobieganiu ciąży lub mogą wywołać nieoczekiwane krwawienie. Są to leki stosowane w leczeniu:
nienukleozydowe inhibitory odwrotnej transkryptazy, takie jak rytonawir, newirapina,
Daylette może wpływać na działanie innych leków, takich jak:
Nie należy przyjmować tabletek Daylette w ciąży. Jeśli pacjentka zajdzie w ciążę podczas
stosowania leku Daylette, powinna natychmiast przerwać jego stosowanie i skontaktować się z lekarzem. Pacjentki planujące ciążę, mogą przerwać stosowanie leku Daylette w dowolnym momencie.
Nie zaleca się stosowania tabletek antykoncepcyjnych Daylette w okresie karmienia piersią. Jeżeli pacjentka chce przyjmować tabletki antykoncepcyjne w czasie laktacji, powinna wcześniej skontaktować się ze swoim lekarzem.
Tabletki antykoncepcyjne Daylette mogą powodować skutki uboczne. Nie wystąpią one jednak u każdej pacjentki.
Częste działania niepożądane (mogą występować do 1 na 10 osób):
Niezbyt częste działania niepożądane (mogą występować do 1 na 100 osób):
Rzadkie działania niepożądane i te o nieznanej częstotliwości występowania wymienione zostały w ulotce leku.
Natychmiastowej konsultacji lekarskiej wymaga zaobserwowanie następujących objawów obrzęku naczynioruchowego: obrzęk twarzy, języka i/lub gardła i/lub trudności w przełykaniu lub pokrzywka oraz potencjalnie z trudnościami w oddychaniu.
Stosowanie złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powstania zakrzepów krwi w żyłach (żylna choroba zakrzepowo-zatorowa) lub zakrzepów krwi w tętnicach (tętnicze zaburzenia zakrzepowo-zatorowe).
Lek należy przechowywać w temperaturze poniżej 25°C, w oryginalnym opakowaniu w celu ochrony przed światłem.. Produkt powinien znajdować się w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.
Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące leku antykoncepcyjnego Daylette.
Nie należy robić przerwy pomiędzy kolejnymi opakowaniami leku. Po zażyciu ostatniej zielonej tabletki z blistra, następnego dnia o ustalonej porze należy przyjąć pierwszą białą tabletkę z kolejnego opakowania, niezależnie od faktu, czy ustąpiło już krwawienie czy nie.
Złożony środek antykoncepcyjny Daylette może powodować wzrost masy ciała. Został on wymieniony jako niezbyt częste działanie niepożądane, mogące występować do 1 na 100 osób.
W zależności od koloru pominiętej tabletki, momentu (tygodnia) cyklu, czasu jaki upłynął od zwykłej pory przyjęcia pigułki oraz liczby pominiętych tabletek, różne są tryby postępowania.
Jeśli kobieta zapomniała przyjąć zieloną tabletkę placebo, wówczas powinna ją wyrzucić, a kolejną przyjąć o zwykłej porze. W takiej sytuacji ochrona antykoncepcyjna jest zachowana.
W przypadku, gdy została pominięta jedna z białych tabletek, ale od ustalonej pory jej zażycia nie minęło więcej niż 24 godziny, wówczas trzeba jak najszybciej przyjąć zapomnianą tabletkę, a kolejne zażywać o zwykłej porze. Również w takiej sytuacji ochrona przed zajściem w ciążę jest zachowana.
Jeśli od pory zażycia zapomnianej tabletki minęło więcej niż 24 godziny lub została pominięta więcej niż jedna tabletka Daylette, wówczas należy zapoznać się z instrukcją postępowania opisaną dokładnie w ulotce producenta. W zależności od tygodnia, w którym zapomniano tabletki, różne są zalecenia do postępowania. Zazwyczaj jest też potrzebna dodatkowa ochrona antykoncepcyjna, np. w postaci prezerwatyw.
Jeśli wszystkie tabletki z blistra zostały przyjęte prawidłowo, nie wystąpiły żadne czynniki mające wpływ na skuteczność antykoncepcyjną leku, a białe tabletki z nowego blistra kobieta zaczęła zażywać zgodnie z planem, wówczas zachowana jest ochrona przed zajściem także w czasie 4 dni zażywania zielonych tabletek placebo.
Preparaty antykoncepcji hormonalnej to leki do długotrwałego stosowania, które istotnie wpływają na funkcjonowanie organizmu kobiety. Lekarz specjalista, na podstawie wywiadu i badań, dobiera odpowiedni środek antykoncepcyjny, najlepiej dostosowany do potrzeb konkretnej kobiety. Dlatego leki antykoncepcji hormonalnej wydawane są wyłącznie na receptę.
Złożone środki antykoncepcyjne przeznaczone do doustnego stosowania wykazują wysoką skuteczność w zapobieganiu ciąży. Warunkiem jest ich regularne i prawidłowe stosowanie oraz unikanie czynników, które mogą wpływać na ich wchłanianie i zmniejszenie skuteczności działania. Miarą skuteczności preparatów antykoncepcji hormonalnej jest wskaźnik Pearla, który określa ile kobiet stosujących hormonalne środki antykoncepcyjne zajdzie w ciążę. Dla doustnych środków antykoncepcyjnych stosowanych prawidłowo wskaźnik niepowodzeń wynosi około 1% rocznie.
Brak okresu przy tabletkach antykoncepcyjnych jest naturalnym zjawiskiem. Krwawienie przypominające miesiączkę przy tabletkach to tzw. krwawienie z odstawienia, które pojawia się po zakończeniu cyklu zażywania pigułek.
Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych Daylette można przerwać w dowolnym momencie. Jeżeli pacjentka chce zajść w ciążę, powinna odstawić Daylette, zastosować inną metodę antykoncepcji i poczekać do wystąpienia pierwszej miesiączki. Ułatwi to obliczenie spodziewanego terminu porodu.